Oblíbené odrůdy brambor
Odrůd brambor je po celém světě více než 5 000. Existují brambory rané a pozdní, brambory se žlutou, načervenalou nebo modrou slupkou. Existují brambory voskové a moučné. Která bude nejvíc chutnat vám?
Mezi nejoblíbenější odrůdy brambor patří napříkald Anuschka, Adora, Adela, Marabel, Agria nebo Elfe. Odrůdy vybírejte podle toho, co z nich chcete nejčastěji vařit. Podle varném typu - A, B, C, D brambory rozdělujeme.
Mimochodem, u sadbových brambor na velikosti téměř nezáleží. Větší sadbové brambory obvykle dávají jen o málo větší výnosy. Velikost sadbových brambor však nemá žádný vliv na to, jak velké nebo malé budou brambory z vaší budoucí sklizně.
V zásadě můžete na svůj záhonek s bramborami vysadit i naklíčené brambory. S normálními bramborami však obvykle získáte mnohem nižší výnos než se sadbovými bramborami. Vyplatí se proto investovat do sadbových brambor.
Do jaké půdy sázet brambory?
Brambory jsou nenáročné na půdu. Ideální jsou písčité nebo písčitohlinité půdy. Do půdy, která bývá zamokřená, můžete zapracovat písek nebo kompost.
V roce před sklizní, nejpozději však v březnu, můžete v případě potřeby připravit půdu pro brambory: Sežeňte si shnilý hnůj nebo vyzrálý kompost a půdu jím obohaťte. Je to důležité, protože brambory nemají rády přehnojení.
Plánujete pěstovat zeleninu dlouhodobě? Zelené hnojení např. jetelem, lupinou nebo ředkví olejnou na brambořišti je dobrý nápad v létě nebo na podzim předchozího roku.
Střídat se musí
Brambory byste měli pěstovat na stejném místě pouze jednou za 4 roky. Po sklizni brambor se na stejném místě budou následující rok cítit jako doma mimo třeba fazole, jahody, pórek nebo polníček.
Předpěstování brambor
Jak sázet brambory
Správný čas pro výsadbu brambor závisí na dvou faktorech:
- Odrůda brambor, kterou chcete zasadit a
- region, ve kterém žijete.
V mírných oblastech můžete často začít sázet brambory již na začátku dubna, v chladnějších koutech se vyplatí počkat až na začátek května.
Při výsadbě brambor dbejte na to, aby měly vhodné sousedy: brambory si velmi dobře rozumí se špenátem, kedlubnami, bobem, kukuřicí a dalšími druhy zelí v bezprostřední blízkosti.
Zkypřete půdu a natáhněte provázek - brambory se totiž sázejí do řádků. Pomocí zahradní motyčky vytvořte výsadbovou brázdu hlubokou asi 10-20 cm. Nyní můžete brambory sázet očky nebo výhonky směrem nahoru.
Důležité jsou rozestupy:
Dbejte na to, aby vzdálenost mezi bramborami byla asi 35 cm.
- Mezi řádky by měl být prostor asi 50 cm.
- Do výsadbové rýhy můžete přidat rohovinové hobliny, rohovinovou moučku nebo kompost a poté výsadbovou rýhu uzavřít motykou.
- Pak do připravených rýh položte brambory a zasypte hlínou.
- Vytvořte takzvané hrůbky.
- Ty je možné ještě zasypat senem, které udržuje vláhu.
Co nesázet vedle brambor
Na stejný záhon nebo do bezprostřední blízkosti brambor nedávejte rajčata, papriky, dýně, okurky nebo lilky. Z brambor se může na rajčata přenést například plíseň.
Jak pěstovat brambory v květináči
Při pěstování brambor na balkoně platí v zásadě stejná pravidla jako na záhoně. Jakmile má zasazený brambor asi 10 cm dlouhé výhonky, nahrňte zeminu tak, aby byly vidět jen špičky listů. Tento postup opakujte, jakmile brambor znovu vyroste.
Při zalévání byste měli být o něco opatrnější. Kvůli možnému přemokření je lepší zalévat méně a častěji.
Jak pěstovat brambory v pytli
Další alternativou pro pěstování brambor je sadbový pytel. Ušetříte dost místa a sklizeň je tu coby dup. Pytel na sázení brambor lze vyrobit v podstatě z jakékoli pevné plastové tkaniny, například z klasické zahradní tašky, která je k dispozici v různých velikostech. Ideální je tmavá barva. Ta zajistí, že se sázecí pytel na slunci zahřeje. Nejlepší podmínky pro pěstování brambor na jaře.
