Jak správně topit?
Zní to tak jednoduše a pravděpodobně nad tím příliš nepřemýšlíte. Ale měli byste, protože při vytápění můžete udělat spoustu drobných chyb, které se pak projeví na vašich nákladech na vytápění. V následujících odstavcích tak najdete několik tipů, jak snížit náklady na vytápění a přitom mít nohy v teple.
Kdy začít topit?
To velmi záleží také na tom, v jakém domě bydlíte. Rok výstavby a typ domu mají velký vliv na vnitřní teplotu. Je dům zateplený, nebo se dokonce jedná o pasivní dům? Tyto faktory často určují, kdy byste měli zapnout vytápění.
Rok výstavby a typ budovy | Při jaké dlouhodobé venkovní teplotě by se mělo začít vytápět? |
---|---|
Budova postavená před rokem 1977 | 15-17°C |
Stavba z let 1977-1995 se zateplením | 14-16°C |
Nová výstavba od roku 1995 | 12-15°C |
Nízkoenergetický dům | 11-14°C |
Pasivní dům | 9-11°C |
Nepřetápíte zbytečně? O 1 stupeň nižší teplota ušetří přibližně 6 % energie. Zlaté pravidlo vytápění tedy zní: méně je více.
Jak nastavit termostat
Vyšší nastavení termostatu neznamená, že vaše topení vytopí místnost rychleji. Váš topný systém se jednoduše snaží dosáhnout vyšší teploty - a to často není nutné.
Úrovně termostatu vašeho vytápění zhruba odpovídají následujícím teplotám:
- Úroveň 1: přibližně 12 °C
- Úroveň 2: přibližně 16 °C
- Úroveň 3: přibližně 20 °C
- Úroveň 4: přibližně 24 °C
- Úroveň 5: přibližně 28 °C
Optimální pokojová teplota pro obytné místnosti je zpravidla 20 °C. V koupelně může být tepleji, v ložnici chladněji.
Místnost | Optimální teplota |
---|---|
Obývací pokoj a pracovna | 20 °C |
Ložnice | 16–18 °C |
Dětský pokoj | 19 °C |
Kuchyně | 18 °C |
Koupelna | 23 °C |
Sklep | 10–15 °C |
Neměli byste topení zcela vypínat přes noc nebo v době, kdy nejste doma. Tím se místnosti ochladí a k opětovnému zahřátí je zapotřebí mnoho energie. V nejhorším případě se vám v ochlazených místnostech objeví plíseň.
Myslete na to, aby teplota v místnostech nebyla snížena o více než 4-5 stupňů.
Máte rádi teplo, když přijdete domů?
Pak vám pomůže programovatelný termostat. Ten dokáže od určitého času regulovat teplotu nahoru nebo dolů. Nejenže vám tak bude dostatečně teplo, ale také ušetříte energii.
Jak uspořit náklady na vytápění
Pokud si na radiátory pořídíte samostatný termostat, tak můžete ušetřit mnoho energie za vytápění. Obecně platí, že termostat byste měli měnit každých 10-15 let. Nebo pokud si všimnete, že i přes správné nastavení není v místnosti dosaženo teploty nebo je topení neustále horké. Pak je čas na jejich výměnu.
Existují různé typy termostatů:
Manuální termostaty, termostatické hlavice jednoduše otočíte na požadovanou úroveň a v místnosti se udržuje odpovídající teplota.
S programovatelnými termostaty máte mnohem více možností, protože můžete nastavit teplotu v místnosti ve zvoleném čase. Například můžete naprogramovat, aby se teplota přes noc snížila, ráno mírně zvýšila a během pracovního dne, dokud nepřijdete domů, se opět snížila. Tímto způsobem můžete mít večer doma teplo, aniž byste museli mít zapnuté topení po celý den.
Chytré vytápění
Dalším krokem jsou chytré termostaty. Zde můžete regulovat teplotu v domácnosti odkudkoli prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu. To nabízí maximální flexibilitu a kontrolu a šetří spoustu energie. Jejich pořízení je však dražší, protože musíte investovat nejen do termostatů, ale také do základu pro systém inteligentní domácnosti.
Více informací o tom najdete v našem průvodci po chytré domácnosti.
A co když bydlíme v pronájmu?
Pokud bydlíte v pronajatém bytě, je to vždy otázka změn a úprav v bytě. U termostatů topení by to neměl být žádný problém. Pokud si je platíte sami, nepotřebujete souhlas pronajímatele. Ale i tak si o tom promluvte, třeba vám náklady uhradí. Pokud ne, můžete si termostaty vzít s sebou, až se budete stěhovat.
V minulosti se považovalo za dobrý nápad zapustit radiátory do výklenku, aby nevyčnívaly do místnosti. Tím se sice ušetří místo, ale rozhodně ne náklady na vytápění. Důvodem je to, že vnější stěna ve výklenku je obvykle tenčí a velká část tepla z radiátoru odchází ven místo do místnosti.
