Co je to florárium?
Hodně cestujete, péče o pokojové rostliny vám moc nejde, doma nemáte dost místa a přesto by jste si chtěli začít s rostlinami tykat? S tím se dá něco dělat. Florarium, zahrádka ve skle, terárko, Wardův skleník a nebo také aerárium by pro vás mohlo být to pravé. Do skleněné nádoby umístíte rostliny, které za správných podmínek vydrží bez péče i několik let. Zní to dobře, že?
Florarium se obvykle skládá ze skleněné nádoby, substrátu, rostlin, mikroorganismů, vzduchu a vody. Můžete si vybrat, zda si chcete založit zahrádku v otevřené sklenici nebo uzavřené aerárium třeba v demižonu.
Florarium může být věčné
Pokud je a bude vaše florarium hermeticky uzavřeno víkem, tak díky zcela uzavřenému ekosystému nebude aerárium vyžadovat téměř žádnou péči. Existují dokonce floraria, které nebylo nutné otevírat po celá desetiletí.
Jak se starat o florarium?
Signálem ke startu je první zalití. K zalévání používejte vodu s nízkým obsahem vápna. Vhodná je zejména dešťová voda. Zalévejte jen tolik, aby byla půda tak akorát vlhká, ale na dně se přitom netvořila podmáčená vrstva. Pokud omylem nalijete do sklenice příliš mnoho vody, nechte víko několik dní otevřené.
Po zalití nádobu zavřete. Teď je vaše zahrádka ve sklenici hermeticky uzavřena a kouzlo může začít. Rostliny čerpají vodu z kořenů a uvolňují ji prostřednictvím listů. Voda se shromažďuje jako kondenzát na vnitřní straně sklenice a padá zpět na dno. Ten cyklus je dokonalý. Vedle vody je vždy v oběhu také kyslík a oxid uhličitý.
Jak vyrobit vlastní florárium
Vyčistěte nádobu
Láhev nebo skleněnou nádobu důkladně vyčistěte. Do obtížně přístupných míst se dostanete například pomocí čističe skla pro akvária. Opláchněte ji horkou vodou a nechte uschnout. Čisté sklo zabraňuje vzniku plísní.
Kamínky, oblázky a keramzit
Postavte skleněnou nádobu pod úhlem a opatrně do ní nechte vklouznout vrstvu oblázků nebo keramzitu. Tato vrstva slouží jako drenáž a zajišťuje, aby nedocházelo ke hromadění vody. Nyní můžete láhev vrátit zpět na místo.
Vyrobte si trychtýř
Nemáte-li ho doma, vyrobte si ho. Odřízněte horní část PET lahve. Srolujte list papíru do trychtýře, který můžete zasunout hrdlem PET lahve hluboko do skleněné nádoby. Nyní můžete naplnit zahrádku láhve a skleněná stěna přitom zůstane čistá.
Co dát na dno?
Nasekejte dostatek dřevěného uhlí na kousky o velikosti 0,5 až 1 cm, abyste s ním pokryli kamínkový základ. Tím zabráníte vzniku plísní. Navrch přidejte asi 8 cm vrstvu zeminy (pro pokojovky nebo pro zahradu).
Jak florarium osadit
V půdě udělejte malou prohlubeň. Vyjměte rostlinu z květináče, oklepejte z ní co nejvíce zeminy a zasaďte ji do prohlubně. Pokud je hrdlo láhve úzké, pomohou vám následující triky:
- Připevněte korkový špunt na bambusovou tyč. Tu můžete použít k vyhloubení prohlubně. Rostliny můžete do láhve opatrně spouštět pomocí tyčí. Po zasazení můžete pomocí korku půdu opět přitlačit.
Volitelný krok
Pokud chcete, pokryjte zbytek dna mechem, mušlemi nebo dekorativním štěrkem. Florarium můžete doplnit i dalšími dekorativními prvky, například větvičkou.
Jak florarium zavlažovat
Florarium zalévejte vodou s co nejnižším obsahem vápníku. Půda by měla být dobře zvlhčená, ale nemělo by docházet k přemokření. Příliš mnoho vody? Nechte ho otevřené, dokud přebytečná vlhkost opět nevyprchá.
Nádobu uzavřete
Hermeticky nádobu uzavřete a máte hotovo. Teď už můžete pozorovat, jak to všechno pěkně vypadá a žije si svým vlastním životem.
