Škůdci, kteří se nejčastěji vyskytují na našich zahradách
To, že jsou rostliny napadeny škůdci lze velmi dobře poznat. Třeba podle děr v listech, opadávání, změny barvy atd. Otázkou ale je, která z těchto breberek si přišla na své. Pokud totiž víte, kdo na rostlinu zaútočil, pak teprve můžete zaujmout správný obranný postoj.
Mšice
Opadávají poupata a květy, rostlina má slabý, zakrnělý růst a deformované listy a vidíte stopy po mravencích? To jsou příznaky napadení mšicemi.
Mšice je pravděpodobně nejběžnějším a nejznámějším škůdcem. Mšice není ani náročná, ani vybíravá. Miluje celou řadu rostlin.
Mšice mohou mít různé barvy, od bílé přes zelenou, růžovou až po černou. Někdy vám to mšice usnadní a zůstanou na vrcholu stonku těsně pod květem nebo na vrcholu listů. Tam je velmi snadné je spatřit. Ne však vždy. Často jsou ukryty na spodní straně listu a všimnete si jich, až když vytvoří skutečnou kolonii.
Mšice byste rozhodně měli kontrolovat, protože kromě přímého poškození sáním mohou přenášet i obávané viry. Medovice vylučovaná mšicemi je navíc ideální živnou půdou pro škodlivé houby, které by nakonec listy rostliny zahubily.
Co mají mravenci společného s mšicemi? Mravenci brání mšice před predátory. A na oplátku mohou "dojit" medovici z mšic.
Co pomáhá proti mšicím?
Nemusíte se hned uchylovat k chemickým, dokonce ani k biologickým přípravkům. Pokud se vám to na zahradě ještě nehemží užitečným hmyzem, pořiďte si larvy chroustů nebo berušek. Fungují jako ochrana a lék proti mšicím. Není-li příliš chladno (minimální teplota přes den i v noci: 15 °C), tak se do mšic pouští s chutí. A je dokonce možné, že se u vás usadí natrvalo.
Na slabší zamoření mšicemi můžete vyzkoušet jednoduchý domácí prostředek: Smíchejte 1 litr vody se 2 lžičkami jemného mýdla, nalijte do lahve s rozprašovačem a rostlinu postříkejte.
Pokud je zamoření již silnější, je vhodné použít přírodní neem olej, který je obsažen v mnoha přípravcích. Účinná látka prochází listem krátkou dobu, takže škůdci na spodní straně listu hynou, i když je list postříkán pouze z horní strany. Většina ostatních insekticidů také dobře působí proti mšicím - měli byste však zasáhnout přímo každý jednotlivý hmyz.
Co odpuzuje mšice?
Zejména mšicemi se živí řada užitečného hmyzu, jako jsou berušky, larvy krajníků a další.
Podpořit je můžete pomocí hmyzích hotelů a krabiček pro chrousty. Dbejte také na to, aby od časného jara do pozdního podzimu kvetly na vaší zahradě rostliny vhodné pro hmyz.
Rostliny můžete preventivně chránit tím, že budete spíše opatrní při hnojení dusíkem. Dusík způsobuje, že rostlinná pletiva jsou měkká a houbovitá, což škůdcům usnadňuje pronikání do listů. Naopak hnojení draslíkem a pravidelné používání tonik, jako je například přeslička, listy zpevňuje.
U pokojových a jiných pokojových rostlin můžete do půdy preventivně vložit také praktické tyčinky s kombinací hnojiva a insekticidu. To ochrání vaše rostliny před napadením mšicemi až na 4 měsíce.
Molice
Bílé nitkovité skvrny na horní a spodní straně listů jsou jasným příznakem počínajícího napadení molicemi. Pokud při dotyku listů bzučí, jedná se již o pokročilé napadení.
Molice jsou vzácnější a vybíravější než mšice, ale také se s nimi obtížně bojuje.
Ze zeleniny n si molice oblíbily zejména zelí, rajčata a okurky. Molice však požírá i hrnkové rostliny, jako jsou sasanky nebo okrasné rostliny, například fuchsie, gerbery a ibišky. Proto byste měli tyto rostliny hlídat a pravidelně kontrolovat listy.
