Na zeď si vyznačte začátek plotu. Od tohoto místa napněte zednickou šňůru, která bude určovat směr plotu. Šňůra by měla mít nějaký odstup od země. Můžete ji ponechat o něco delší. Poté přiložte mezi dům a šňůru stavební úhelník a vyrovnejte ho do pravého úhlu ke stěně domu. K naplánované délce přidejte ještě velký přesah, ten uvažte za držák vytyčovací šňůry a zatlučte do země. Na měření velkých vzdáleností je vhodnější použít navíjecí pásmo.
Jak postavit dřevěný plot s brankou
Dřevěný plot je prostě nadčasovou klasikou. Jak se takový plot staví a jaké materiály na něj budete potřebovat, se dozvíte v našem podrobném návodu. Povedeme vás krok za krokem tak, abyste si na konci projektu mohli říct, že váš dřevěný plot s brankou je ten nejhezčí v širém okolí.
Na tento projekt budete potřebovat
Krok za krokem
Na plánovaném překřížení natáhněte stejným způsobem další šňůru. Ta by měla probíhat v pravém úhlu k první šňůře. Pro vytvoření jamek na sloupky vždy vyznačte střed jamky pomocí zemní kotvy. Na šňůru můžete dodatečně nalepit kus lepicí pásky.
Zkontrolujte, zda má terén nějaký sklon. Ideálně to půjde pomocí hadicové rovnováhy. Průhledná hadice, která je naplněná vodou, se položí na celou délku příslušného úseku od začátku až na konec a na koncích se ohne směrem nahoru. Vodní hladina bude na obou koncích ve stejné výšce. Tuto výšku nyní můžete vyznačit, např. na fasádu domu a na zatlučený dřevěný kolík. Od tohoto vyznačení změříte odstupy od země a hned uvidíte, zda má terén nějaký sklon nebo zda budete muset plot terénu přizpůsobit.
Montáž branky
Můžete začít s montáží branky. Aby fungovala i po několika letech správně a nenakláněla se na stranu, ukotvěte oba dva sloupky branky pomocí sloupkových nosníků ve tvaru H.
Vykopejte jamky o rozměrech 40 x 40 cm. Hloubka by měla činit 80 cm. To je běžná nezámrzná hloubka. V České republice je nezámrznou hloubkou ve stavebnictví považována úroveň 80 - 140 cm pod povrchem, podle druhu zeminy.
Sloupkový H nosník (trámek) umístěte do středu jamky. Pro zachování té správné výšky nosníku zasuňte, pod příčnou vzpěru nosníku, dřevěnou lať. A teď budete potřebovat suchý beton. Ten rozmíchejte podle pokynů od výrobce. Nejprve nalijte do vědra na maltu uvedené množství vody a poté k němu přidejte hotovou směs. To celé pomocí míchadla rozmíchejte dohladka. Beton nalijte do jamek a propíchejte lžící, aby se na povrch mohly dostat vzduchové bubliny.
Až bude mít beton tu správnou výšku, zkontrolujte pomocí vodováhy správnou polohu sloupkového nosníku. Pokud bude správně sedět, můžete lžící uhladit beton na povrchu. Beton nijak nezatěžujte, aby mohl pořádně vytvrdnout.
Mezitím, co bude schnout beton, si můžete připravit branku.
Namontujte zámek podle návodu od výrobce.
Až bude beton možné zatížit, namontujte první sloupek branky na sloupkový nosník. Postavte sloupek do nosníku a podložte ho kusem dřeva o tloušťce cca 2 cm, aby sloupek později nestál ve vodě. Poté upevněte pomocí šroubové svěrky. Přiložte vodováhu a sloupek vyrovnejte. Na montáž sloupku se hodí speciální sloupková vodováha. Až bude vše sedět, můžete do sloupku vyvrtat otvory pro připevnění. A nyní sloupek vyjměte z nosníku a vyvrtejte otvory. Sloupek přišroubujte.
Nyní se na branku připevní petlice. Ty zatím připevněte pouze šroubovými svěrkami. Ale ještě nešroubujte. Připravenou branku postavte na dřevěné špalíky nebo prkna a vyrovnejte ji podle sloupků.
Vyberte umístění šroubovacích pantů, to jsou protikusy petlic. Tím stanovíte montážní výšku branky. Šroubovací panty napevno upněte pomocí šroubových svěrek a branku vyzkoušejte. Pokud půjde snadno otevírat i zavírat, vyznačte si na sloupku příslušné umístění otvorů k vyvrtání. Poté můžete panty a branku opět uvolnit a položit stranou.
