Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především na stropy a stěny. Je vhodná i pro nanášení na stěny panelových bytů. Výrobci nabízejí polotekuté i suché štukové směsi, které se po smíchání s daným množstvím vody aplikují klasickým způsobem. Slabá vrstva štuku zaplní drobné trhlinky a vzduchové otvory ve stěně. Nový povrch stěny se pak snadno maluje, a to již 24 hodin po úpravě.

Existuje nepřeberné množství hotových štukových omítek. Mezi nejoblíbenější patří vnitřní i venkovní omítková směs (např. Keraštuk). Je dodávána v pastovité konzistenci, která umožňuje okamžité použití. Omítka je po zaschnutí šedobílá a její překrytí malířským nátěrem není vždy nutné.

Štuková omítka (v tomto případě značky Keraštuk) je vyrobena z ekologicky nezávadných surovin - směsi jemného křemenného písku, plaveného kaolínu, vápna a organického pojiva. Nanáší se ručně ocelovým hladítkem. Je určena pro tenkovrstvé venkovní i interiérové omítky, na méně exponované povrchy se základní omítkou nebo na betonové panely. Na metr čtvereční plochy při souvislé tloušťce vrstvy 1,5 milimetru vystačí 2-3 kilogramy materiálu. Prodejce tuto hodnotu nazývá vydatností.

Odborníci použití hotové štukové omítky nevylučují ani z pokusů opatřit štukem sádrokarton, ale shodli se na tom, že daleko lepší službu udělá hustá barva nanesená na plochu opatřenou penetrací.

Ideální je pořídit si hotovou namíchanou štukovou omítku, která se používá nejen pro zhotovení finálních úprav zdí, ale i pro opravy starých omítek nebo na povrchy jako je hladký beton a pórobeton. Při použití v méně náročných objektech může nahrazovat pro svou bělost i základní malířský nátěr.

Namíchaná štuková omítka se snadno aplikuje, je okamžitě použitelná, odpadá míchání na „místě činu“ a díky své konzistenci zachovává konstantní kvalitu hmoty. Je použitelná pro nejen pro interiéry, ale i exteriéry.

Štukové omítky dělíme na vápenné, sádrové, sanační a vápenocementové. Odlišné jsou typy pro vnitřní a vnější použití a výběr záleží i na tom, budeme-li pracovat ručně, nebo práci svěříme příslušnému stroji.

Sádrový štuk lze natahovat až do tloušťky dvou centimetrů, takže s ním lze i bez větších obtíží srovnávat prohlubně a propadliny na stěnách. Pokud se ve vašem pokoj nacházejí díry většího charakteru, zadělejte je klasickou sádrou.

Stěny včetně stropu se nejprve musí očistit od starých nátěrů či tapet, zbavit je nerovností a nově upravit. Proto před štukováním není radno podcenit přípravu podkladu. Nevyhnete se očistění, odmaštění a vyrovnání. Tam, kde nestačí vyrovnávací stěrky, zejména na siporexových příčkách, pomůže perlinka – síťová tkanina, která povrch vyrovná a zpevní. Naprosto nezbytný je penetrační nátěr.