To můžete snadno změnit instalací izolačních nebo reflexních panelů za radiátor. Ty udrží teplo v místnosti. V závislosti na způsobu montáže by to mělo fungovat i v pronajatém bytě.
Úspora nákladů na vytápění pomocí stropního ventilátoru?
Jak všichni víme, teplý vzduch stoupá vzhůru. Na stropě je tedy vždy o něco tepleji než dole v místnosti. Pokud se lopatky rotoru stropního ventilátoru otáčejí ve směru hodinových ručiček, je teplý vzduch vytlačován dolů. Takže dole v místnosti je tepleji a vy musíte topit o něco méně.
A v létě? Stačí změnit směr otáčení a vytvoříte chladicí efekt.
Nastavení průtokové teploty
Položte si otázku, zda váš topný systém musí být opravdu v plném provozu 24 hodin denně? Většina topných těles - i starších modelů - má možnost dočasného snížení, např. přes noc. Můžete tak nastavit, aby topení v noci běželo na nižší teplotní úrovni, i když není zcela vypnuté. To může být užitečné i během dne, pokud existují stále stejná časová okna, kdy nikdo není doma.
V létě obvykle netopíte. Vytápění může běžet i v letním režimu. To znamená, že topné okruhy jsou vypnuty a ohřívá se pouze teplá voda. Některá topení to dělají automaticky, u jiných to musíte změnit ručně. V každém případě ušetříte náklady na vytápění.
Dalším regulační pomůckou, kterou můžete otočit, je teplota průtoku. Topný systém ohřívá vodu a poté ji posílá do topného okruhu - tedy do radiátorů.
Tato voda by měla být tak teplá, jak je potřeba, ale co nejchladnější, protože pokud je voda ohřátá více, než je nutné, topný systém spotřebovává zbytečně mnoho energie.
Pokud máte běžné radiátory, potřebujete vysokou průtokovou teplotu 65-90 °C. Pokud vytápíte velké prostory, měla by být voda co nejvíce ohřátá. Pokud vytápíte velké plochy, např. podlahovým vytápěním, vystačíte si s mnohem nižší teplotou průtoku 45 °C.
Nenastavujte příliš nízkou teplotu průtoku
Správná teplota průtoku závisí na mnoha faktorech. Například na stáří topného systému a izolačních vlastnostech domu. Pokud chcete určit ideální teplotu průtoku pro váš topný systém, je nejlepší požádat o radu odborníka. Je totiž třeba vzít v úvahu také několik věcí. Pokud například snížíte teplotu průtoku příliš, hrozí, že se ve vodní nádrži vytvoří škodlivé bakterie legionely.
Hydraulické vyvážení topné soustavy
V některých budovách dochází k nerovnoměrnému rozložení tepla. To zvyšuje spotřebu energie a způsobuje nerovnoměrnou dodávku tepla do místností. Místnosti, které jsou blíže k topnému systému, jsou vytápěny lépe než ty, které jsou dále (např. podkroví).
Pak je zbytečné zvyšovat výkon čerpadla a/nebo teplotu průtoku. Jednak to bude drahé a jednak to způsobí rušivý hluk prostřednictvím topného systému.
Řešení: hydraulické vyvážení
Při hydraulickém vyvážení topné soustavy se přívod vody reguluje pomocí přednastavených termostatických ventilů tak, aby bylo dosaženo požadované teploty v místnosti. Tímto způsobem je v celém domě rovnoměrně teplo.
Potřeba tepla pro každou místnost je předem vypočtena, nejlépe certifikovaným odborníkem. Hydraulické vyvážení má smysl u nových i stávajících topných systémů.
Další užiteční pomocníci pro úsporu nákladů na vytápění
Rolety a žaluzie
Protože okny uniká velké množství tepla, je rozumné začít právě tam. Existují termo rolety a žaluzie s funkcí, která v létě udrží teplo venku a v zimě naopak teplo uvnitř. Rolety mají tepelnou vrstvu, zatímco speciální skládání voštinových termoizolačních žaluzií vytváří tepelný efekt.
Koberce
Koberce ve skutečnosti nemají izolační funkci, ale přesto vám mohou pomoci ušetřit náklady na vytápění. Tím, že vás trochu oklamou. Výzkum ukázal, že lidé mají pocit, že teplota v místnosti je vyšší, když mají pod nohama koberec. Může to být až o 2 °C. Pokud se vám tedy zdá, že je v místnosti tepleji, než ve skutečnosti je, můžete teplotu v místnosti snížit, aniž byste se cítili nepříjemně.
Další tipy, jak snížit náklady za vytápění
Některá opatření lze realizovat s tím, co už doma máte:
- Nezapomeňte pravidelně odvzdušňovat topení. Po odvzdušnění zkontrolujte, zda je třeba do topného okruhu doplnit vodu.