Nejen ve sklenících, ale i ve venkovním prostředí může být molice v teplých jarních měsících po mrazivé zimě nepříjemnou záležitostí. Přímé škody způsobené sáním nejsou tak velké jako u jiných škůdců, ale lepkavá medovice, kterou způsobuje, je ideálním živným substrátem pro houby poškozující rostliny, které mohou listy nadobro zničit.
Napadení molicí na listech poznáte také podle skvrnitého zesvětlení, lepkavé medovice na horní straně listů a obecně podle špatného růstu rostliny.
Jak vyzrát na molice?
Vývojový cyklus molic je složitý. Pouze jednotlivá larvální stadia jsou skutečně žravá, většinou nesají. Proto je praktický neemový olej, který zachytí i skryté škůdce, účinný jen částečně a musí se aplikovat častěji.
Nejlepším způsobem boje proti molicím ve venkovním prostředí je použití kombinovaného přípravku řepkového oleje a pyrethrinů a dbát na to, aby byly všechny listy navlhčeny z obou stran.
Ve skleníku a v dostatečně vlhkém vnitřním prostoru můžete použít také užitečný hmyz.
Proti molicím je obzvláště účinná vosička Encarsia formosa. Buďte však trpěliví. Lze ji používat od pozdního jara do začátku podzimu a je k dispozici sezónně. Aby byla vosička rychlejší než molice, potřebuje vysoké osvětlení, alespoň 50% vlhkost vzduchu a teploty nad 18 °C. Podpůrně mohou pomoci také draví roztoči Swirski. Potřebují alespoň 60% vlhkost a na rajčatech se necítí tak dobře.
Co odpuzuje molice?
Nejlepší je nechat přezimovat co nejméně zelí a zejména na volném prostranství odstraňovat zelí, kapustu apod. ze záhonu úplně - tj. vždy se stonkem! Velmi důkladně očistěte veškeré příslušenství, například sázecí tyče.
Přezimující hrnkové rostliny pečlivě kontrolujte, a pokud máte podezření na napadení, postříkejte celou rostlinu (stonek, výhonek, případně listy) organickým insekticidem na bázi oleje, například řepkovým olejem.
Kromě toho můžete do půdy v interiéru vložit kombinované tyčinky s hnojivem a insekticidem, které budou chránit před bejlomorkou po několik měsíců!
Velmi důležité pro prevenci a ochranu proti napadení ve skleníku a v interiéru jsou žluté desky!Zavěste je v pravidelných rozestupech v různých výškách mezi rostlinami.
Smutnice
Pokročilé napadení rostlin poznáte podle toho, že rostlina vypadá, jako by vyschla, ačkoli je půda vlhká. Obvykle na ní nezůstává mnoho kořenů.
Co jsou to smutnice?
Majitelé pokojových rostlin a hobby pěstitelé se s nimi dříve či později seznámí - s obávanými černými muškami. Nezkušení majitelé rostlin si napadení smutnicemi obvykle všimnou až ve chvíli, kdy už kolem nich bzučí masy malých černých komárů, podobných ovocným muškám. Zejména přímo nad půdou. To je známkou silného napadení.
Dospělý komár, známý také jako "černá muška", je sám o sobě neškodný. Do půdy však klade více než 100 vajíček - larvy, které se z nich vyvinou, se nejraději živí kořeny rostlin a mohou rychle ovládnout interiéry a skleníky. Zatímco větší rostliny obvykle napadení přežijí, mladé rostliny jsou bez kořenů, a tedy ve velmi krátké době mrtvé.
Jak zbavit hlínu smutnic?
Proti smutnicím lze poměrně účinně bojovat přírodními biologickými prostředky.
Pokud to potřebujete udělat rychle nebo pokud je velké horko či zima, můžete naředit organické insekticidy na bázi neemového oleje a nalít je do půdy. Pro několik větších rostlin nebo pro dlouhodobé zamoření je to však poměrně nákladné. Neemový olej je třeba aplikovat nejméně dvakrát, aby byly zničeny všechny generace larev.
Trvale udržitelný a levný boj proti muškám funguje s hlísticemi SF. Jedná se o užitečný hmyz, který je neškodný pro člověka, zvířata i životní prostředí a rozpouští se ve vodě a vlévá se do půdy. Ke zlepšení dochází již po několika dnech! Abyste smutnice zvládli trvale a po delší dobu, měli byste půdu udržovat mírně vlhkou po dobu alespoň 4-6 týdnů, aby mohly háďátka dobře vykonat svou práci. Hlístice SF působí pouze při teplotě půdy mezi 8 °C a 32 °C a neměly by být aplikovány na přímém slunečním světle.
