Dům v koruně stromu si můžete postavit takřka na jakémkoliv druhu stromu. Existuje několik způsobů, jak domek ke stromu řádně připevnit. V následujících řádcích vás seznámíme s tím nejdůležitějším, co je potřeba vědět, než se do stavby treehousu pustíte.
Co je třeba vzít v úvahu při stavbě domku na stromě?
Vše si dokonale naplánujte
Nejprve si však položte otázku, zda budete stavět dětský domek na hraní nebo treehouse s veškerým komfortem? V tom druhém případě si na příslušném stavebním úřadě ověřte, zda to možné je. Pro dětský domek na hraní obvykle stavební povolení nepotřebujete, protože nejsou stavěny k trvalému bydlení nebo obývání. Pokud si však myslíte na větší a zateplený treehouse s přípojkou vody a elektřiny, raději se ptejte.
Bezpečnost především
Pokud máte sousedy, možná by se hodil i jejich souhlas. Od souhlasů jsme se plynule dostali k bezpečnosti práce. Konkrétně k bezpečnostním prvkům. Svislé zábradlí, s malými mezerami - maximálně 10 cm. Samoté zábradlí by mělo být vysoké alespoň 70 cm. Nikomu se při stavbě ani při užívání nesmí nic stát.
Vzhledem k tomu, že budete pracovat a stavět ve velké výšce, buďte na sebe i okolí opatrní. Ve finále to budete vy a vaše děti, kdo si bude domek v koruně stromů užívat. Myslete tedy na vše: celková výška, výška zábradlí, přístupové plošiny, schody, to vše bude vyžadovat hodně času, měření i materiálu.
Náklady na materiál
Další věc, kterou byste neměli podcenit, jsou náklady, protože kvůli stavbě domku na stromě byste mohli s rodinou odletět na Maledivy. Dřevo není levnou záležitostí, stejně jako šrouby, a obojího budete potřebovat hodně. Mějte to při plánování na paměti.
Přizpůsobte své sny svému rozpočtu a buďte kreativní.
Kde si postavit dům na stromě?
Záleží na tom, u jakého stromu zrovna stojíte. Ovocné stromy mají velmi měkké a křehké dřevo. A tak druhy stromů, jako je například třešeň, topol a bříza, samy o sobě dům neunesou. V tom případě je nejlepším řešením treehouse na podpěrách.
Ideální strom ke stavbě domu ve stromě je ořech, kaštan, javor, buk a dub. Jsou robustní, mají tvrdé dřevo a domek unesou.
S jehličnatými stromy je to trochu složitější. V jejich koruně toho moc nepostavíte, ale můžete domek na silný a zdravý kmen zavěsit.
Znáte aplikaci na určování rostlin PlantNet?
PlantNet je nezisková organizace, která vyvinula aplikaci, pomocí níž můžete snadno zjistit, jaký strom se nachází nejen na vaší zahradě.
Stáří stromu
Důležité je především to, aby byl strom plně vzrostlý, dostatečně velký a 100% zdravý. Větve, které mají nést váhu stromového domku, musí být schopné vydržet velké zatížení, protože takový domek může vážit až půl tuny. Větve nesmí být shnilé, vyzkoušejte je všechny.
Zdraví
Zkontrolujte kondici celého stromu, kmenu i větví. Všímejte si děr, smůly. Před samotnou stavbou domu na stromě si musíte být zcela jistí, že je strom v pořádku.
Takto může vypadat napadení plísněmi.
Pozornost věnujte také kůře na celém stromě.
Pokud kůra vypadá takto, je možné, že váš strom trpí nějakou chorobou a dlouho nevydrží. Břečťan také může nakonec strom udusit, pokud příliš zhoustne.
V případě, že máte podezření nebo chcete mít jistotu, tak se obraťte na profesionální arboristy. Dozvíte se, jak moc je nemoc závažná a jaké může mít následky.
Umístění
Pozorujte, jak se strom chová ve větru. Solitér je pravděpodobně prověřen časem, kdy vichřicím odolával osamoceně. Je tedy silný, a domek na něm by měl být malý a lehký, aby to zvládal ustát dál i se zátěží. Stěny, které jsou příliš velké a těžké, mají velkou plochu vystavenou větru a váš strom půjde k zemi jako plachetnice.
Růst
Stromy mají kmeny, které v ideálním případě rostou přímo vzhůru. Pokud rostou šikmo, měli byste zvážit instalaci dodatečných podpěr pro dům, aby se strom pod zátěží nepřevrátil.
Pokud se kmen rozvětvuje, je to normální. Velkým rozvětvením se také říká V a U. Vidlice ve tvaru písmene U jsou v pořádku, ale vidlice ve tvaru písmene V nikoli, protože do nich může pronikat dešťová voda a v průběhu let způsobit hnilobu nebo dokonce prasknutí v zimě, když mrzne.
