- Podlahu odkryjte a pokud to bude nutné, upevněte ukončovací lišty.
- Rozmíchejte materiál určený ke zpracování. Vysypte jeden balík mramorových kamínků (obsah balíku je zpravidla: 1 m2) do 40litrového vědra na maltu. Následně přidejte dodané pojivo, dbejte údajů od výrobce. Nechte si cca 400 ml pojiva jako přednátěr či jako čerstvý adhezní nátěr.
- Důkladně míchejte pomocí vhodného nářadí (např. vrtačky nebo míchadla) do té doby, dokud nebudou všechny mramorové částečky pokryty tenkou vrstvou bílého povlaku.
- Zbytek pojiva naneste na podklad. Přitom natřete pouze tolik plochy, kolik budete schopni zpracovat během následujících 10 až 15 minut (cca¼ m2).
- Čím vyšší je teplota, tím rychleji kamenný koberec po přímém zpracování tvrdne.
Jak položit kamenný koberec
Hledáte moderní a přírodní materiál? Dejte si na podlahu kamenný koberec. V tomto návodu se dozvíte, jak s kamenným kobercem pracovat a jak tuto (nejen) podlahovou krytinu správně položit. Pusťte se do projektu!
Na tento projekt budete potřebovat
Jak připravit podklad pro kamenný koberec
Tipy
- Kamenný koberec v exteriéru pomůže vyřešit například problém z odlupující se dlažbou okolo bazénu. Na balkóně nebo terase vytvoří jednolitou plochu. Zvýší bezpečnost na schodech. Vytvoří funkční a estetický, snadno udržovatelný povrch. Neomrzá, neklouže, netvoří se na něm louže.
- V interiéru vytvoří originální podlahu. U ploch s podlahovým topením dokonce šetří peněženku. Teplo projde stěrkou velice rychle a podlaha začne rychle hřát. Je žádaným materiálem i pro alergiky. Drobné částečky prachu, které nejvíce obtěžují, se díky struktuře podlahy udrží na zemi, prach se nevíří a snadno jej vyluxujeme.
- Kamenný koberec je moderní stavební materiál pro venkovní a vnitřní plochy. Je vhodný nejen na podlahy, ale i na stěny, stropy a schody. Skládá se z říčních nebo mramorových oblázkových kamínků zrnitosti, 2-4 mm, 4-8 mm, nebo 8-16 mm. Kamínky se smíchají s pryskyřicí a vzniklá směs se pomocí hladítka rozprostře po podkladu. Vznikne tak bezespárý, estetický pevný povrch, který suverénně nahradí vnitřní i vnější dlažby a ostatní podlahové materiály.
Kamenný koberec se nanáší samostatně a lze ho zpracovat dokonce bez spojení s podkladem (např. na pevně zafixovanou fólii, umělohmotné podklady atd.). Tímto způsobem ho v případě potřeby lze bez poškození podkladu opět odstranit. To ocení například nájemníci pronajatých bytů. Existují speciály pro interiér a exteriér, ale i pro schodiště či stěnový obklad.
Podklad musí být drsný, rovný, suchý a únosný. Nesmí obsahovat prach ani trhliny. Drolivé či uvolněné vrstvy je nutné odstranit. Povrch podkladu nesmí být ani příliš savý, ale ani hladký. Platí, že čím větší zdrsnění, tím lepší přilnavost.
Tipy:
- Materiál před zpracováním skladujte v suchu po dobu cca 24 hodin. Vlhké kameny se nesmí zpracovávat. Teplota skladování by měla činit alespoň 15 stupňů. Nevystavujte materiál přímému slunečnímu záření a materiál chraňte proti působení mrazu.
- Při zpracování dbejte na konstantní teploty kamínků a pojiva. Doba skladování při pokojové teplotě (v originálním obalu) činí u kamenného koberce na zeď až čtyři měsíce.
- Abyste zaručili optimální přilnavost kamenného koberce, tak byste měli plochu před zpracováním natřít penetračním nátěrem.
Tipy:
- Víte, jak poznáte kvalitní materiál? Pořiďte si osvědčený systém, který musí vždy obsahovat penetraci pro podklad, směs na kamenné koberce i materiál na obnovu. Dodavatel nemůže zapomenout ani na dokumentaci (návod, materiálové a technické listy).
- Nabídku se "zázračnou“ samopenetrující pryskyřici raději odmítněte. Tyto materiály sice existují, ale chemické zákonitosti příliš nehovoří v jejich prospěch. Na kamenné koberce se zkrátka nehodí.
- Pokud jste kamenným kobercem zkrášlili venkovní terasu a trocha vám zbyla, není vhodné tento zbytek využít uvnitř domu či bytu. Pro interiéry se totiž používá hladká uzavřená struktura, která nepropouští vodu a snadno se čistí. Pokud zbytek z terasy nechcete vyhodit a chcete jej aplikovat doma, pak ještě budete potřebovat plnič pórů, který povrch uzavře. V exteriéru naopak musí být struktura kamenného koberce vodopropustná. Nevyžaduje žádnou velkou údržbu – všechno vyřeší vysokotlaký čistič (wapka).