Co nesnáší smutnice
Do půdy svých pokojových rostlin, zejména mladých, vložte žluté nálepky. Mušky jsou jimi magicky přitahovány, přilepí se na ně a uhynou. Bohužel tím nezachytíte všechny a i jednotlivé exempláře stačí k tomu, aby způsobily značné škody.
Preventivně byste neměli rostliny příliš nezalévat. Půda by neměla být přemokřená. U jednotlivých velkých rostlin může také pomoci zasypat zeminu v květináči pěknou vrstvou písku. Pak byste ale měli pískem zakrýt i malé odtokové otvory na dně květináčů. Nicméně tato a další preventivní opatření jsou spíše ve stylu "nějak bylo, nějak bude".
Svilušky
Jsou listy vaší rostliny bezbarvé nebo bledé? Může jít o napadení pavouky. Svilušky poznáte podle jemné pavučiny, kterou splétají kolem listů.
Kde se berou svilušky?
Pavučiny na rostlinách mohou na první pohled vypadat neškodně. Nemusí se však vždy jednat o užitečného pavouka - často jsou to pavučiny obávaných svilušek. Zvláště když je suchý vzduch.
Ve srovnání s mšicemi jsou svilušky velké jen 0,25-0,8 mm - a proto jsou pouhým okem sotva viditelné. Proto je tak obtížné odhalit napadení v raném stádiu. Pokud jsou na rostlině viditelné pavučiny, jedná se již o silné napadení.
Svilušky se cítí jako doma v chráněných prostorách, zejména v interiérech, sklenících a na balkonech. Opravdu dobře se cítí v prostředí s nízkou vlhkostí a bezvětří. Jejich oblíbenými oběťmi jsou pokojové rostliny a plodová zelenina, ale také ovoce a vinná réva venku.
Jak se zbavit svilušky?
V případě lehkého napadení můžete rostlinu nejprve důkladně osprchovat ve sprše nebo ve vaně a odstranit jednotlivé napadené listy. Poté rostlinu opatrně zabalte do plastového sáčku. Tomuto postupu se říká sauna pro rostliny. Svilušky špatně snášejí skleníkové klima.
Nechte rostlinu zabalenou po dobu 2 dnů a dbejte na to, aby nebyla vystavena přímému slunečnímu záření!
Proti sviluškám lze dobře bojovat ekologickým přípravkem z řepkového oleje a pyrethrinů nebo parafínovým olejem po vyrašení listů. Jedním ošetřením nezachytíte všechny. Abyste měli navrch, musíte ošetření po několika dnech alespoň jednou zopakovat.
Roztoči se výborně množí v suchém vyhřátém vzduchu. Zamezte napadení zvýšením vlhkosti vzduchu.
Třásněnky
Napadení třásněnkami poznáte podle stříbřitých až bílých třpytivých skvrn na listech a drobného trusu na spodní straně listů.
Co je třásněnka?
Jako larvy mají nažloutlou až bělavou barvu, než se zbarví do tmavě hnědé až hnědočerné, dorůstají velikosti asi 1-3 mm a vyvinou se jim úzká, dlouhá křídla.
Třásněnky se zakusují do jednotlivých buněk pokojové rostliny a vysávají z nich rostlinnou šťávu. Výsledkem je to, že listy zasychají a opadávají a mohou se dokonce šířit rostlinné viry.
Jak se zbavit třásněnky?
Pokud jste na pokojové rostlině objevili třásněnky, okamžitě rostlinu izolujte. Jinak mohou nepříjemní škůdci napadnout i další pokojové rostliny.
Předejít jim můžete pravidelným postřikováním pokojových rostlin vodou. Třásněnky se cítí dobře zejména v suchých podmínkách. Pokud se třásněnky rozšířily, pomohou vám následující opatření:
- Pokojovou rostlinu nejprve opláchněte ve sprše nebo ve vaně. Nezapomeňte chránit půdu a osprchovat také spodní stranu listů.
- Pokud napadení pokračuje, použijte několikrát neemový nebo řepkový olej a vyměňte také vrchní vrstvu půdy. Zde se totiž objevují larvy.
- Nejlepší je použít užitečný hmyz v kombinaci s postřikem, a to jak proti třásněnkám na listech (larvy chroustů), tak v půdě (háďátka, draví roztoči).
