Vinylové desky Click se obvykle instalují jako plovoucí desky. To znamená, že prkna nejsou spojena s podkladem. Ve vlhkých místnostech by však klik vinyl měl být vždy lepený po celé ploše. To proto, aby se pod prkny netvořily plísně. Celoplošné lepení se doporučuje také v místnostech s velkými okenními plochami, protože podlaha se velmi silně zahřívá.
Jak položit vinylovou podlahu systémem klik
Vinylové podlahy jsou v kurzu. Vyrábějí se v krásných dekorech, jsou příjemné na dotek a hodně toho vydrží. A samotná pokládka? Nemějte obavy. Podle našeho návodu zvládnete položení vinylové podlahy se systémem "klik" úplně sami.
Na tento projekt budete potřebovat
Příprava povrchu na pokládku vinylové podlahy
- Nedoporučujeme vinylovou podlahu pokládat na parkety, laminátové podlahy nebo koberec. Správně se vinylové lamely pokládají na upravené betonové podklady.
- Hrubost začištěného betonového podkladu by měla být maximálně 3 mm na 1 m2. Pokud totiž beton není vystěrkovaný dohladka, najdete na povrchu spoustu nerovností, prachu a malých kamínků.
- Ještě než položíte na podklad parotěsnou fólii, měli byste si změřit také jeho vlhkost. Pokud podklad stále vykazuje známky vlhkosti, měli byste ještě počkat, místnost vyvětrat a vysušit. Pod parotěsnou fólií by se totiž hromadila pára a časem by vše začalo plesnivět.
Příprava materiálu
- Materiál musí být 48 hodin uskladněn v místnosti, kde se bude pokládat. Přizpůsobí se tak podmínkám místnosti, ve které nesmí být vlhkost vzduchu nižší než 40 % a vyšší než 70%. Před samotnou pokládkou materiál ještě zkontrolujte.
Pokládka na podlahové topení
- Pokud se chystáte pokládat vinyl na již zapnuté podlahové topení, je nutné nechat materiál přizpůsobit se podmínkám v místnosti a to na nejméně 48 hodin.
- Pokud podlahové topení ještě nefunguje a vinylovou podlahu na něj položíte, v dalších dnech by měla teplota v místnosti pozvolna stoupat, a to o jeden stupeň denně.
Pokládka velké plochy
- Na každých osmi metrech je nutné udělat dilatační spáru (kvůli možným změnám způsobeným teplotou nebo vnějšími silami). Vyvarujte se tedy toho, abyste podlahu pokládali v jednom "kuse", například skrze dvě místnosti. U každých dveří by měla podlaha končit a za nimi zase začínat.
U větších místností jsou nutné dilatační spáry, které se zakryjí přechodovým profilem:
- Po 8 m ve směru šířky prkna a po 10 m ve směru délky prkna,
- k sousedním podlahovým krytinám, pod každými dveřmi a v místech zúžení místnosti.
Nejprve odstraňte staré lišty. Pokud je stará lišta přilepená, může dojít k roztržení barvy nebo tapety nad lištou. Abyste tomu zabránili, nařízněte tapetu nebo barvu nad lištou nožem na koberce. K odříznutí staré lišty použijte pevnou špachtli nebo dláto. Po odlomení lišty vytáhněte hřebíky kleštěmi, jinak hrozí nebezpečí poranění. Přechodové profily na dveřích odstraňte - ale ponechte si je, protože je můžete znovu použít.
Nejprve si dobře připravte povrch, na který budete vinylovou podlahu pokládat. Plochu tedy dokonale vyčistěte. Stará podlahová krytina není vhodná jako podklad a musí být odstraněna. Pokud se jednalo o klik laminát, je to poměrně snadné. Odstranit se musí také podkladová vrstva položená pod ní nebo dokonce starý koberec.
V případě, že nerovnost v povrchu přeci jen někde zůstane, použijte například silnější kročejovou izolaci.
Pokud je podklad celkově rovný a má jen několik poškozených míst, stačí jej vyplnit. Použijte k tomu opravnou maltu, pod kterou není třeba provádět základní nátěr a která rychle schne. Pomocí hladicího hladítka vyhlaďte opravovaná místa do jedné roviny s povrchem podlahy. Po zaschnutí celý povrch podlahy vysajte.
Směrem pokládky prken můžete místnost zúžit nebo rozšířit. Pokud by poslední řada prken byla velmi úzká, měli byste prkna první řady také podélně rozříznout. Úzkým řadám se však nelze vždy vyhnout v místnostech, které se obtížně řežou. Pořadí pokládky závisí také na použitém výrobku. Některé systémy se pokládají zprava doleva, jiné zleva doprava. Mějte na paměti, že velké místnosti s délkou nad 8 metrů vyžadují dilatační spáru, kterou můžete zakrýt profilem. Při výpočtu množství připočtěte 5 % odpadu a okenní výklenky.
Připravte si parotěsnou fólii a kročejovou izolaci. Fólie se musí položit tak, aby jednotlivé kusy přes sebe přesahovaly o 20 cm. U zdi materiál vytáhněte do výšky 2 cm. Kusy k sobě přilepte lepící páskou.
Na parotěsnou fólii teď můžete položit kročejovou izolaci. Tato podložka tlumí zvuk směrem do místnosti. Jednotlivé kusy k sobě přilepte lepící páskou. Pokud je kročejová izolace už součástí lamely, nemusíte tuto vrstvu řešit.
Mezera mezi zdí a podlahou by měla být 10 mm. Po položení první řady tyto mezery zafixujte zarážecími klínky. Klínky umístěte po obou stranách u přechodu mezi lamelami.
Začněte pokládat celou lamelou. Přesah jednotlivých dílů podlahy nesmí být menší než 20 cm.
Poslední lamelu u zdi odměřte a seřízněte. Zbývajícím kusem začněte nový řádek.
Pokud máte v místnosti nějaké výklenky, nepokládejte lamely až těsně k rohům. Roh se snažte vždy obložit seříznutým dílem jedné lamely. Lamelu změřte, seřízněte do tvaru zdi a můžete dál pokračovat.
Nyní položte úzké přířezy až ke stěně a poté zbývající prkna v opačném směru. Odtud pokračujte jako obvykle.
Na řezání vinylových lamel vám postačí nůž, na menší kousky jsou vhodné kleště, kterými naříznutý kus dobře odlomíte.
Tam, kde je to potřeba, vyřízněte do lamel otvory. Trubky od topení pak můžete zakrýt dělenými rozetami. Stejně postupujte u kuchyňské linky, která by na vinylu neměla stát.
Na řezání a měření lamel můžete použít třeba prkno nebo jinou lamelu. Poslouží nejen jako dlouhé pravítko, ale budete mít hned jasnou představu, jak bude lamela široká.
Nakonec si naměřte zakončovací lišty a jejich konce seřízněte v úhlu 45 stupňů. Dobře pak k sobě zapadnou. Naneste lepidlo a přilepte lišty na stěnu.
Mezery u dveří vyplňte silikonem a zahlaďte gumovou stěrkou.