Stará podlahová krytina není jako podklad pro novou PVC podlahu vhodná a je nutné ji odstranit. Odstraníte ji tím, že kobercovým nožem s hákovou čepelí nařežete starý podklad na tenké proužky. Poté je můžete stáhnout. Čím užší proužky jsou, tím snadněji je půjde stáhnout. Na závěr se uvolněné zbytky lepidla odstraní pomocí špachtle a poté se podlaha vysaje.
Jak položit PVC podlahu
Šachovnicový vzor, tygří kůže nebo dřevěný dekor? Podlaha z PVC nabízí celou řadu pozoruhodných vzorů. Zároveň je hygienická a trvanlivá. A pokládka? Se skvělým videem z projektové dílny HORNBACH a podrobným návodem to zvládnete.
Na tento projekt budete potřebovat
Krok za krokem
Příprava plochy
Podklad musí být nejen rovný, pevný a bez prachu, ale ani nesmí obsahovat trhliny, nečistoty, mastnoty ani oleje. Navíc musí zůstat stále suchý.
Při pokládce v bytě lze položit volně elastické podlahové krytiny v místnostech o ploše maximálně 20 metrů čtverečních. Pro větší plochy se doporučuje celoplošné slepení. U těch se používá pro slepení disperzní lepidlo. Řiďte se pokyny výrobce.
Celoplošná fixace je alternativou k celoplošnému lepení a provádí se pomocí hotové CV/PVC fixace.
Výhoda: Odstranění PVC podlahy je možné bez následného poškození.
Odstranění staré krytiny
Nyní odstraňte zbytky lepidla. U malé plochy ještě stačí použít špachtli, u větších ploch je nutný stroj. Buď si vezmete brusku na beton pro ruční provoz, nebo si pronajměte stroj. Brusný prach a veškeré uvolněné části je nutné důkladně odstranit.
Základní nátěr nechte nejprve zaschnout, poté zatmelte. Tmel musí být vhodný pro daný podklad. Nanáší se pomocí hladicí lžíce a uhladí se do jedné roviny s povrchem podlahy. Po zaschnutí tmelu se celá plocha natře základním nátěrem a to včetně zatmelených míst.
Pak natřete základním nátěrem čistou plochu. Použijte pro savé podklady hloubkový penetrační nátěr. Ten můžete pohodlně nanést pomocí válečku a poté nechat zaschnout.
Zkontrolujte povrch podlahy pomocí vodováhy nebo rovnací latě. Nerovnosti v podlaze se mohou promáčknout, jelikož některé PVC podlahy jsou velmi tenké nebo měkké. Proto je důležité důkladně zatmelit všechna vadná místa. A pokud si chcete být jistí, kompletně vyrovnejte podlahu pomocí tekutého tmelu.
Na okraje položte pro oddělení stěny izolační pásy. Rozmíchejte tmel pomocí míchadla. Nalijte část tmelu do jednoho rohu naproti vchodu a pomozte hmotě hladicí lžící – hmota se sama zniveluje díky své řídké konzistenci. Zpracujte celou hmotu metodou mokré na mokré, takže mezitím nenechte zaschnout.
Pomocí ježkového válečku můžete mokrou hmotu provzdušnit a zabránit tak vytváření vzduchových bublin.
Nechte plochu zaschnout jeden den. Povrch bude hezky hladký, pokud ho obrousíte hrubým brusným papírem. Poté vše oprašte a ještě jednou natřete hloubkovým penetračním nátěrem. Po zaschnutí hloubkové penetrace můžete izolační pás na okraje na jeho horním okraji uříznout.
Pokud budete kvůli šířce místnosti pokládat dva pásy vedle sebe, vznikne šev. Nejprve si rozmyslete, kde by šev nejméně překážel. Proto musí být pásy tak široké, abyste je mohli posunout. Při nákupu dbejte na to, aby se celá krytina pro jednu místnost odebrala z jedné a té samé role. Tím se vyhnete rozdílům v barvách. Nechte si pásy nařezat na stejnou délku plus 20 cm. Pokud jsou v místnosti výklenky na radiátory, připočítají se k rozměrům. Při pokládce pracujte ideálně s jedním pomocníkem.
Rozviňte první pás a natáhněte ho ke stěně – jednu nohu ven, jednu nohu dovnitř, tak to půjde nejlépe. Přesah rozdělte tak, aby na všech stranách zůstal dostatek materiálu k uříznutí. U rovné stěny můžete krytinu položit přímo bez přesahu, u křivých stěn musíte pás po straně seříznout.
Nařízněte krytinu v rozích našikmo, abyste měli později při ohýbání krytiny dostatečnou rezervu k usazení a doříznutí.
Přesahy můžete zkrátit na 5 cm, bude se pracovat snadněji.
Druhý pás položte od druhé stěny stejným způsobem. U krytiny s dekorem můžete položit druhý pás podle vzoru prvního pásu. Možná tímto vznikne přesah ke stěně. Uřízněte široký přesah obou dvou pásů na úzký proužek.
U jedné trubky položte krytinu dle vyobrazení na stěnu. Nařízněte krytinu rovně směrem od trubky. Pak krytinu přehněte – řez nyní ukazuje směr stěna. Ještě u trubky kousek nařízněte, pokud by krytina neseděla zcela volně.