- Pro sledování napadení jsou užitečné modré lepové desky. Třásněnky reagují zejména na modrou barvu a na deskách se drží.
Vlnatky
Zkroucené listy, bílé pavučiny na listech a mezi nimi vlnatky jsou nejčastější znakem napadení.
Co je to vlnatka?
Vlnatý červec nebo také vlnatka krvavá se ukrývá například v paždí listů a rád si hoví na orchidejích. Dávejte si na vlnatky proto obzvlášť dobrý pozor. Vlnatky nejenže vysávají mízu z vašich pokojových rostlin, ale také vylučují jedovatý sekret a lepkavou medovici.
Jak se zbavit vlnatky?
Pokud na pokojové rostlině objevíte vlnatku, okamžitě ji dejte do karantény a odstraňte nemocné listy a výhony. Pokud je na pokojové rostlině jen několik vlnatek, můžete je sesbírat pomocí vatové tyčinky. Pokud je vaše rostlina robustní, pořádně ji osprchujte. Nezapomeňte přikrýt půdu.
Pokud je napadení silnější, můžete listy postříkat neemovým olejem. Je třeba jej aplikovat několikrát, protože se tím zahubí jen část vlnatek. Hnízda škůdců je nejlépe dodatečně vyčistit nebo postříkat kombinací řepkového oleje a pyrethrinu. Musíte však zasáhnout každého škůdce zvlášť.
Lalokonosec
Charakteristické kousance na listech a vadnutí rostlin ukazují na přítomnost lalokonosce.
Co jsou lalokonosci?
Lalokonosci jsou noční škůdci, kteří napadají asi 150 druhů rostlin. Bohužel jsou poměrně vytrvalí. Obzvláště rádi mají růže, rododendrony, třešně, další okrasné rostliny, jahody a tisy.
Hlavní škody způsobují larvy, které rozežírají kořeny rostliny, takže v nejhorším případě rostlina odumírá. Tento škůdce může žít až dva roky a rád přezimuje ve sklenících a zimních zahradách.
Jak se zbavit larvy lalokonosce?
Lalokonosec, který je aktivní hlavně v noci, je známý také jako žrout lístků, protože vyžírá otvory v listech rostlin. Při napadení tímto škůdcem se řeší dva problémy současně: Dospělý brouk požírá listy rostlin, zatímco larvy napadají kořeny a způsobují na rostlině trvalé škody.
Na larvy i dospělé brouky je nejlepší vzít speciální přípravek. Biologický NeemAzal z výtažků tropické rostliny Azadirachta indica je proti savým a žravým škůdcům. Účinná látka proniká do listů a zastavuje požerovou aktivitu škůdce. Během několika hodin po aplikaci přestávají být škůdci aktivní, larvy se dále nevyvíjí a hynou. U dospělých škůdců omezuje schopnost rozmnožování, u vajíček jejich životaschopnost.
Mimochodem, ideálním obdobím pro hubení larev jsou duben a květen a také srpen a září. Rozhodně byste měli provést 2 ošetření v jednom roce.
Mandelinka
Mandelinka bramborová způsobuje díry v listech nebo vrypy na okrajích listů. Pokud se na bramborech vyskytuje již delší dobu, zůstanou po něm pouze silnější žilky listů.
Čím je mandelinka škodlivá?
Mandelinka nebo také koloradský nebo americký brouk se přistěhoval z USA koncem 19. století a obávají se ho všichni pěstitelé zeleniny. Samotní dospělí brouci by nebyli tak špatní - velké škody způsobují larvy.
Jak se zbavit mandelinky?
Nejdůležitější je co nejvíce zdecimovat první generaci mandelinky. Později budete mít mnohem méně starostí a námahy a budete mít dobrou úrodu. Mandelinky vytvářejí až 3 generace ročně.
Zimující brouci začínají být aktivní přibližně od 15 °C. Po vzejití brambor pravidelně kontrolujte rostliny, zda na nich nejsou dospělí brouci, a pokud nějaké najdete, okamžitě je vyryjte a zničte.
Na larvy použijte olej Neem ve správný čas. Je téměř nemožné zachytit všechny brouky dříve, než nakladou vajíčka. Proto je zásadní následující krok ošetření: Jakmile je vidět viditelné množství žravých larev, bojujte proti nim přípravkem na ochranu rostlin na bázi neemového oleje. Stačí postříkat horní stranu listu.
