Před samotným nanesením obkladů je nutné nejprve odmontovat všechny sanitární předměty a koupelnové vybavení, za které se mají obklady nanést. Stejně tak je nutné sundat radiátory, pokud přijdou obklady i za ně. Nezapomeňte ani na kryty vypínačů. Všechny příslušné rozvody elektřiny se musí nejprve přerušit. Utáhněte také zavrací ventily, např. rohové ventily. Pokud by překážely dveře, sundejte je také. A pokud se chystáte položit novou dlažbu, bude nutné dveře zkrátit.
Jak položit dlažbu na dlažbu
Víte, jak položit a nalepit dlaždice na dlaždice? Poradíme vám jak na to! Podívejte se na videonávod z projektové dílny HORNBACH a položit dlaždice na dlaždice pro vás bude hračka.
Na tento projekt budete potřebovat
Krok za krokem
Příprava
Vše, co není možné odstranit, můžete ochránit krycí plachtou a maskovací páskou. U starých obkladů je ještě nutné zkontrolovat, zda se pod nimi nenachází výdutě a nejsou poškozené (poklepte po obkladech násadou od kladiva, tak zjistíte, jestli je pod nimi výduť). Takovéto obklady odstraňte. Pro položení nových obkladů jsou vhodné jen takové obklady, které jsou dobře připevněné k povrchu.
Starý obklad ještě dopředu důkladně vyčistěte čistícím přípravkem na obklady. Na obkladech se za léta nahromadila mastnota a další látky, i když nemusí být právě vidět. Pokud jsou nečistoty výrazné, můžete na jejich odstranění použít kartáč.
Protože mají staré obklady zpravidla hladký, nesavý povrch, nanese se základní penetrační nátěr. Dobře vám poslouží váleček na penetrační nátěr.
Pro zaručenou přilnavost nových obkladů, především u větších formátů, se na staré obklady nanese vrstva lepidla na obklady. Lepidlo můžete uhladit pomocí hladící lžíce. Tak se zahladí spáry starých obkladů a případná poškozená místa. Postačí tenká vrstva lepidla cca 2 mm.
Lepení obkladů
Před nanesením nových obkladů si připravte veškerý potřebný materiál a nářadí. Obklady vybírejte postupně z různých balíků. Tak budete mít jistotu, že na hotové ploše nebudou žádné rozdíly v barevnosti. Obklady podléhají určitým tolerovaným odchylkám, i když pochází ze stejné výrobní řady.
Pokud chcete nalepit stěnové obklady i položit dlažbu na podlahu, měli byste začít obložením stěn. Naplánujte si obraz pokládky ze směru hlavního pohledu. Odříznuté dlaždice, tj. úzké úseky, by se měly nanést podle možností do krajů. Plochy, které jsou viditelné jako celek, vypadají lépe, pokud jsou na nich obklady rozdělené symetricky.
Pokud chcete zpracovávat větší dlaždice, začněte v každém případě zespodu a propracujte se řada po řadě směrem nahoru. Obklady s menším formátem lze nanášet i ze středu směrem dolů. Velké dlaždice jsou příliš těžké a pokládají se zdola nahoru. Vyznačte si na zeď pomocí tužky horní okraj první řady obkladů. Směrem dolů k podlaze zohledněte spáru.
Použijte flexibilní lepidlo. To se smíchá podle údajů od výrobce pomocí spirálového míchadla na vrtačce nebo pomocí speciálního míchadla. Rozmíchané lepidlo nechte pracovat podle údajů od výrobce a ještě jednou promíchejte. Poté bude lepidlo připravené k použití. Při zpracování dbejte na to, abyste si připravili jen takové množství lepidla, které zvládnete zpracovat. Připravené lepidlo lze zpracovávat jen po určitou dobu. Přesný údaj je uvedený na obalu.
Lepidlo na obklady naneste na stěnu pomocí hladící lžíce s vhodným ozubením. U větších obkladů pomůže lepidlo na začátku nanést pouze na plochu pod první dlaždici. Časem zjistíte, jak rychle můžete pracovat a jestli můžete nanášet lepidlo na 2 nebo 3 dlaždice. Ozubení hladící lžíce se vždy řídí podle velikosti použité dlaždice.
Dlaždici následně zatlačte do lepidlového lůžka a opatrně jí pohybujte, dokud nebude správně usazená. Pokud budete pracovat odspodu nahoru, můžete do spáry směrem k podlaze vložit dva spárovací klíny. Potom přiložte na horní okral dlaždice vodováhu a posouváním klínů dlaždici přesně vyrovnejte.