- V exteriéru se kamenný koberec nejčastěji aplikuje na betonovou desku nebo dlažbu, je možné ho ale položit i na vyrovnané štěrkové lože zakryté geotextilií. V interiéru může být podkladem opět beton, ale klidně i staré parkety. Kamínky samy vyrovnají nerovnosti povrchu, jen v případě velkých prohlubní se doporučuje provést nejprve nivelační stěrku. Důležitá je také tloušťka nanesené vrstvy: Zatímco v interiéru v případě vyrovnaného povrchu postačí 6 mm, pro venkovní pochozí plochu se volí 1 cm při pokládce na beton a 2 cm při aplikaci na štěrkové lože. O centimetr silnější vrstvu pak budete potřebovat na nejnamáhanější příjezdovou cestu. Je to logické - pohybují se po ní auta.
Krok za krokem
Jak rozmíchat směs na kamenný koberec
Otevřete obal kombinovaného sáčku bez použití špičatých či ostrých předmětů, aby se nepoškodil obsah.
Opatrně odstraňte dělicí proužek kombinovaného sáčku. Nyní se spustí reakce obou dvou komponent, pryskyřice a tvrdidla. Materiál je proto nutné zpracovat ihned.
Kombinovaný sáček si žádá důkladné hnětení a to po dobu cca 3 minut, také v rozích a na okrajích. Následně ihned zpracujte, jinak by obsah (směs pryskyřice a tvrdidla) předčasně vytvrdl a již by ho nebylo možné použít.
Při zpracování materiálu dbejte na rovnoměrné doby míchání a odstání materiálu, aby byla barva jednotná. Pokud by se přece jen při zpracování vyskytly rozdíly v barvě, je dobré tuto oblast, resp. tento rozdíl v barevnosti, bezprostředně rozmíchat s přiléhajícími oblastmi. Pokud by zůstaly tyto rozdíly viditelné, není již dodatečná úprava barvy možná.
Nejprve oblast smíchání vyložte pevnou fólií. Poté vysypte jeden balík mramorových kamínků (obsah balíku = 1 m²) do vědra na maltu (40 litrů).
V rohu rozstřihněte dobře rozmíchaný kombinovaný sáček.
Nalijte celý obsah do vědra na maltu s mramorovými kamínky.
Mramorové kamínky důkladně promíchejte se směsí pryskyřice a tvrdidla dokud nebudou kamínky rovnoměrně pokryty povlakem. Tato směs postačí na 1 m².
Tip: pro zlepšení protiskluznosti můžete volitelně nasypat do čerstvého kamenného koberce sklenářský písek. Ten slouží pro zlepšení protiskluznosti na pochozích plochách (např. vstupní podesta ve venkovní oblasti).
Vyznačte si na podlahu křídou první metr čtvereční, např. 0,5 m x 2,0 m (= 1 m²). Tím tak získáte cit pro tloušťku vrstvy a spotřebu. Vylijte směs na podlahu.
Kolík na distanční stěrce určuje výšku kamenného koberce. To zaručuje rovnoměrné rozprostření.
Naneste malou hladicí lžící cca 6 mm silnou vrstvu na čerstvý přednátěr. Rozprostřete směs po ploše 1 m² rovnoměrně a v dostatečné tloušťce pomocí distanční stěrky. Distanční stěrkou jezděte co nejpomaleji a v kolmém směru. Tak bude zaručena spotřeba a správná tloušťka vrstvy.
Nyní můžete plochu pomocí lžíce několika tahy zhutnit a uhladit. Dbejte přitom na rovnoměrný tlak a nářadí držte lehce nakloněné hranou dolů tak, aby doléhalo téměř naplocho a pružně, ale pod tlakem klouzalo přes špičky zrn a kamínky dobře stlačovalo.
Důležité: hladicí lžíci pravidelně čistěte. Nejprve umyjte hladicí plochu suchou tkaninou, poté mírně potřete tkaninou navlhčenou vodou a mycím prostředkem či alkoholem, aby povrch dobře klouzal a nezůstaly na nářadí žádné kamínky. Pouze čistá hladicí lžíce zajistí rovnoměrný povrch.
Po každém metru čtverečním proti světlu zkontrolujte, zda byl koberec nanesen rovnoměrně a uhlazen do roviny. Nesmí vyčnívat žádné kamínky ani být vidět větší mezery. Úprava následující den již nebude možná! Po 12 hodinách je plocha bezpečně pochozí, po uplynutí 4 až 7 dní ji lze již plně zatížit.
Pokud se počítá s vysokým zatížením podlahy, je nutné nanést na povrch zpevňující vrstvu. Po vytvrdnutí plochy se po uplynutí cca 12 hodin nanese pomocí měkkého malířského válečku zpevňující povrchová vrstva. Tento postup slouží pro mechanické zpevnění povrchu. Opticky se nic nezmění.
V exteriéru je doporučena zpevňující vrstva na povrch. Po uplynutí 12 hodin je plocha s opatrností pochozí a po uplynutí 4 až 7 dní ji lze již plně zatížit.
Spotřeba: rovnoměrně rozprostřete 1 kg na cca 3 metry čtvereční.