Nejprve určete, jak a kudy plot povede a dodržujte přitom právní ustanovení týkající se staveb. Sloupky plotu by od sebe měly být vzdáleny zhruba 2,5 m.
Jak postavit drátěný plot
Drátěný plot je nejjednodušším řešením, jak ohraničit pozemek. Zároveň jde o řešení relativně levné a z hlediska pracovních úkonů i poměrně snadné. Připravte si nářadí a materiál a zanedlouho budete mít hotovo.
Na tento projekt budete potřebovat
TIPY
- Sloupky plotu se rychleji a snadněji stavějí pomocí vrtáku do země. Rýčem vyryjte půdu na hloubku a šířku rýče a pak jednoduše „vrtejte“. Kromě času a síly ušetříte také hodně betonu.
- Pletivo o různé výšce se dodává v rolích. Lacinější je pletivo z pozinkovaných drátů, které ale vyžaduje úpravu nátěrem. Výhodnější jsou proto pletiva potažená plastem. Jsou sice dražší, ale mají delší životnost a ušetříte za opakované nátěry. Plot umisťujte max. 5 cm nad zem. Nebude v trávě vlhnout a zpozdí se tak koroze.
- Na plot s podezdívkou se vztahuje stavební zákon, a tedy přinejmenším ohlašovací povinnost.
Sloupky a vzpěry pro drátěné plochy
Jsou zinkofosfátované s vrstvou polyesterové umělé hmoty, barva zelená RAL 6005. Sloupky plotu mají napevno namontované držáky pro napnutí drátu pro obvyklé výšky a uzavírací čepičky. Vzpěry se montují ke sloupkům plotu pomocí přiložených objímek.
Vrata a ploty z vlnité mřížky
Vyrábějí se v různých velikostech a provedeních. Existují zavírací křídla, dvojitá vrata a plotová pole. Vrata se vyrábějí ze stabilních trubek 42 mm a jsou k dispozici vždy kompletně připravená k montáži se zámkem v trubkovém rámu, s klikou a dorazem. K dispozici jsou také sloupky o průměru 60 mm s přestavitelnými závěsnými čepy. Dvojitá vrata mají ještě zarážku a opěru pro najetí. K větším vratům lze dodat také silnější sloupky (76 mm nebo 112 mm). Drátěné pletivo lze napojit na sloupek vrat upínacími tyčemi na pletivo.
Krok za krokem
Příprava montáže
Vykopejte první základovou díru (cca 30 x 30 cm, hloubka se odvíjí podle délky plotového kůlu, mrazuvzdornost při cca 800 mm) a dbejte, aby spodní držák pro napnutí drátu na sloupku plotu byl v namontovaném stavu těsně nad zemí. Nyní naplňte připravenou díru betonem a zabudujte první sloupek plotu.
Pomocí vodováhy sloupek vyrovnejte ve všech směrech a beton dobře upěchujte. Počáteční sloupek ihned podepřete vzpěrou. Po volném namontování vzpěry vykopejte na místě, kde se dotýká země, další základovou díru. Po zasazení do betonu ji pevně sešroubujte.
Tip: Poměr při míchání základového betonu: Jeden díl cementu na šest dílů štěrkopísku a odpovídající množství vody, nebo směs hotového betonu k promíchání s vodou.
Montáž plotu
Držáky napínacího drátu se namontují nahoru, dolů a doprostřed prvního a posledního sloupku plotu, k němuž se našroubují na objímky, jak je vidět na obrázku nahoře.
Nyní uštípněte napínací drát na potřebnou délku plus 10 cm. Zasuňte napínací drát na začátečním sloupku do trnu napínače drátu a otáčejte ho šroubovým klíčem přes trn.
U všech mezisloupků se napínací drát vloží do držáků drátu. Na posledním sloupku se napínací drát zasune do trnu napínače drátu a napne se šroubovým klíčem. U spodního a středového napínacího drátu postupujte stejně.
Neutahujte napínací drát příliš pevně, jinak se může snadno přetrhnout.
Drátěné pletivo částečně odrolujte a prostrčte upínací tyč pro pletivo do první řady ok. Tuto tyč nyní spolu s drátěným pletivem zasuňte do háků plotu. Drátěné pletivo rozbalte po celé délce, horní a spodní konce drátu odtáhněte a přehněte kolem napínacího drátu.
Aby se plot nevlnil, upevněte jej na několika místech ke středovému napínacímu drátu.
Vzpěry
Vzpěry jsou zapotřebí u prvního sloupku, posledního sloupku a nejméně vždy po 30 metrech běžné délky plotu. Zamezují stahování napínacími dráty a dodávají plotu stabilitu.
Při změně směru plotu se použijí dvě vzpěry.