- Pro správné vytápění udržujte prostor před topením a termostatem co nejvolnější - nezakrývejte jej nábytkem ani závěsy.
- V noci a když jste přes den mimo domov, můžete topení snížit o 4-5 °C. Nikdy ho však nevypínejte úplně. Na zahřátí vychladlých místností je potřeba spousta energie a pokud se v místnostech netopí vůbec, hrozí riziko vzniku plísní.
- Zejména v noci byste měli zatahovat žaluzie, rolety a závěsy. Zejména rolety zajišťují, že teplo nemůže unikat okenními tabulemi.
- Izolujte stěnu za radiátorem, abyste snížili tepelné ztráty a ušetřili náklady na vytápění.
- Pravidelně nechávejte provádět odborný servis topného systému.
Jak šetřit teplou vodou
Při úvahách o úsporách nákladů na vytápění se často zapomíná na teplou vodu. Voda se totiž ohřívá v topném systému. A jak lze alespoň trochu ušetřit? Osvědčené tipy:
- Myjte si ruce studenou vodou.
- Při mydlení vypněte vodu ve sprše. Tím ušetříte vodu obecně a horkou vodu obzvlášť. Také se častěji sprchujte než koupejte.
- Namontujte jednopákovou baterii. Tím dosáhnete požadované teploty rychleji a spotřebujete méně vody i energie na vytápění.
- Místo ručního mytí nádobí používejte myčku. Myčka nádobí sama ohřívá vodu, takže topení nemusí vyrábět teplou vodu. Pokud myjete v ruce, nemyjte pod tekoucí vodou.
Průtokový ohřívač vody
Ti, kteří topí plynem, v současné době hledají způsoby, jak snížit spotřebu. Jako jedna z metod se často doporučují elektrické průtokové ohřívače vody. Ty skutečně mohou být alternativou, ale ne pro každého. Číhá zde několik nástrah, na které byste si měli dát pozor.
Jak průtokový ohřívač vody funguje?
Než si poběžíte koupit průtokový ohřívač vody do koupelny, objasníme si, jak funguje:
Když se voda ohřívá centrálně prostřednictvím topného systému, ohřívá se velké množství vody, které se uskladní. To znamená, že horká voda je k dispozici kdykoli - i ve velkém množství, např. pro vanu.
Průtokový ohřívač vody ohřívá vodu přesně v okamžiku, kdy je potřeba. Vodu ohřívá elektricky vodivý materiál. Velikost průtokového ohřívače vody určuje, kolik kohoutků lze zásobovat. Můžete tedy potřebovat více než jeden spotřebič.
Náklady na pořízení a provoz
Pořízení průtokových ohřívačů vody je mnohem levnější než pořízení kotlů ústředního topení. A jejich instalace je poměrně snadná. Protože je však topný systém dlouhodobým nákupem, je třeba brát v úvahu především provozní náklady. Vzhledem k tomu, že cena elektřiny také prudce vzrostla a v současné době je vyšší než cena plynu, je třeba tento faktor zahrnout do svých úvah.
Izolace oken a dveří
Okna a dveře se významně podílejí na energetické účinnosti vašeho domu. Rozhodujícím krokem v tomto procesu je zajištění "větruodolnosti" oken a dveří. Díky dobře utěsněným oknům a dveřím můžete ušetřit energii, a tím i náklady na vytápění.
- Samolepicí těsnění se snadno aplikují a jsou rychlým a účinným řešením úspory energie a nákladů na vytápění. Lepí se do záklenku rámu po celém obvodu.
- Proudění studeného vzduchu ve spodní části dveří lze zabránit nalepením kartáčového těsnění na dveřní křídlo.
- Podlahová těsnění pracují s magnety nebo přítlačnými pružinami a představují nejsložitější varianty těsnění, které se instalují. Obě varianty se při zavření dveří zavírají naprosto těsně.
Vytápění krby a kachlovými kamny
Teplo z krbových kamen se vyplatí využívat i ekonomicky jako doplňkové vytápění. Poskytují teplo rychle a ekonomicky odlehčují hlavnímu topnému systému. Kamna na dřevo teplo akumulují - to znamená, že vytápěná místnost nevychladne tak rychle a může být ještě druhý den ráno teplá.
Izolace od sklepa po střechu
Pokud jste majitelem vlastního domu, můžete několika opatřeními ušetřit spoustu energie na vytápění, a tím i peněz. Zejména pokud se jedná o starší dům. Ve starých domech se mnoho energie na vytápění ztrácí přes obvodové stěny a střechu. Ale i zdánlivě malá opatření, jako je například izolace topných trubek, mohou mít velký význam. Pokud tedy chcete ušetřit náklady na vytápění, je izolace velkou pákou.
V Česku startuje nový dotační program Oprav dům po babičce. Nový dotační program nabídne domácnostem zálohové financování komplexních renovací nemovitostí. Více informací najdete na stránce www.novazelenausporam.cz.