Pokud se strom skládá pouze z jednoho dlouhého kmene, je možné zavěsit plošinu na první silné větve v horní části pomocí ocelových lan a kulatých závěsů.
Pokud máte dva takové stromy vedle sebe, můžete domek zavěsit také mezi oba stromy, samozřejmě pouze pokud jsou dostatečně blízko sebe.
Jak postavit treehouse?
Fáze plánování
- Jak chcete, aby váš treehouse vypadal?
- Kolik a jak velké pochozí plochy chcete?
- Kde by měl být domek umístěn a jaký by měl mít tvar a typ střechy?
- A jak se tam chcete vy nebo vaše děti později dostat?
- U jednoduchého stromového domku byste si měli udělat náčrtek na papír s co nejpřesnějšími rozměry.
U jednoduchého domku ve stromě si vystačíte s náčrtem na papír, u těch složitějších si ulehčete práci 3D programy v počítači. Případně si můžete začít stavět model z latí přímo na stromě. Hrubé obrysy podesty, plošinky a tvar vám pomohou s představou o tom, jak bude treehouse vypadat.
Typy konstrukcí
Domky na stromě lze připevnit různými technikami. Obecně byste se měli snažit co nejméně narušovat samotný strom.
Kam domek na strom umístit
Pokud to strom umožňuje, snažte se postavit domek v mezeře v koruně. Je tak méně pravděpodobné, že velké větve budou vyčnívat skrz stěny nebo střechu. Kromě toho se zatížení rovnoměrně rozloží na všechny větve.
Pokud na všech stranách není dostatek silných větví nebo má strom pouze jeden dlouhý kmen, nezbývá vám nic jiného než postavit plošinu v přiměřené výšce kolem kmene a zavěsit ji na silné větve nad ním pomocí ocelových lan a závěsů.
Obecně se snažte postavit domek vedle kmene mezi větvemi. Pronikání větví do domečku přidělá práci a větve pak mohou překážet.
Výška
Dobrým základním pravidlem pro výšku instalace treehousu je, aby vzdálenost mezi zemí a první plošinou byla co nejmenší a nepřesahovala 2 metry.
Je rozumnější postavit druhou plošinu než šplhat po čtyřmetrovém žebříku, abyste se dostali zpět na pevnou zem. Pád z takové výšky je nebezpečný pro každého, ať už dospělého nebo dítě.
Rozmyslete si tedy, kolik plošin potřebujete nebo chcete, jak velké by měly být a kde by měly být umístěny.
Jak nahoru?
Po schodech, po žebříku nebo si pěkně zašplhat? Rozmyslete si, jaký typ žebříku bude nejpraktičtější. I tady platí, že musí být bezpečný od způsobu ukotvení až po poslední schod.
Zajímavou formou přístupu k plošinám je závěsný most. Opět platí, že čím vyšší most, tím delší pád - takže svědomitě rozhodněte, do jaké výšky má ještě smysl, a jak bude vyřešeno zábradlí.
Materiál
Ne každé dřevo je vhodné na všechno.
- Levné smrkové dřevo je sice nenáročné na peněženku, ale musíte ho několikrát lazurovat, jinak vám domeček doslova shnije pod zadkem.
- Na zábradlí nebo boční stěny samotného domku můžete použít i staré dřevo ze sklepa, stodoly nebo odkudkoli, kde ho najdete. Samozřejmě stále kvalitní.
- Na konstrukční a nosné části používejte vždy nové dřevo. Ideální je použít dřevo, které je vhodné pro venkovní použití nebo bylo předem ošetřeno.
- Zcela vyhnout byste se měli dřevu, které je nevhodně ošetřeno laky, barvami, které by mohly škodit zdraví.
- To, co platí pro dřevo, platí také pro šrouby a všechny kovové části na domě. Šrouby z nerezové oceli nerezaví, a proto jsou ideální; v případě potřeby se hodí i žárově pozinkované šrouby. Spojovací materiál prostě vybírejte s velkou pečlivostí.
Všechny díly použité k zavěšení plošin musí samozřejmě nést velkou hmotnost a platí zde univerzální pravidlo:
Řetěz je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek.
Dbejte tedy na to, aby matice, řetezy, lana, třmeny, ocelová lana a všechny ostatní díly, na kterých je něco zavěšeno, měly vysoké limity zatížení. A to nejen pro samotný domek, ale pro všechny, kteří se v něm budou pohybovat.
Nářadí
Ke stavbě domku na stromě budete potřebovat mnoho nářadí a strojů. Některé z nich nejsou nutností, ale přímočará pila a stolní kotoučová pila vám mohou značně usnadnit život.
Nyní už víte vše, co potřebujete vědět ke stavbě treehousu. Tak si vezměte papír, metr a něco na psaní a vyrazte na zahradu!