Pokud se po 7-10 dnech na rostlinách brambor stále vyskytuje velké množství larev, můžete ošetření neemovým olejem zopakovat a většina larev by měla zmizet.
Další generace brouků bude následovat o několik týdnů později - můžete je opět sebrat. Pokud se na listech stále živí nějaké larvy, škody se obvykle dají zvládnout. Pokud jste postřik neemovým olejem provedli pouze jednou, můžete postup opakovat, pokud je napadení larvami silnější.
Odolnost vůči insekticidům
Z úcty k přírodě nepřepravujeme neonikotinoidy ani jiné chemické syntetické látky, které škodí včelám nebo užitečnému hmyzu. Z ekologických prostředků je proti mandelince užitečný neemový olej, protože brouka již nelze potlačit dřívějšími prostředky, jako je přírodní pyretrum. Při použití neemového oleje je proto důležité používat vyšší koncentraci (5 ml/l vody) a nepostřikovat více než 2krát ročně. V zájmu ekologického zemědělství je nejlepší vyhnout se používání jiných látek.
Ponrava
Ponravy mohou způsobit rozsáhlé škody na kořenech trávníku a proměnit zelené plochy v pustinu. Na trávníku se objeví hnědé skvrny a někdy je lze snadno vytrhnout.
Jak škodí chroust?
Ponravy jsou především larvy listokazů, chrousta, zlatohlávka nebo nosorožíka. Larvy rády kladou vajíčka do suché půdy. Hladové larvy pak vyžírají kořeny a rostliny hynou a týká se to hlavně ponravy chrousta obecného.
Jak se zbavit ponrav?
Nejlepším způsobem boje proti housenkám jsou hlístice. Nematody jsou nitěnky, které ničí larvy brouků. Nejlepší doba pro aplikaci hlístic do půdy se liší podle druhu brouka, ale hlavně na jaře a na podzim. Poté je dobré půdu pravidelně zalévat. Vlhkou půdou usnadníte hlísticím práci.
Nejlepším způsobem, jak tomu zabránit, je správná péče o trávník, zejména vertikutace, organické hnojení trávníku, vápnění trávníku a podzimní hnojení trávníku (užitečné také v létě před obdobím veder).
Slimáci
Pokud se na listech a plodech vašich rostlin objevují velké skvrny, pravděpodobně na nich hodovali slimáci.
Plži jsou vlastně velkou skupinou různých druhů z různých čeledí, kteří mají z velké části zmenšenou původní ulitu. V běžném použití se obvykle jedná o slimáka španělského, jednoho z největších škůdců na zahradě vůbec. Původně pochází z jižní Francie a Pyrenejského poloostrova, ale od 70. let 20. století se v Evropě rychle šíří.
Zejména po mírných zimách a v teplých a vlhkých podmínkách může rozmnožení slimáků dosáhnout extrémních rozměrů a způsobit obrovské problémy v zemědělství i na zahradě. Protože jejich sliz je hořký, většina obyvatel zahrady, jako jsou ježci nebo ropuchy, slimáky odmítá.
Co jí slimáci?
Slimáci mají jazyk, který je pokrytý drobnými zoubky. To jim umožňuje sežrat mladou zeleninu a okrasné rostliny. Nejsou nijak zvlášť vybíraví, ale mají některé oblíbené potraviny. Patří mezi ně salát, plody jahodníku a okrasné rostliny, jako jsou měsíčky a stračka.
Co je nejlepší na slimáky?
Výhodou slimáků je, že jsou tak velcí, že je můžete rychle odhalit. Přitom existují účinné prostředky a metody, kterými můžete počet slimáků na své zahradě alespoň výrazně snížit.
Pokud je to možné, zalévejte pouze ráno, aby listy a půda mohly během dne oschnout. Mulčujte jen velmi tence a ne čerstvě odumřelými zbytky rostlin, protože tím slimákům poskytnete další potravu a příjemné místo ke spánku. Oblíbenou potravu slimáků nesázejte na "ohrožená" místa (podél živých plotů, vlhká místa).
Zeleninu vysazujte do vyvýšených záhonů a instalujte vhodnou obrubu proti slimákům. Takto slimáci nemají šanci. Plot proti slimákům také odradí slimáky od návštěvy vašich záhonů. Dobře fungují také chlupaté listnaté rostliny, například rozchodníky. Vysazené kolem záhonu představují přirozenou bariéru.