Jakmile rostliny brambor dosáhnou výšky asi 30 cm, srolujte velkou část sázecího pytle. Nyní je čas na nahrnutí - ve sázecím pytli to znamená, že do sázecího pytle nasypete asi 15 cm nového substrátu. Přibližně o 14 dní později hrůbkování zopakujte. Opět po 14 dnech naposledy navršíte brambory do sázecího pytle. Přibližně po 3 měsících můžete brambory sklízet. Jednoduše vyklopte sázecí pytel a brambory seberte.
Jak bojovat proti plísni
První listy žloutnou. O několik dní později se objeví hnědé nebo šedé skvrny - a náhle se na spodní straně listů rozšíří bílošedý plesnivý povlak. Během několika dní celá rostlina odumře.
To nezní jen jako noční můra, ale je to noční můra: vaše brambory mají plíseň. A v nejhorším případě i plíseň hlíz.
Původcem je houba Phytophthora infestans. Tato houba miluje vlhkost. Zhruba od konce června byste měli své brambory pečlivě sledovat, zejména po dnech s velkým množstvím deště, a při prvních příznacích okamžitě jednat.
Prevence proti bramborové plísni
Abyste se plísni vůbec vyhnuli, můžete přijmout preventivní opatření.
- Vyberte si odolnou odrůdu brambor, například Annabelle.
- Nesázejte rostliny brambor příliš blízko sebe a řádky umístěte do hlavního směru větru. To umožní rychlé vyschnutí rostlin brambor po dešti.
- Pokud musíte brambory zalévat, dělejte to ráno. Umožníte jim tak, aby během dne dobře oschly.
- Pravidelně stříkejte na listy přípravky proti plísni, nejlépe střídavě. Nezapomeňte postříkat i spodní stranu.
- Pokud hrozí delší období dešťů, můžete preventivně postříkat také mědí. Jedná se o biologický fungicid, který by se však měl používat pouze s mírou.
- Brambory nesázejte do bezprostřední blízkosti rajčat. Rajčata jsou bohužel také náchylná k této houbě a mohou být napadena bramborami (ale ne naopak).
Jak proti bramborové plísni bojovat?
Hrozí, že vlhké léto zhatí vaši sklizeň brambor? S plísní můžete bojovat, ale musíte jednat co nejdříve.
- Pokud na bramborách zpozorujete první příznaky pozdní plísně, okamžitě odřízněte všechny napadené listy.
- Nezapomeňte listy vyhodit do domovního odpadu. Postižené rostliny brambor nevyhazujte na kompost. Spory houby v něm mohou přežívat i několik let.
- Pokud první příznaky plísně vykazuje pouze jedna rostlina, zcela ji odstraňte, abyste ochránili zbývající rostliny brambor.
- Pokud se plíseň přesto dále šíří nebo pokud již napadení vůbec postoupilo, měli byste sáhnout po přípravku na ochranu rostlin. Existují speciální fungicidy pro zeleninové rostliny s účinnými látkami azoxystrobin nebo propamokarb/fluopikolid. Pokud je použijete vícekrát, střídejte účinné látky, abyste předešli rezistenci.
Mandelinka bramborová v akci
Když se probouzí jaro, objevuje se i mandelinka. Od teploty kolem 15 °C jsou hibernující brouci aktivní a čilí.
Zde je několik rad, jak zabránit tomu, aby se pro vás mandelinka bramborová pohromou:
- Pravidelně kontrolujte rostliny brambor, zda na nich nejsou dospělí brouci. Pokud nějaké najdete, otrhejte je a zničte.
- Je téměř nemožné pochytat všechny brouky dříve, než nakladou vajíčka. Proto je zásadní následující krok ošetření: Jakmile je vidět viditelné množství žravých larev, potlačte je ekologickým přípravkem na ochranu rostlin na bázi neemového oleje.Pokud se po 10-14 dnech na rostlinách brambor stále prohání velké množství larev, můžete ošetření zopakovat.
- Další generace brouků bude následovat o nějaký čas později. Můžete je opět sebrat.
- Pokud jste postřik neemovým olejem provedli pouze jednou, můžete jej v případě napadení larvami použít znovu.
Co odradí koloradské brouky?
Obvyklou radou, jak se bránit mandelince bramborové, je každoroční změna místa záhonu s bramborami. Mějte však na paměti, že tito brouci cítí bramborové rostliny až na vzdálenost 500 metrů, velmi dobře létají a mohou vaše rostliny opět rychle najít.