Podklad musí být suchý a rovný. Řiďte se přitom doporučením od výrobců. Nerovnosti větší než 3 mm na metr je potřeba vyrovnat, např. tmelem.
Jak položit korkovou podlahu
Korek je skutečně všestranným materiálem. Korková podlaha je přirozená, elastická a příjemná při chůzi. V našem videonávodu z projektové dílny HORNBACH se dozvíte, jak položit korkovou podlahu a na co byste si měli dát při pokládce pozor.
Než začnete pokládat
Desky korkové podlahy s klik systémem se kladou plovoucím způsobem - desky se nespojují s podkladem. Na položení korkové podlahy tedy nebudete potřebovat lepidlo.
Po vnějším obvodu u stěn je potřeba nechat dilatační spáru, aby se v případě výkyvů teplot mohly desky vyrovnat.
Vhodné podklady a podmínky pro pokládku korkové podlahy jsou uvedené v následujícím přehledu.
Uvedená doba schnutí závisí na klimatických podmínkách, údaje jsou tedy pouze orientační. Pro jistotu se k nim připočítávají 2 týdny.
Pamatujte
Jako podklad pro korkovou podlahu nejsou vhodné staré podlahové koberce, kámen a dřevo.
1) Když není poškozená
2) Dřevěná konstrukce musí být dostatečně odvětraná. Dbejte také na informace od výrobců na příbalovém letáku. V zásadě se nesmí dřevěné podlahy (dřevotříska, dřevěné desky atd.) vzduchotěsně uzavřít nanesením dalších materiálů, protože by jinak pod touto zábranou vzniklo ideální mikroklima pro mikroorganismy. Proto musí být zajištěné dostatečné větrání.
Ve spoji se stěnou je nutné zabudovat podlahové lišty se zadním větráním a vytvořit přechody přes podlahovou konstrukci a podlahu. Musíte to udělat tak, aby vzduchová dutina pod konstrukcí byla trvale suchá, aby nedošlo k narušení rovnováhy vlhkosti dřevěné konstrukce a nebylo tak potřeba použít PE fólii jako parotěsné zábrany.
Ve všech místnostech jsou vyžadovány dilatační spáry, které se zakryjí přechodovým profilem:
- po 8 m ve směru šířky desky a po 10 m ve směru délky desky
- k přiléhajícím podlahovým krytinám, pod každými dveřmi a při zúžení místnosti
Na tento projekt budete potřebovat
Krok za krokem
Příprava
Pokládka
V závislosti na podkladu položte parotěsnou fólii. Pásy položte s přesahem 10 cm a spoje parotěsně přelepte pomocí hliníkové těsnicí pásky. Na okrajích přeložte fólii cca 5 cm směrem nahoru.
Na vyrovnání drobných nerovností následně položte podložku pod podlahu, která je vhodná k vámi vybrané podlahové krytině a podkladu.
Tyto podložky jsou k dispozici buď v roli nebo ve tvaru skládacích desek.
Pokud použijete podložku s integrovanou parotěsnou fólií, tak obvodové okraje utěsněte pomocí těsnicí a distanční pásky.
Distanční pěna se po pokládce podlahy odstraní. Těsnicí a distanční páska se pokládá na dvou stranách místnosti, jednoduchá těsnicí páska po obvodu celé místnosti.
Podlahovou krytinu nechte alespoň 48 hodin před položením aklimatizovat v dané místnosti.
Pro první řadu pokládky se na prknech rovnoměrně uříznou pera. U stěn s nepravidelným tvarem vyznačte tento průběh na první řadu prken.
Tip
Nejlépe to půjde takto: provrtejte dřevěné prkénko a zasuňte tužku a obkreslete. Prkna poté uřízněte podél vyznačené čáry.
První prkno se položí stranou s perem směrem ke stěně. Těsnicí a distanční páskou se udělá dilatace cca 10 – 15 mm ke stěně.
Další prkna budete přidávat do první řady vždy čelní stranou.
Poslední prkno v řadě se otočí o 180° a vyznačí se na něm požadovaná délka s příslušným odstupem od stěny. Při použití ruční pilky se řeže z horní strany.
Pokud použijete elektrickou pilku, tak řežte ze spodní strany, tak zabráníte štěpení okrajů. Použijte k tomu vhodný pilový list.
Zasaďte poslední prkno první řady. Zbytek můžete použít jako začátek další řady, pokud tento zbytkový kus měří více než 30 cm a v první řadě se neodřízlo pero. Spoje by měly být přesazeny alespoň o 40 cm.
Pro poslední řadu je nyní nutné určit šířku prkna. Položte prkno na předposlední řadu v zákrytu a vyznačte požadovanou šířku pomocí dalších kusů. Také zde je nutné zohlednit dilatační spáru ke stěně. Nyní můžete prkna přidat. V případě potřeby použijte táhlo.
Systém pokládky "Angle-Angle"
1. Spojte k sobě lamely kratší stranou.
2. Vytvořte takto celou řadu.
Nadzvedněte celou řadu, přiložte k předchozí a zaklapněte.
Přitlačte a dobře upevněte. Postupujte tímto způsobem po celé místnosti.
Pokládka kolem radiátoru
Pozici trubky-trubek si poznačte na desku. Průměr trubky plus 20 mm (2x10 mm) vyřežte pomocí děrovky. Desku potom přeřízněte středem přes otvor na trubku.
Vyřezaný kus nalepte do mezery mezi stěnu a potrubí. Zajistěte si dilatační spáru pomocí distanční pásky anebo distančního klínu. Po položení desek použijte radiátorové rozety.
Pokládka u zárubní
Dřevěné dveřní zárubně se zkrátí, aby pod ně bylo možné položit desku.
Ocelové zárubně se nezkracují. Desku musíte vhodně nařezat a vzniklou dilatační spáru vyplnit těsnicí hmotou, aby do materiálu nemohla pronikat žádná vlhkost.
V závislosti na směru kladení podlahy se nemůže poslední řada desek při dveřní zárubni položit a spojit tak, jak by se očekávalo.
V takových případech se dlátem odstraní vypouklé místo v drážce desky. Potom už můžete desku zasunout pod dveřní zárubeň a jen ji slepíte s předposlední řadou.
Montáž soklových lišt
Před montáží soklových lišt je potřeba odstranit distanční pěnu těsnicí a distanční pásky, případně i distanční klíny, pokud jste je použily. Soklové lišty se šroubují vždy do stěny, nikdy ne do podlahy. Jestli použijete upevňovací profily spolu s vhodnými lištami, vznikne neviditelný spoj. Vhodné jsou i lišty, do kterých můžete vložit kabel.
Tip
Lišty řežte došikma, vzniknou téměř neviditelné spoje.