Co nepřeleze slimák?
Ploty proti slimákům:
Jedná se o účinný způsob, jak slimáky odradit a zároveň můžete svůj záhon ohradit.
Pivní past:
je nejklasičtější ze všech domácích prostředků a také se v zásadě osvědčila. Vůně piva magicky přitahuje slimáky (bohužel i ty s vlastními ulitami), kteří spadnou do nádoby a utopí se. Problémem je, že cestou do pivní pasti slimáci způsobují škody a případně kladou vajíčka.
Ruční odstranění:
je ze všech metod "nejneškodnější", je možné, i když jde jen o kapku v moři. V každém případě začněte slimáky hledat za soumraku, kdy je většina slimáků aktivní.
Nejběžnější metodou regulace jsou granule proti slimákům, známé také jako moluskocid. Obsahují atraktanty, které přitahují slimáky. Hořké látky brání domácím zvířatům a ježkům, aby granule proti slimákům sežrali. Na jedné straně je zde fosforečnan železa III, který je povolen i v ekologickém zemědělství. Okamžitě zastaví krmení, slimáci se stáhnou do svého úkrytu nebo do půdy a tam uhynou.
Pak je tu peleta proti slimákům na bázi metaldehydu. Je odolná proti dešti a velmi účinná, ale slimáci se v důsledku nedostatku vody ihned po pozření zrna velmi silně osliznou, což může na rostlinách zanechat značné slizové stopy. Tímto způsobem lze snadno určit, kde je napadení silnější.
Tipy pro použití granulí proti slimákům:
- Zrno rozprostřete jak na záhony, tak všude kolem nich a také podél oblíbených úkrytů, jako jsou živé ploty.
- Dbejte na to, abyste pelety proti slimákům rozprostřeli do širokého okolí (ne na jednotlivé hromádky!).
- Pelety proti slimákům nevydrží věčně, je třeba je aplikovat opakovaně, zejména po intenzivních deštích.
- Nejpozději po čtvrté aplikaci, pokud je to opravdu nutné, přejděte na alternativní účinnou látku, aby nedošlo ke vzniku odolných slimáků.
Škodlivé housenky
Škodlivé housenky způsobují typické masivní kousance na listech a stoncích.
Patří mezi ně různé housenky v zahradnických plodinách, jako je např. zavíječ zimostrázový, ale také velká a malá bejlomorka kapustová, mšice zelná na všech druzích zelí a také molice na ovocných stromech.
Bělásek zelný
Důlky na listech zelí a hlávky zelí znečištěné výkaly ukazují na běláska zelného.
Bělásek zelný je krásný motýl, jehož housenky mají hned po vylíhnutí velký apetit - zejména na rostliny zelí. Velký motýl běláska zelného není při pěstování zeleniny tak obávaný jako jeho příbuzný, malý motýl bělásek zelný, ale jeho housenky si na rostlinách zelí také pochutnávají.
Čím škodí bělásek zelný?
Motýli běláska zelného se vyskytují ve dvou až třech generacích ročně. Zejména housenky druhé generace mohou od července způsobovat velké škody. Proto je důležité v případě napadení okamžitě něco podniknout, jinak budou vaše rostliny brzy silně sežrány.
Jak na běláska zelného?
Běláskovi zelnému se nejlépe ubráníte pomocí ochranné sítě proti hmyzu. V kombinaci s ní nebo jako samostatné preventivní opatření lze listy vašich rostlin ošetřit přípravkem.
K rostlinám zelí můžete také vysadit rajčata a celer; tyto aromatické rostliny odvedou trochu pozornosti běláska zelného od jeho oblíbených rostlin.
K samotné regulaci je vhodný neemový olej nebo přírodní pyrethrum.
Obaleč jablečný
Červivý plod s načervenalou housenkou a padajícím plodem? Tady pracuje obaleč jablečný.
Čím se živí obaleč jabloňový?
Obaleč jablečný je pravděpodobně nejčastějším škůdcem jabloní, ale také hrušní. Housenky hnědošedého mola jsou červci v ovoci. Obaleč vytváří obvykle dvě generace ročně.
Jak se zbavit obaleče jablečného?
Jako preventivní opatření můžete použít multinástražný lapač s atraktantem (látkou lákající škůdce). Kromě toho je třeba všechny spadané plody okamžitě vyhodit do koše na organický odpad, jinak housenky vylezou ze spadaného ovoce zpět na strom.