Přeneste zbývající rozměry na krytinu – přitom přičtěte 5 cm k vyhrnutí směrem nahoru na stěnu.
Ohrňte krytinu po přiříznutí směrem dolů, přitiskněte ji na podélnou stranu a seřízněte hákovou čepelí na okraji. Nechte krytinu odpočinout 24 hodin, aby se mohla aklimatizovat.
Menší plochy lze pokládat taktéž na volno, ale fixace je lepším řešením. Odhrňte krytinu až doprostřed místnosti. U dvou pásů se odhrnou oba dva pásy. Tenké, lehké PVC krytiny se na jedné polovině zatíží, aby se při odhrnutí druhé poloviny nemohly posunout. Kobercová fixace je ihned k použití, před použitím by se nicméně ještě měla rozmíchat.
Naneste fixaci na podlahu, na okrajích pomocí štětce, na ploše pomocí válečku. Nechte fixaci vyvětrat a proveďte u toho zkoušku prstem. Až nebude fixace na omak mokrá, je připravena k vložení krytiny.
Připravte si ještě jeden nástroj na uhlazování. Třeba omotejte kus dřeva hadříkem nebo starým ručníkem. Nyní odhrňte PVC krytinu a uhlazujte směrem od středu k okrajům. Nesmí zůstávat zvlnění ani záhyby. Přesahy mezi oběma pásy se uhlazovat nesmí.
V první, takto připevněné polovině místnosti přesahy odřízněte. V rozích opět našikmo nařízněte, přesah poté ohněte směrem dolů a uřízněte.
Pokud jste položili dva pásy, přijde nyní na řadu řez dvojitého švu. Vložte novou trapézovou čepel do kobercového nože, jinak se řez nepodaří.
Přiložte na řezné linii dlouhé ocelové pravítko, např. tapetovací lištu, uřízněte obě dvě krytiny zároveň tak daleko, kam až je upevněna krytina. Pak odstraňte přesahy. Obě dvě poloviny krytiny sesuňte k sobě a shora uhlaďte. Následně se zpracuje stejným způsobem druhá polovina místnosti.
Šev se zapečetí prostředkem na svařování za studena. Pracujte pečlivě, aby se z prostředku nedostalo nic na povrch krytiny, jelikož prostředek na svařování za studena narušuje materiál – a utřít ho nelze. Tenká tryska přitom proniká do švu a namáčí obě dvě řezné hrany. Ty se narušují a tím se tak k sobě svařují.
Ke dveřím uřízněte přechodový profil. Přesně ho umístěte a vyznačte si pomocí hřebíků otvory k vyvrtání na podlahu. Poté profil opět položte na stranu, vyvrtejte otvory na hmoždinky a přišroubujte profil. Pokud radiátorové trubky probíhají v podlaze, nelze provést vrtání ani zasazení hmoždinek, takže je přechodový profil nutné přilepit.
Soklové lišty jsou k dispozici také s rohovými kusy. Nasuňte rohový kus na jeden konec soklové lišty a zjistěte požadovanou délku příslušného úseku. Po spojení přířezů se lišty spojí hřebíky. Mezera mezi hřebíky by měla být na délku kladiva.
Volná pokládka PVC krytiny
Elastické podlahové krytiny skladujte v rolích nastojato a desky naležato a to vždy maximálně 8 kartonů nad sebou. Před samotnou pokládkou byste měli podlahovou krytinu uložit na noc do místnosti, ve které ji chcete pokládat.
Nařežte příslušný počet pruhů krytiny a rozložte je na plochu. Během pokládky by teplota v místnosti neměla klesnout pod 18 °C.
Jsou-li k dokončení pokládky zapotřebí dva pruhy krytiny, umístěte je tak, aby navzájem mírně přesahovaly a poté pečlivě upravte návaznost jejich vzorů. Abyste zabránily případnému posunutí pruhů, upevněte je pomocí lepicí pásky.
Pro odstranění pnutí můžete krytinu naříznout u stěn, příp. v rozích místnosti.
Provedením spojovacího řezu připravíte přesahující pruhy k pokládce. Rozřízněte oba pruhy současně pomocí rovného nože. Místo řezu podložte zespodu ocelovým příložníkem, odlamovací nůž veďte rovněž podél ocelového příložníku. Pravidelný řez je důležitý pro bezešvé spojení obou pruhů.
Pomocí spojovacího řezu jste nyní ideálně připravily pruhy podlahové krytiny k pokládce. Odstraňte přesahující část PVC krytiny. Ke spojení pruhů použijte jednostrannou lepicí pásku.
Lepicí pásku umístěte pod hrany spoje tak, abyste mohli přesně nalepit obě poloviny pruhů. Nejprve přilepte první polovinu ke středu lepicí pásky a důkladně ji přitiskněte. Následně k ní připojte druhou polovinu pruhu tak, aby nevznikla spára a opět ji pořádně přitlačte.
Spojovací švy lze navíc vodotěsně uzavřít prostředkem pro svařování za studena.
U stěn, ve výklencích a v přechodech do dalších místností upevněte krytinu oboustrannou lepicí páskou.