Jak používat barvy ve spreji
Jestli přemýšlíte, jak obnovit a rozjasnit staré a zašlé povrchy v interiéru a exteriéru, sáhněte po barvách ve spreji. Jejich aplikace je nejrychlejším a nejjednodušším řešením, jak dát starým věcem novou tvář. Možná budete překvapeni, co všechno se dá nalakovat.
Jaké výhody mají barvy ve spreji?
- Jednoduchá a přehledná aplikace.
- Žádné další nástroje nejsou potřeba.
- Rychle schnou.
- Rovnoměrně pokrývají povrch.
- Mají vysokou intenzitu barev.
Kde všude využijete barvy v spreji?
Kuchyňský nábytek
Starý botník už nevypadá k světu? A kuchyňský nábytek má svá nejlepší léta za sebou? Nebo se vám už nelíbí vaše židle?
Pro estetickou proměnu si vystačíte například s přemalováním starého nábytku. S barvami ve spreji to jde jako po másle. Záleží jen na vás, zda si vyberete lesklý, polomatný nebo matný lak.
Výzdoba interiéru
Chcete oživit rám obrazu či svícen? Pomoci vám mohou speciální efektové spreje. Efektový lak můžete aplikovat na různý bytový nábytek a dekorace dle libosti. Dokonalých akcentů můžete dosáhnout například pomocí sprejů se zlatým, stříbrným, žulovým nebo mramorovým efektem.
Zahradní nábytek
Zahradní nábytek je neustále vystaven slunci, dešti a větru. Během sezóny se hodně opotřebovává, proto byste se o něj měli pravidelně starat a udržovat ho.
Použitím správné barvy ve spreji můžete svému zahradnímu nábytku nejen dodat nový vzhled, ale také ho ochránit před povětrnostními vlivy.
Grily a kamna
Čas od času můžete dát nový kabát také krbovým kamnům nebo zahradnímu grilu. Uvědomte si však, že ne všechny barvy ve spreji mohou být vystaveny tak vysokým teplotám.
Měli byste sáhnout po speciálním spreji na krby a grily, který je žáruvzdorný a odolává teplotám až 600 °C.
Na které materiály můžeme aplikovat barvy ve spreji?
Barvy ve spreji lze použít téměř na všechny neošetřené povrchy a také na natřené povrchy, které byly suché alespoň jeden měsíc. Jedinou výjimkou jsou předem navoskované nebo naolejované povrchy.
Chcete-li si však být stoprocentně jisti, měli byste nejprve aplikovat barvu ve spreji na špatně viditelném místě. Velmi zřídka se stává, že by stará barva reagovala s barvou ve spreji. Pokud stará barva po několika minutách změkne, rozpadne se nebo se odloupne, není povrch vhodný pro aplikaci barvy ve spreji.
Barvu ve spreji lze proto nanášet na dřevo, kov, sklo, kámen, beton a tvrdé plasty. Měkké plasty nebo zrezivělé povrchy však lze natřít i speciální barvou.
Typy barev a jejich vlastnosti
Alkydové barvy
Typickým znakem alkydových barev, běžně nazývaných také olejové barvy, je silný zápach. Lze je použít na korozivní povrchy, ale ne na ty pozinkované.
Alkydové barvy potřebují k úplnému vytvrzení přibližně 7 dní. Proto nanášejte každou vrstvu způsobem mokrý do mokrého (během 15 minut) nebo počkejte, až předchozí vrstva zcela vytvrdne. Jinak by mohlo dojít k tvorbě puchýřů a odlupování barvy.
Akrylové barvy
Akrylové barvy jsoi díky svému odolnému a tvrdému povrchu vhodné zejména pro malování užitkových předmětů nebo automobilových dílů. Hlavní výhodou akrylových barev je jejich rychlé schnutí (30 minut) a vytvrzení do 24 hodin. Akrylové barvy nepoužívejte na měkké povrchy, jako jsou plasty nebo textilie.
Barvy na vodní bázi
Kromě toho, že jsou barvy ve spreji na vodní bázi šetrné k životnímu prostředí, vyznačují se také tím, že téměř nezapáchají. Jejich nevýhodou je dlouhá doba tvrdnutí. Kromě toho se musíte ujistit, že povrch, který chcete postříkat, je několikrát ošetřen. Výsledkem je vysoká neprůhlednost.
Sprej na odlupující se fólie a laky
Sprej na plastovou gumu lze použít na různé části automobilu, kola nebo motocyklu. Po zaschnutí vypadá odloupnutý lak skvěle a zároveň chrání povrch před vlhkostí a nečistotami. Tyto spreje a laky schnou velmi rychle - 24 hodin po nástřiku je nátěr zcela suchý.
10 kroků k dokonalému nástřiku barvou ve spreji
Kromě odborného poradenství v obchodě doporučujeme přečíst si návod k použití, který najdete na obalu každé barvy ve spreji.
Připravte povrch, který má být nastříkán. V případě potřeby povrch dřeva jemně zbruste a očistěte. Povrch musí být suchý, zbavený prachu a mastnoty.
Před použitím je třeba sprej alespoň 3 minuty protřepávat, aby se barevné pigmenty rovnoměrně promíchaly. Pokud při protřepávání slyšíte míchací kuličku, jsou barevné pigmenty dobře promíchány.
Než nastříkáte lak na svůj oblíbený předmět, naneste trochu laku na špatně viditelné místo. Tímto způsobem zjistíte, zda je barva kompatibilní s materiálem.Nejlepší způsob, jak zkontrolovat odstín barvy, je přiložit ji na kousek novin.
Všechny plochy, které neplánujete natírat, zakryjte plachtami a oblepte je maskovací páskou.
Zkontrolujte vzdálenost postřiku, která je uvedena na obalu výrobku. Obvykle je to 15 až 40 cm v závislosti na výrobku.
Začněte lakovat. Pro dosažení rovnoměrného výsledku stříkejte křížem ze strany na stranu a shora dolů. Mezitím můžete nádobou znovu zatřepat, ale udržujte dostatečnou vzdálenost od natíraného předmětu.
Barvu nanášejte pouze v tenkých vrstvách, abyste zabránili stékání barvy. Tento postup je ideální opakovat dvakrát až třikrát. Před dalším nástřikem počkejte 3-5 minut, než barva zaschne.
Barvu nechte zaschnout po dobu uvedenou v návodu k použití. Obecně platí, že se barvy můžete dotýkat 20 minut po nástřiku, po 3-4 hodinách je barva zcela suchá. Opět však doporučujeme zkontrolovat dobu schnutí udávanou výrobcem.
Pokud je výrobek vybaven modrou tryskou, znamená to, že je možné nastavit stříkací hlavu. To usnadňuje například stříkání židlí nebo sloupků.
Po použití obraťte nádobu dnem vzhůru a stříkejte, dokud se z ní nevytratí freony, které čistí hlavici spreje.