U dvousložkové varianty si ji musíte před zpracováním namíchat sami. Dbejte na výrobcem doporučený poměr míchání. Nejlepší je míchat složky v nalévací kádince. Pečlivě je míchejte dřevěnou tyčinkou po dobu přibližně 2 minut. Nemíchejte velké množství naráz, abyste mohli směs nanést najednou.
Jak použít epoxidovou pryskyřici
Hýříte nápady, jste kreativní a máte šikovné ruce? Tak to je jedině dobře, protože při práci s epoxidovou pryskyřicí se vyřádíte. Díky syntetické pryskyřici se dají tvořit originální desky stolů, nábytek a dekorace.
Co je to epoxidová pryskyřice?
Epoxidová pryskyřice je chemická sloučenina, která se používá v mnoha odvětvích. Je známá také jako těsnicí hmota na podlahy, a jako pojivo pro kamenné koberce.
Epoxidová pryskyřice je čirá, neobsahuje rozpouštědla a je odolná vůči UV záření.
Přidáním barevných pigmentů lze epoxidovou pryskyřici zcela obarvit nebo vytvořit zajímavé barevné přechody. Hodí se na renovace nábytku, dekorativních prvků, k výrobě dekorací, šperků apod. Epoxidová pryskyřice je jedním z ideálních materiálů pro všechny kreativní duše a kutily.
Nejlepší je použít dvousložkovou variantu, kterou je třeba kombinovat v určitém směšovacím poměru. Při výběru věnujte pozornost množství epoxidové pryskyřice a době schnutí.
Existují syntetické pryskyřice, které byly speciálně vyvinuty pro tenké vrstvy a pro tvarování malých průhledných modelů. Dobrým příkladem je epoxidová pryskyřice na podlahy - syntetická pryskyřice se používá k povrchové úpravě designových podlah a k utěsnění 3D podlah.
Jiné syntetické pryskyřice jsou vhodné pro výrobu trojrozměrných uměleckých předmětů a pro velkoplošné osazování a tvarování.
Epoxidová pryskyřice se při míchání zahřívá
Buďte opatrní. Když se dvě složky pryskyřice a tužidla spojí, je horká. Při reakci se uvolňuje teplo. Mohou se vyskytnout teploty vyšší než 200 °C. Pryskyřičná hmota se vyvaří a vzniká spousta kouře.
Jak použít epoxidovou pryskyřici
Kromě samotné epoxidové pryskyřice budete pro úspěšnou realizaci projektu potřebovat také kelímky na míchání a licí nádoby na zpracování. Pro kreativní tvorbu se mohou hodit barevné pigmenty a ozdobné prvky, jako jsou třpytky, květy, listy atd. Pro vyhlazení použijte špachtli a v případě potřeby fén.
Upozornění: Při práci s epoxidovou pryskyřicí mohou unikat chemické výpary. Vybavte se proto:
- rukavicemi, ochranou úst a nosu a ochrannými brýlemi.
- Pro snadnější vyjmutí hotového díla z formy potřebujete separační prostředek - doporučujeme silikonový sprej.
- Budete také potřebovat brusný papír různé zrnitosti (240-3000) a lešticí pastu, která je vhodná pro syntetickou pryskyřici.
- K nanášení lešticí pasty je nejlepší použít jemnou utěrku z mikrovlákna.
Jak se odlévá syntetická pryskyřice?
Epoxidovou pryskyřici můžete lít volně nebo do uzavřené formy. Při použití plné formy je třeba okraj utěsnit silikonem. Silikonové formy usnadňují vyřezávání. Epoxidovou pryskyřici lze při míchání obarvit pomocí barevných pigmentů. Do náplně z epoxidové pryskyřice můžete dokonce odlévat předměty - podobně jako do jantarové formy. Dbejte však na to, aby byl předmět zcela čistý a suchý, aby neplesnivěl nebo nehnil.
Pokud chcete vyplnit celé plochy, budete potřebovat formu, která epoxidovou pryskyřici udrží pohromadě. K tomu je vhodná dřevotřísková deska. Nezapomeňte formu před odléváním natřít vhodným separačním prostředkem, např. silikonovým sprejem, abyste z ní mohli vytvrzenou epoxidovou pryskyřici snáze vyjmout.
Buďte však opatrní: méně je více.
Silikonový sprej nanášejte pouze v tenké vrstvě, aby se epoxidová pryskyřice se silikonem nemísila. S hotovými silikonovými formami je to samozřejmě jednodušší, pokud najdete správný tvar a velikost.
Dodržujte teplotu zpracování
Optimální teplota zpracování je 20 °C. Vyšší teploty vás nutí pracovat rychle. Epoxidová pryskyřice rychleji zasychá a její zpracování netrvá tak dlouho. Zvýšení teploty o 10 °C zkrátí životnost nádoby na polovinu a zdvojnásobí reaktivitu.
Při vyšších teplotách zpracování byste neměli míchat větší množství. Malá míchací nádobka zabraňuje odvádění tepla vznikajícího při reakci. Mohou zde vznikat extrémní teploty přes 200 °C, které jsou doprovázeny vznikem velkého množství kouře.
Jak namíchat epoxidovou pryskyřici
Jak nalévat epoxidovou pryskyřici
Nalijte epoxidovou pryskyřici do nádoby (viz. obrázek) nebo do připravené formy. Dbejte na to, aby nebyla překročena maximální výška nalití - jinak pryskyřice nemůže řádně vytvrdnout. Postupujte podle pokynů výrobce. Pokud se epoxidová pryskyřice neroztírá rovnoměrně, můžete k vyhlazení povrchu použít horkovzdušnou pistoli.
Lití několika vrstev epoxidové pryskyřice
Pokud chcete zpracovat větší množství epoxidové pryskyřice tak, abyste překročili maximální výšku zalití, musíte pracovat v několika vrstvách. Po každé vrstvě následuje doba schnutí. Nemusí úplně vytvrdnout, ale měla by mít stabilní povrch, než nalijete další vrstvu. (Přibližně 6 hodin) Totéž platí, pokud chcete použít různé barvy a nechcete, aby se smísily.
Jak pryskyřici vyhladit a dekorovat
Pomocí špachtle můžete korigovat směr toku. K vyhlazení povrchu nebo k vytvoření barevných přechodů použijte horkovzdušnou pistoli. Lze přidávat volitelné předměty, jako jsou třpytky, listy, květiny atd. To by mělo být provedeno před nanesením poslední vrstvy epoxidové pryskyřice. Jednoduše ji vložte a přelijte. Po nalití poslední vrstvy musí pryskyřice zaschnout. Řiďte se pokyny výrobce, zpravidla byste měli počítat s dobou schnutí přibližně 24 hodin.
Jak epoxidovou pryskyřici brousit
Po úplném vytvrzení epoxidové pryskyřice ji můžete vyjmout z formy (je-li to nutné) a obrousit přebytečnou pryskyřici. Zejména ostré hrany a rohy je třeba obrousit, aby se snížilo riziko poranění.
Začněte s brusným papírem zrnitosti 240 a pomalu postupujte krouživými pohyby. Jemně pak bruste zrnitostí 3000.
TIP
Na povrchovou úpravu použijte lešticí pastu a utěrku z mikrovlákna. Tím epoxidová pryskyřice dokončí opravu jemných škrábanců a dodá povrchu vysoký lesk.