Při správném výběru ušetříte tisíce korun ročně a navíc díky spalování obnovitelných zdrojů, zejména dřeva, štěpky či dřevěných briket se chováte šetrně k přírodě. V kamnech, která umí toto palivo dokonale využít, zůstane pouze jedno procento popela.
Krbová kamna nebo krbovou vložku?
Jak správně topit?
V krbových kamnech a vložkách se nejčastěji topí dřevem, dřevěnými, méně již uhelnými briketami, existují však i kamna na dřevěné pelety. Proto je nutné počítat s tím, že v interiéru s kamny se bude více prášit a bude třeba častěji utírat prach. Platí pár základních pravidel:
- Pravidelně vyprazdňujte nádobu na popel,
- nepodpalujte novinovým papírem,
- do kamen nevyhazujte odpad,
- nepoužívejte vlhké dřevo.
Jak krbová kamna instalovat?
Instalace krbových kamen není nikterak složitá. V zásadě k tomu potřebujete čtyři věci:
- dostatečný prostor
- samotná krbová kamna
- kouřovod
- funkční komín
Krbová kamna jsou samostatným zdrojem tepla nevelkých rozměrů, avšak velké váhy. Např. standardní litinová krbová kamna mohou vážit i 100kg a tak si před instalací zajistěte dostatečnou sílu na manipulaci.
Výběr vhodného typu kamen a paliva
V současné době je na trhu dostatečně velký výběr kamen různých designů, typu i výkonu. Jejich vzhled je samozřejmě důležitý – slouží jako doplněk interiéru každého domu. Nejprve se rozhodněte, jaký typ a výkon kamen potřebujete. Teprve pak si vyberte ten správný design.
Většina kamen a krbů nabízených na českém trhu je konstruována výhradně pro topení dřevem a dřevními briketami. Někteří výrobci ovšem nabízejí i kamna a krby, ve kterých je možné topit uhelnými briketami či dokonce uhlím.
Jedním z důvodů, proč se ale mnoho kamen na uhlí nevyrábí, je ten, že uhlí při spalování kouří a dehtuje, a tedy se hodně špiní sklo, celá kamna i komín. Musíte je pak mnohem častěji čistit. Pokud víte, pro jaký účel budete kamna pořizovat, zvolte i druh paliva.
Chcete-li však ušetřit a chovat se šetrně k přírodě, používejte paliva z obnovitelných zdrojů, tedy dřevo, dřevní brikety nebo pelety.
Každý materiál má své specifické vlastnosti a vzhled. Ocelová kamna se chovají jinak než kamna z přírodního kamene nebo keramická kachlová kamna. Rozdíl přitom není vždy v ceně.
Naše tipy
Pro všechny druhy kamene - ať již se jedná o mramor, žulu, přírodní kámen nebo mastek platí, že každý jednotlivý výrobek je unikát. Křemenné žíly, póry, průduchy nebo barevné odstíny nelze změnit.
Materiál se musí použít tak, jak se také nachází a získává v přírodě. U přírodních materiálů nelze očekávat, že zboží bude vypadat stejně, jako tomu je u strojově vyráběných materiálů, kde je každý výrobek identický. Z toho důvodu se mohou vystavené vzorky nebo zobrazené produkty vzhledově popřípadě lišit od dodaného zboží.
Krbová kamna z oceli rychle hřejí a rychle také chladnou. Jsou tedy vhodná do místností, které je třeba rychle vyhřát (např. dílny či sportoviště), ale při nepoužívání rovněž nechat rychle vychladnout.
Krbová kamna s obložením potřebují na pořádné rozehřátí delší dobu, zato ale teplo také uchovávají - tj. vyhřátý prostor tak rychle nevychladne a tepla si pak lze užívat ještě den poté.
Pamatujte na dostatečný výkon
Špatný sluha, dobrý pán
K tomu aby bylo naplněno rčení o dobrém sluhovi a špatném pánu je třeba mít funkční komín. Jsou známy případy požáru způsobeného nejen neudržovaným starým komínem, ale i chybně nainstalovaným komínem novým. Komín také podléhá pravidelné revizi. Chybně fungující neznamená nutně riziko požáru, stačí, že vám komín „nepotáhne“ a radost z nových krbových kamen může být ta tam.
Průřez komína a jeho výška rozhodují o tom, jaký objem vzduchu, případně spalin komín může odvést. Jsou i možnosti, jak účinnost komína zlepšit. Průřez průduchu lze například zvětšit frézováním. Máte-li vnitřní vyzdění šamotovými cihlami poškozené, musíte komín vyvložkovat. Nepoužívejte ale obyčejné roury. Ty se působením tepla a spalin mohou díky chemickým procesům zničit. Zvolte speciální nerezové roury, které zátěž vydrží.
Komín musí být minimálně 5 m dlouhý s průměrem 150 mm a vystavěný 65 cm nad hřeben střechy. I komíny starých chalup se dají pro připojení krbů využít. Opět ale dbejte na stav vnitřních stěn. U starých objektů bývají průduchy se čtvercovým průřezem 15 x 15 cm, což odpovídá zhruba průměru 170 mm.
Pokud máte komín pouze s jedním průduchem, který je využíván pro kotel centrálního vytápění, jste ve stejné situaci jako ti, co komín nemají. Do jednoho průduchu nelze napojit současně dva vývody z plynových kotlů a topidel s otevřeným ohněm.
Tepelná pohoda
Krbová kamna a krbové vložky se využívají spíše k přitápění, na jaře a na podzim, kdy ještě není taková zima a nevyplatí se spouštět celý topný systém. Nemají také žádný zásobník paliva, takže je nutné často přikládat.
Krbová kamna mají účinnost mezi 40 a 80 procenty. Oheň dokáže výborně vytopit prostor, v němž kamna stojí. A to dvojím způsobem, přičemž některá krbová kamna oba typy vyhřívání kombinují.
Jednoplášťová sálavá kamna jsou vhodná pro vytápění pouze jedné místnosti, ale jejich sálající teplo je rychlejší. Oproti tomu dvouplášťová konvekční kamna ohřívají vzduch v mezeře mezi dvojitým pláštěm, ten stoupá a šíří se po místnosti. Sousední pokoje můžete vytápět tím, že do nich otevřete dveře.
Nebo jinak – krbovými kamny s teplovodním výměníkem. To je zařízení zabudované uvnitř kamen, na něž je možné napojit teplovodní trubky a jimi vést teplo do radiátorů v okolních místnostech, a tím je vytápět. Pokud chcete, aby se z krbové vložky teplo šířilo do okolních pokojů, můžete si pořídit tu s teplovodním výměníkem či použít rozvod teplého vzduchu.
Výhody:
- Dvojitý užitek bez dodatečných nákladů.
- Jednoduchá, účinná technika s nízkými náklady na údržbu.
- Efektivní využití paliva.
- Využití energie obsažené ve zplodinách (podobné principu hodnot spalování).
- Příprava užitné vody a doplněk k hlavnímu vytápění.
Palivo
Palivo by nemělo mít větší vlhkost než 20 procent, ideální je tak 10 až 15 procent. U dřevěných briket vlhkosti tolik nebývá, protože se většina vyloučí při lisování. Ovšem palivové dřevo například z lesa jí má hodně a je třeba je nechat ve větraném přístřešku vyschnout asi dva roky.
Tvrdší dřevo je pro spalování lepší, protože má vyšší výhřevnost a není třeba tak často přikládat. Palivo do krbových kamen a vložek snadno seženete i u nás. Je také potřeba pamatovat na místo na uskladnění.