Od konce června lze na stromy připevnit pás z vlnité lepenky jako past. Stačí omotat 10-20 cm široký pás vlnité lepenky kolem kmene a stávajících opěrných tyčí. Housenky zalezou do lepenky a zakuklí se tam. Vlnitá lepenka se pak spolu s housenkami koncem září odstraní. K jejich hubení lze použít lapače červců ovocných a přípravky na bázi bakterií (Bacillus thuringiensis).
Zavíječ zimostrázový
Je celá vaše rostlina obklopena pavučinou a nacházíte v pavučině a pod rostlinou světle zelený trus? Pak je viníkem zavíječ zimostrázový.
Na listech napadených rostlin zůstávají pouze listové žilky nebo listová stopka a zbytky zaschlého světle béžového listového pletiva. V případě velmi silného žíru mohou jednotlivé výhonky nebo dokonce celá rostlina odumřít.
Kdo je však tento škůdce a odkud pochází? Buksusník (Cydalima perspectalis) je východoasijský drobný motýl. Předpokládá se, že se do našich zeměpisných šířek dostal prostřednictvím mezinárodního obchodu.
Nebezpečí představují housenky. Jsou žlutozelené až tmavě zelené a mají výraznou černobílou pruhovanou kresbu s černými tečkami, bílými štětinami a černou hlavou.
Co proti zavíječi?
Nebezpečí představují housenky. Jsou žlutozelené až tmavě zelené a mají výraznou černobílou pruhovanou kresbu s černými tečkami, bílými štětinami a černou hlavou. Housenky mohou dorůstat délky až 5 cm. Nejprve žerou listy a poté zelenou kůru větviček stromů.
Stále častější mírné zimy dávají zavíječi zimostrázovému v jeho šíření vítr do plachet. Housenky mohou přezimovat dobře maskované v mnoha stromových truhlících. Po jarním probuzení začíná velké žranice. Škůdce nemá téměř žádné přirozené nepřátele. Mnozí ptáci nechtějí housenky konzumovat, protože vstřebávají hořké látky ze zimostrázu.
Jak zničit zavíječe zimostrázového?
Pravidelně kontrolujte zimostrázy, protože brouk se během roku vyvíjí v několika generacích. Opatrně ohněte větve od sebe a prohlédněte si vnitřek rostliny. Housenky se živí zevnitř ven.
Pokud máte jen několik zimostrázů a nízké napadení, můžete housenky sbírat ručně nebo vystříhat pavučiny zahradnickými nůžkami.Potřebujete pouze prázdnou nádobu a v případě potřeby rukavice.
Housenky a napadené keře nikdy nevyhazujte na kompost. Vyhoďte je - pevně zabalené - v plastovém pytli do domovního odpadu. Můžete také použít víceúčelové pasti, které naplníte atraktantem pro zavíječe zimostrázového. Atraktant je 100% přírodní a neobsahuje pesticidy.
Xen Tari je vysoce účinný bioinsekticid pro silné napadení: housenky škůdců požírají bakterie a jejich krystaly protoxinu obsažené v přípravku. Okamžitě po požití se žír zastaví, tzn. že již nehrozí žádné nebezpečí ze strany housenek. Housenky během několika dní hynou.
Účinné jsou i další biologické insekticidy na bázi neemového oleje nebo pyrethrinů.
TIP
Trápí vás zimostráz a hledáte alternativu? Existují i jiné stálezelené keře, které svým vzhledem připomínají zimostráz, například stálezelený zimolez/myrta nebo odrůdy horských cesmín.
Přehled účinných látek proti škůdcům
Přípravek | Vhodné proti | Vlastnosti |
---|---|---|
Pyrethriny a řepkový olej (často v kombinaci) | Mšice, ploštice, kněžovky, červci, puklice, mouchy, vlnatky, svilušky, křísi, ploštice |
|
Neemový olej | Mšice, pilatky, zavíječ zimostrázový, mandelinka, bělásci, červci, třásněnky, larvy svilušek (zálivka), molice |
|
Draselné mýdlo | Mšice, roztoči, molice |
|
Parafínový olej | Vlnatky, svilušky, červci |
|
XenTari (Bacillus thuringiensis) | Obaleč jablečný, Zavíječ zimostrázový, píďalky, pilatky |
|