Zavzdušněné topení nemůže správně vykonávat svou funkci, protože se do trubek spolu s vodou dostal také vzduch. Vzduchové bubliny způsobily, že topný systém nemůže dobře vytápět byt či dům. Naše topení je vlažné, i když jede na plno.

Zavzdušněné radiátory poznáme podle toho, že pouštíme topení na plno, ale stále moc nehřeje. Jedna topení je teplá a druhá vlažná. A navíc uvnitř slyšíme šplouchat vodu.

K odvzdušnění se používá ventil, který je umístěný po straně radiátoru.

V panelovém domě provádí odvzdušnění pouze obyvatelé v nejvyšších patrech. Vhodná je však spolupráce všech bytů, proto bychom se na průběhu odvzdušnění měli dohodnout i s ostatními nájemníky. Ti musí na několik dnů otevřít termoventily na všech radiátorech a nastavit je na nejvyšší možnou hodnotu. Vzduch z nejnižších pater pak vystoupá až nahoru k těm, kteří mají radiátory vybavené výpustnými ventily.

V rodinném domě začínáme od radiátorů v nejnižším patře a pokračujeme až po ty v patrech nejvyšších. Nejdříve otočíme hlavici na nejvyšší stupeň a vypneme oběhové čerpadlo. Počkáme přibližně 30 minut, aby se všechny vzduchové bubliny nahromadily na jedno místo a poté začneme s odvzdušňováním.

Jak odvzdušnit radiátory a připravit je na sezónu

Po odvzdušnění radiátoru překontrolujeme, zda topné těleso topí po celé ploše. Pokud se na radiátoru nachází stále studená místa, odvzdušnění opakujeme. V případě, že se topení nerozjede ani po několika opakováních, zavoláme raději odborníky. Na vině může být špatně vyprojektovaná soustava, která vyžaduje náročnější zásah, než jakým je odvzdušnění.

Pokud na radiátoru najdeme rez nebo se z něj odlupuje barva, je načase ho znovu natřít. I drobné poškození může vést k rozsáhlejší korozi a nakonec k proděravění materiálu.

Jak odvzdušnit radiátory a připravit je na sezónu

Před topnou sezónou také nezapomeneme zkontrolovat, jestli nám radiátor nekape. Protékající topení nás bude stát peníze navíc za vodu, proto si ho raději nechejme opravit co nejdříve.

V rodinném domě bychom měli před každou topnou sezónou svěřit kontrolu komínu do rukou kominíka. Údržbu sice můžeme provádět sami, ale lehce tak přehlédneme závadu, která nám v budoucnu způsobí nemalé obtíže. Komín bez sazí má lepší tah, nižší spotřebu a pravidelné čištění komínu snižuje riziko požáru a otravy oxidem uhelnatým.

Jak odvzdušnit radiátory a připravit je na sezónu