Čím osadit florarium?
Ve florariu bude tropické klima. Proto jsou pro ni vhodné zejména exotické rostliny, které se v teplém a vlhkém podnebí cítí jako doma. Je výhodné, pokud rostliny rostou pomalu.
Vhodné rostliny jsou např:
- Orchideje, např. Phalaenopsis
- Bromélie
- Pilea
- Malé kapradiny
- Mech
- Břečťan
- Masožravé rostliny
Chce to zdravé a silné rostliny
Vyberte si zdravé a silné rostliny, které nejsou napadeny škůdci, aby se váš sen o zahradě v láhvi neproměnil v noční můru.
Nádobu pro sukulenty nechte otevřenou
Jsou kaktusy a sukulenty vašimi absolutními favority? Samozřejmě je můžete zasadit i do svého florária. Sukulenty a kaktusy nemusí být nutně příznivci tropického klimatu, proto je lepší zvolit otevřenou nádobu, například vázu.
V otevřené nádobě nezapomeňte rostliny pravidelně zalévat.
Nápady a inspirace
První nápad na florarium se skládá pouze ze tří rostlin, a je proto ideální pro začátečníky. Integrované LED osvětlení zajistí, že se nemusíte příliš starat o umístění. Vaše rostliny budou mít rozhodně dostatek světla, a to i bez okna v bezprostřední blízkosti.
V popředí tohoto floraria je Bahnička nízká (Eleocharis pusilla). Mimochodem, rostlinu lze snadno seříznout a po seříznutí se stává ještě hustší a kompaktnější. Hvězdou této zahrádky ve skle je však jednoznačně Lagenandra meeboldii 'Red'. Vodní rostliny v tomto florariu jsou bahenní rostliny. Půda by proto měla být vždy zalitá. V ideálním případě byste měli rostliny 1-2krát denně postříkat.
WABIKUSA
Druhým nápadem na florarium je osázená skleněná nádobu Wabikusa. Koncept Wabikusa pochází z Japonska. Tento jednoduchý kousek přírody je tvořen substrátem a vodními rostlinami.
S nano rostlinami (např. akvarijní rostliny, Hydrocotyle, Rotala, Bacopa a další), které se snadno udržují, si můžete během chvilky vytvořit vlastní džungli ve skle. Bude-li mít nádoba integrované světlo, tak rostliny budou mít dostatek světla i v tmavých zákoutích.
Dekorativní kameny
S dekorativními kameny, Anubias nana a spoustou zeleně bude vaše florarium působit opravdu přesvědčivě. Všechny rostliny potřebujete jednou, kromě mechu. Ty potřebujete dva. Mech je in vitro, takže rostlinu můžete rozdělit a zasadit ji na více míst. Tyto vodní rostliny jsou také bahenní. Dbejte na to, aby byla půda stále zalitá vodou, a 1-2krát denně rostliny postříkejte.
Jedu na dovolenou, vydrží to florarium?
Chystáte se na dovolenou a nemáte nikoho, kdo by se postaral o vaše florarium? Pokud sázíte bahenní rostliny, můžete je ponořit asi o 1 cm níž. Pak je o ně ideálně postaráno, dokud se nevrátíte.
Perfektní stanoviště pro aerárium a florarium existuje
Vaše mistrovské dílo je připraveno. Teď už chybí jen správné umístění. Vaše zahrádka ve sklenici se bude cítit obzvlášť dobře na světlém místě. Vyhněte se však přímému slunečnímu záření, jinak se vaše rostliny začnou potit a v nejhorším případě by se mohly spálit.
Od této chvíle se můžete pohodlně usadit, odpočívat a sledovat, jak se váš malý mini biotop vyvíjí.
Co dělat, když...
Pokud je terárium s rostlinami správně nastaveno, není nutná žádná údržba.
Existují ale dvě výjimky, kdy byste měli víko zvednout:
- Všimli jste si, že po vnitřní straně skleněné nádoby pomalu stékají kapky? Pak je váš ekosystém příliš vlhký. Florarium otevřete a nechte přebytečnou vlhkost odtéct.
- Objevili jste nemocné, hnijící nebo mrtvé rostliny? Aerarium otevřete a všech nemocných rostlin se zbavte.
Florarium se musí otáčet
Pokud je florarium umístěno například u okna na severní straně, pravidelně s nádobou otáčejte. Je to důležité pro rovnoměrný růst rostlin.