Pro přiříznutí se dlaždice položí na řezačku na dlažbu a buď se vyrovná podle nastavitelné dorazové lišty, nebo si vyznačíte místo na dlaždici tužkou. Dlaždice se po přiříznutí nalepí na stěnu tak, aby řezaná hrana směřovala ke kraji.
Po položení nejspodnější řady pokračujte řadu po řadě směrem nahoru. Pro zachování dlažbových spár můžete použít spárovací klíny nebo křížky. Klíny nabízí víc možností pro vyrovnání.
Výzvou stěnových obkladů jsou otvory pro vodovodní přípojky a vypínače, pokud se nachází na obkládané ploše. Ty se, pokud možno, vrtají. K tomu budete potřebovat děrovací pilu na dlažbu. Otvor na vyvrtání si přesně vyznačte. Použijte buď skládací metr, otvor si přesne změřte a přeneste rozměry na dlaždici, nebo přiložte dlaždici přímo k trubce a zakreslete si na dlaždici obrys.
Poté přiložte děrovací pilu a pomalu vrtejte. Děrovací pilu během vrtání chlaďte vodou. Po vyvrtání otvoru můžete dlaždici zpracovat jako obvykle. Pokud nebude otvor v dlaždici sedět na 100 %, není to ve většině případů zas až takový problém. Příslušné místo překryje zakrývací rozeta rohového ventilu. Při pravoúhlých výřezech si můžete vzít na pomoc úhlovou brusku. Na práci s dlažbou je ideální malá, příruční úhlová bruska.
Upozornění
Dlaždici položte ideálně na desku z tvrdé pěny. Pak můžete vrtat skrz dlaždici aniž by se poškodilo nářadí nebo podlaha pod ním. Pokud by vypínač po dokončení dlažby neseděl, protože by byl posazený až příliš hluboko, je možné použít vyrovnávací kroužek na omítku, aby vypínač opět lícoval s povrchem obkladu.
Upozorňujeme, že práci na elektrickém vedení může vykonávat pouze autorizovaný elektrikář.
Spárování
Před vyspárováním je nutné vyndat všechny spárovací klíny a křížky ze spár. Dbejte na to, aby se ve spárách nenacházelo žádné lepidlo. Na vyspárování použijte flexibilní spárovací hmotu v požadovaném barevném odstínu. Tu můžete použít jak na stěnové obklady, tak na podlahovou dlažbu, pokud chcete dodržet jednotnou barvu.
Spárovací hmotu pak rozmíchejte v čisté nádobě. Pro odměření správného množství vody použijte dávkovací kbelík. Po době zrání (cca 3 minuty) naneste spárovací hmotu lžící na vyrovnávací lať a tou na obkladovou plochu. Spárovací hmotu roztírejte po ploše vždy diagonálně k obkladům tak, aby se spáry rovnoměrně vyplnily a spárovací hmota se nevytřela pryč.
Po prvním zaschnutí plochu očistěte čistou vodou a pěnovým hladítkem. Dejte si pozor, abyste spárovací hmotu ze spár nevymyli. Po zaschnutí může na povrchu zůstat cementový film. Ten můžete utřít pomocí čisté tkaniny a plochu vyleštit.
Po vyspárování stěny i podlahy vyplňte přechodové spáry sanitárním silikonem. Sanitární silikon je k dispozici v běžných barevných odstínech vhodných pro spárovací hmotu. Trysku odřízněte šikmo vpředu a vložte kartuši do vytlačovací pistole. Silikon naneste v rovnoměrně silné vrstvě. Pokud by byly spáry příliš hluboké, použije se ještě spárový výplňový profil. Ten ušetří silikon a zlepší kvalitu spár.
Spáru pak zahlaďte pomocí hladítka na spárování.
Dlažba na poškozené podlaze
Pokud by kvůli trhlinám v podkladu nebylo možné položit bezpečně novou dlažbu, měla by se nejprve položit izolační rohož. Ta oddělí dlažbu od podkladu. Odřízněte rohož na velikost podlahy pomocí univerzálního nože. Poté naneste vrstvu flexibilního lepidla s ozubením velikosti 4 mm na starou dlažbu a vložte izolační rohož.
Tu můžete přitlačit hladkou stranou hladicí lžíce. Pak počkejte, dokud lepidlo neztvrdne. Nyní na rohož naneste vrstvu flexibilního lepidla a potom vrstvu lepidla s vhodným ozubením (např. 8 mm) a položte podlahovou dlažbu do lepidlového lůžka. Po uplynutí doby schnutí můžete provést vyspárování běžným způsobem.