Pomocí vrtáku do dřeva vyvrtejte otvory pro připevnění. Potom pomocí šroubů do dřeva připevněte panty napevno.
Zavěste branku na panty a pro jistotu ještě jednou zkontrolujte vodováhou správné vyrovnání. Pokud bude branka sedět rovně, můžete si předvrtat otvory pro přišroubování petlic. Petlice má na jedné straně čtyřhranný výřez. Zde se připevní pomocí čtyřhranného šroubu. Tento otvor se kompletně provrtá. Další otvory na šrouby se vyvrtají pouze na délku šroubu a poté se do nich zašroubují šrouby s půlkulatou hlavou.
Po přišroubování obou petlic na branku, se postaví druhý sloupek. Pověste sloupkový nosník na jamky. Opět zasuňte dřevěnou lať pod příčnou vzpěru. Spony jsou umístěny směrem ven. Rovnou také umístěte na nosník sloupek a opět ho podložte 2 cm silným dřevem. Vše vyrovnejte podle branky. Stanovte si umístění vroubkovaného plechu a zakreslete ho podle sklonu a zástrčky zámku.
Vezměte si dláto a ze dřeva vydlabejte tvar plechu. Až se plech vejde do výhlubně, můžete vyznačit oba dva podélné otvory pro západku a zástrčku a vydlabat do příslušné hloubky.
Vroubkovaný plech přišroubejte pomocí šroubů do dřeva. Sloupek branky je nyní připraven natolik, aby ho bylo možné umístit do konečné polohy.
A teď můžete, stejně jako ten první, přišroubovat sloupek k nosníku. Potom zavěste do jamky a vyrovnejte je podle branky. Mezi brankou a sloupkem nechte mezeru, aby se branka dala snadno otvírat. Pomocí šroubových svěrek připevněte sloupek k brance. Branka se upevní pomocí dvou latí. Znovu rozmíchejte beton a nosník do jamky zabetonujte. Beton musí pořádně ztvrdnout, takže si udělejte přestávku.
Montáž plotu
Nyní přemístěte zednickou šňůru tak do strany, aby probíhala kolem vnějšího okraje sloupku. Sloupky pro plotové prvky zasazujte se šroubovací kotvou do země. Položte jeden plotový prvek v montážní poloze na zem a zjistěte potřebnou mezeru mezi sloupkem branky a plotovým prvkem. Pak zašroubujte jednu kotvu pomocí nářadí do země tak, aby ležela u šňůry v zarovnání s krytem. A zašroubujte do ní sloupek.
Plotový prvek se nyní připevní úhelníky ke sloupku. Stanovte montážní výšku plotového prvku a vyznačte si umístění obou dvou příčných dřev na sloupek.
Nyní si předvrtejte vrtákem do dřeva otvory a přišroubujte úhelníky. Ty musí být v pravoúhlé poloze, jinak bude plotový prvek nakřivo.
Úhelníky šroubujte tak dlouho, dokud nebudou přišroubované k zadní straně plotu. To je strana s příčnými dřevy. Stejným způsobem se zasadí všechny ostatní plotové prvky. V rohu se úhelníky co do výšky mírně přesadí, aby na sebe šrouby nenarážely.
U stěnového přípoje přeneste výšku posledního sloupku na stěnu.
Přišroubujte sloupek do zdi. Sloupek nesmí doléhat přímo na zem, jinak by mohl nasáknout vlhkost. Upevněte sloupky do zdi pomocí vysokozátěžových hmoždinek se šrouby. Na šroubech jsou umístěny matky, které je nutné zapustit do sloupku.
Otvory pro zapuštění vyvrtejte Forstnerovým vrtákem o příslušném průměru vůči použitému nástrčovému klíči. Potom skrz tyto otvory vyvrtejte otvory pro šrouby vysokozátěžových hmoždinek. Sloupek ještě jednou vyrovnejte a přeneste vyvrtané otvory na zeď. Otvory vyvrtejte a přišroubujte sloupek k hmoždinkám.
Poslední plotový prvek můžete v případě potřeby zkrátit. Například pomocí ruční pilky. Nakonec přišroubujte úhelníky na sloupky, na ně pak plotový prvek a máte hotovo!