Plocha pokládky vyžaduje sklon ideálně 2 %. Povrch betonové desky musí být zbavený nečistot.
Jak na terasu položit kamennou dlažbu
Stavíte terasu a máte v plánu použít na podlahu přírodní kámen? Potom sáhněte po polygonálních deskách z přírodního kamene! Pokládka terasy s naším návodem bude hračkou a na konci bude vaše terasa skvěle vypadat.
Než se pustíte do práce
- Plánování materiálu
Naplánujte o 10 % materiálu víc, aby bylo možné nařezat desky na okraje. - Přírodní kameny
Přírodní kameny jsou nahodilý produkt přírody. Jedná se o směs z nejrůznějších minerálů. Produkty z přírodního kamene mají podle typu kamene různé barvy. Mimořádný efekt křemencových polygonálních desek se plně rozvine při použití venku. Tento materiál je vzhledem ke svým praktickým vlastnostem mimořádně vhodný jako terasová krytina.
Přírodně lámaný povrch, mimořádně protiskluzový povrch, odolné proti opotřebení, mrazuvzdorné, hřejivé žluté odstíny, tloušťka materiálu: 1,2–2
Tip na zpracování desek úhlovou bruskou
1. Deska se nejprve navlhčí a následně se nakreslí směr a tvar dělení.
2. Nejprve desku nařízněte ze zadní strany pomocí úhlové brusky a pak pomocí diamantového brusného kotouče, a pak ji otočte.
3. Řežte také z přední strany podél vyznačení, dokud se deska nebude dát hladce rozdělit. Brusný prach může způsobovat skvrny, takže jednotlivé kusy desky je nutné po rozdělení omýt čistou vodou.
4. Řezná hrana rozdělené desky nemůže být nikdy zcela přesná. Z tohoto důvodu byste měli desky vždy pokládat tak, aby tato hrana nebyla vidět. Ideální je proto spoj k budově, jelikož zde se provede přechod nebo se hrana překryje profilem.
Vzory pokládky pro kamennou terasu
Podle druhu, tvaru a velikosti kamenů lze položit nejrůznější vzory. Pro přírodní kameny platí jiná pravidla než pro pokládku dlažebních kostek. Přírodní kameny s polygonálními tvary, jako např. porfyrové desky se řídí zase svými vlastními pravidly. Libovolné tvary kamenů působí nakonec jako volně sestavené.
Římská vazba se 4 formáty
„Divokého“ vzoru pokládky se dosáhne pomocí různě velkých kamenů. Základní prvek se skládá ze čtvercových a obdélníkových desek s různými rozměry. Poměry okrajů se přitom navzájem shodují, tak aby bylo možné položit několik základních prvků bez problémů k sobě.
Římská vazba se 3 formáty
Pokládka podobná dlažbě, která si vystačí se 3 různými formáty a která se ideální hodí na cesty a malé plochy. Poměry okrajů se i zde navzájem shodují tak, aby bylo možné položit několik základních prvků bez problémů k sobě. Další výhodou římské vazby je, že plochy jsou beze směru, tj. ať se na plochu podíváte z kterékoli strany, nejsou zde žádné dlouhé průběžné spáry.
Křížová vazba
Klasika. Nazývaná také křížová spárovací vazba, jelikož spáry zde vedou lineárně k sobě. Pokud se desky posunou vždy o polovinu, mluvíme o poloviční vazbě.
Poloviční vazba
U poloviční vazby mají terasové desky stejnou velikost. Jednotlivé řady se zde pokládají s přesazením.
Řadová vazba
Řadová vazba je zvláštním druhem poloviční vazby. Zde jsou řady, nazývané taky pásy, různě široké. Desky v jedné řadě mohou být také různě dlouhé. V našem příkladu se střídá šířka desky mezi 25, 30 a 40 cm.
Na tento projekt budete potřebovat
Krok za krokem
Jak připravit základovou plochu
Plochu před pokládkou důkladně zameťte koštětem. Omyjte polygonální desky před zpracování kartáčem ve kbelíku s čistou vodou a odstraňte veškeré části uvolněného materiálu. Tak budete moci provést pokládku desek optimálním způsobem.
Jako pomůcku pro pokládku si můžete desky před samotnou pokládkou nejprve na zkoušku rozložit a označit si je očíslovanými kousky lepenky. Obraz pokládky si poté vyfotografujte a použijte jako pomůcku při pokládce.
Pro zlepšení přilnavosti se před pokládkou desek nanese na betonovou desku cementové bahno (cement, písek, pojivo). Rozmíchejte cementovou směs a maltu na pokládku přírodního kamene pomocí míchadla.
Naneste cementové bahno bezprostředně před pokládkou desek po jednotlivých úsecích pomocí štětky na betonovou desku. Následná pokládka pomocí malty na přírodní kámen se provádí systémem mokré na mokré.
Správně rozmíchaná malta na přírodní kámen má tuhou konzistenci. Pokud se namíchá příliš řídká, mohly by se sousední desky vyplavit. Naneste maltu pouze na tak velkou plochu, kterou budete moci obložit, dokud bude malta „otevřená“. Maltu naneste ve vrstvě o tloušťce 4 cm.
Rovnoměrně silnou vrstvu malty vytvoříte nejjednodušeji pomocí dvou dřevěných latí s tloušťkou 4 cm a jednoho stahovacího prkna nebo sázecí latě, kterou vrstvu malty stáhnete. Po stažení vrstvy malty se obě dvě dřevěné latě odstraní.
Nyní do čerstvé malty zasaďte polygonální desky a lehce je vklepejte pomocí gumové palice. Díky maltě s tloušťkou 4 cm můžete pohodlně vyrovnat desky o různé tloušťce. Spáry se nevyplňují pokládkovou maltou!
S pokládkou začněte po straně. Uspořádejte desky rovnými okraji směrem do strany. Pokud jste si uspořádání desek naplánovali a vyfotili (viz „1. Příprava“), můžete tento obrázek nyní použít jako vzor.
Obraz pokládky bude nejhezčí, pokud vedle sebe položíte velké a malé desky. Šířka spáry by měla být jednotná. Při pokládce kontrolujte rovnost povrchu a sklon pomocí vodováhy.
Přebytečnou maltu před vytvrdnutím seškrábejte pomocí spárovací lžíce ze spár – až do hloubky alespoň 2 cm. Ideálně toto lze provést po jednotlivých úsecích během pokládky. Malta musí být před vyspárování ztvrdlá.
Po zaschnutí pokládkové malty lze provést vyspárování. Spárovací maltu rozmíchejte na tuhou konzistenci a přímo ji nalijte do spár. Čím přesněji budete pracovat, tím lepší poté bude čištění plochy. Za tímto účelem použijte vždy čistou vodu a čistěte tak dlouho, dokud nebude na povrchu krytiny již žádný cementový kal.
Na stěnových přípojích se provede trvale elastické vyspárování silikonem na přírodní kámen.