V místnostech do velikosti 20 m² lze kobercové podlahy s pěnovou rubovou stranou položit volně. U této velikosti stačí většinou jeden kobercový pruh. Koberec rozbalte na čistou podlahu.
Jak položit koberec
Když je v místnosti koberec, hned pokoj dostane jinou atmosféru. Vyberte si z nespočtu barevných variant, provedení a hebkostí. Změřte si plochu, koberec si rezervujte v e-shopu a vyzvedněte na prodejně. S naším videonávodem z projektové dílny HORNBACH ho položíte raz dva. A pak už si jen užívejte tu pohodu.
Na tento projekt budete potřebovat
Další užiteční pomocníci pro váš projekt:
Krok za krokem
Volná pokládka koberce
Jsou-li potřeba dva pruhy, seřízněte obě spojovací hrany. Položte druhý pruh koberce s přesahem na spojovací šev. Oba díly současně pak ostrým nožem odřízněte podél ocelové lišty. Hotové pruhy nyní spojte na rubové straně jednostrannou lepenkou tak, aby vznikla jednotná plocha.
Koberec by se měl v místnosti aklimatizovat asi 12 hodin. Seřízněte ho nejprve jen zhruba a u jedné stěny zafixujte. Nalepte na podlahu oboustrannou lepicí pásku. Horní ochranný papír z lepenky zatím neodstraňujte!
Nyní můžete přitisknout koberec k hranám stěny a seříznout ho. Raději si vezměte bezpečnou obuv. Pak koberec jen odsuňte, sejměte ochranný papír z lepenky a opět na něj přitlačte.
Fixace koberce
Fixace koberce má výhodu v tom, že nedochází k ohýbání a deformaci plochy působením kolísání vlhkosti a teploty.
Je-li potřeba více pruhů, musíte nejprve seříznout spojovací švy a pak pruhy spojit. Nyní můžete plochu koberce na okrajích nahrubo seříznout.
Koberec zafixujete tak, že odsunete polovinu koberce z pracovní plochy a nanesete na příslušná místa fixační lepidlo pomocí hladkého pěnového válečku.
Počkejte tak dlouho, jak uvádí výrobce lepidla a pak položte koberec na upravenou plochu. S druhou polovinou koberce postupujte stejně. Nakonec koberec na okrajích důkladně přitlačte a přesně seřízněte.
Celoplošné lepení kobercové podlahy
Skládá-li se kobercová plocha ze dvou pruhů, připravte si spoje seříznutím švů a obě poloviny odsuňte z plochy. Na celý podklad naneste lepidlo zubovou stěrkou. Po jeho mírném zaschnutí můžete koberec položit do lepidlového lůžka.
Tip
Při celoplošném lepení je třeba dodržovat pokyny výrobce lepidla. Používejte nejlépe lepidla bez obsahu rozpouštědel.
Případnou opravu položení proveďte ihned. Švy těsně spojte pomocí napínáku koberců. Teprve pak pokračujte s dalším lepením.
Nakonec upravte okraje. Koberec přitlačte těsně k hraně stěny a ostrým nožem na koberce ho seřízněte.
Pokládka s přídržnou mřížkou
Kobercové podlahy položené s přídržnou mřížkou vykazují přibližně stejnou kvalitu jako celoplošně lepené. Kobercovou podlahu lze opět beze zbytků odstranit. Je možné provést i druhou, ačkoliv již ne tak silně soudržnou pokládku.
Přídržnou mřížku nejprve rozložte v místnosti a přiřízněte ji. Nyní odstraňte ochrannou fólii ze spodní strany a měkkým kartáčem ji přitiskněte k podlaze. Pak položte koberec a jeho polovinu odsuňte. Z přídržné mřížky sejměte horní ochrannou vrstvu, opět na ni koberec položte a přitlačte ho.
Na zakončení okrajů použijte speciální lepicí plastové profily, na které se přilepí kobercové proužky. Profily se upevňují na stěnu pomocí hmoždinek. Přechody mezi různými podlahovými krytinami lze provést např. pomocí mosazných profilových lišt. Hrany koberce jsou tak chráněny a netřepí se.