Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 24.11.24 v 19:56 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Topení dřevem nebo jeho mladšími příbuznými – briketami či peletami – patří ke způsobům, jak udržovat teplo domova za rozumnou cenu. V HORNBACHu máme velkou nabídku pevných paliv. Jak a čím topit, abyste si před zimou udělali náskok, se dozvíte v přehledu paliv v našem sortimentu.

Existuje už řada domácností, které pro vytápění a ohřev vody kombinují více druhů paliv. Dokáží tak reagovat na situaci na palivovém trhu a zvolením vhodné kombinace udržovat náklady na topení v rozumných mezích. Zařízení na plynná (zemní plyn, bioplyn) či tekutá paliva (benzin, nafta, topný olej) se účinně kombinují se spotřebiči na paliva pevná, zpravidla dřevo a výrobky z něj.

Není už dávno jen doménou chat a chalup, když je plynové topení rozvedené po objektu doplněno o kamna, krbová kamna či krb. Spotřebiče na pevná paliva jsou už samozřejmou součástí nových domů a bytů, pokud se v nich nalézá komín. Pomocí krbových kamen či krbu se dá teplo vytvořit jen pro určitou část domu a jako bonus umí vytvořit neopakovatelnou atmosféru. Pohled do plamenů patří k podívaným, jež nikdy neomrzí.

Podle odborníků lze kvalitu paliva charakterizovat především výhřevností a hořením. U naprosto suchých paliv, která neobsahují žádný chemicky vázaný vodík, je výhřevnost a hoření identické. Vzduchem sušené dřevo vykazuje hodnotu hoření 19 MJ na kilogram, výhřevnost až 15,8 MJ na kilogram a výhřevnost přes čtyři kWh na kilogram materiálu.

Palivo Hoření (MJ/kg) Výhřevnost (MJ/kg) Výhřevnost (kWh/kg)
Vzduchem sušené dřevo 19 14,4 - 15,8 4 - 4,4
Dřevěné pelety (podle třídy) 16 - 19 18 4,9 - 5
Dřevěné brikety 18,7 17,6 4,8 - 5
Surové hnědé uhlí 10 8 2,2
Hnědouhelné brikety 21 19,6 5,4 - 5,6
Etanol 29,7 26,8 7,4

V současnosti roste počet domácností, které topí výhradně dřevem a výrobky z něj. Briketám a peletám patří budoucnost, protože už existuje nepřeberné množství speciálních kotlů, které se těmito druhy ekologických paliv plní – automaticky a čistě. A se státní podporou k tomu. Akce Zelená úsporám se vztahuje právě na kotle nejnovější generace, do nichž se přidávají ekologická pevná paliva.

Aby vám ale podívaná do plamenů neudělala průvan v peněžence, je důležité k topení používat výhradně suché dřevo. Pro skladování je nutné dříví naštípat na polena a vyrovnat do suché a dobře větrané místnosti. V takových podmínkách se nechá schnout až do doby, kdy zbytková vlhkost klesne pod 20 procent. Odborníci se shodují, že měkké dřevo schne asi rok, tvrdé i 2 až 3 roky.

Netřeba ale hned brát do ruky pilu a sekeru a jít do lesa na „výřez“, tedy kácet stromy, jež vám určí hajný, a kupovat stroj na štípání. Suché dřevo se dá pohodlně pořídit i v HORNBACHu. Palivové dřevo, určené do všech druhů topenišť pro spalování dřeva, je dodáváno v odpovídajících baleních, má doporučenou výhřevnost i zbytkovou vlhkost a zaručeně prošlo, kupujete-li dřevo vyschlé, komorovým sušením.

Jak topit dřevem a briketami

Kdo má odpovídající prostorové možnosti, může si pořídit cenově výhodnější čerstvé dřevo v přepravním boxu. K vysušení na patřičnou hodnotu dojde správným skladováním v suchém a větraném prostředí. V boxech se zpravidla dodává tvrdé palivové dřevo určené do všech druhů topenišť pro spalování dřeva. Jeden přepravní box má cca 600 kilogramů a materiál má výhřevnost v závislosti na vlhkosti dřeva 13-15 MJ/kg. Polena jsou krácena na délku přes 30 centimetrů a rozštípána na max. délku hrany 14 cm. Vlhkost čerstvého dřeva je mezi 30 - 40 procenty.

V prodejnách, ale i v e-shopu, jsou kromě nejrůznějších balení palivových dřev k mání i balené podpalovací třísky, takže nemusíte začít trénovat práci se sekyrou či velkým nožem.

Výhřevnost dřeva se udává v kWh na kilogram a v kWh na metr krychlový, přičemž platí, že prostorový metr je prostorovou měrnou jednotkou dřeva a odpovídá 1 m³. 3,6 MJ = 1kWh.

Výhřevnost v kWh na kg Výhřevnost v kWh na m³
Modřín 4,4 1700
Borovice 4,4 1700
Bříza 4,3 1900
Buk 4,0 2100
Dub 4,2 2100

* Prostorový metr je prostorovou měrnou jednotkou dřeva a odpovídá 1 m³. 3,6 MJ = 1kWh

Palivové dřevo členíme podle stromu, z něhož pochází. Vhodná jsou dřeva z listnatých i jehličnatých stromů.

Pokud si můžeme vybrat z celé škály dřev vhodných na topení, pak je dobré vědět, že dubové dřevo má vysokou výhřevnost a dlouhou délku hoření. Tento druh dřeva se doporučuje používat ve spalovacích zařízeních, která slouží výhradně pro výrobu tepla (např. ústřední topení a kamna, popř. kachlová kamna). Typická vůně při spalování dubového dřeva má charakter kyseliny tříslové, která je v dubovém dřevu obsažena.

Bukové dřevo je považováno za klasické krbové dříví. Hoří hezkým plamenem a téměř nejiskří, takže je i bezpečné a nedělá kolem krbu nepořádek. Kromě toho má mimořádně vysokou výhřevnou hodnotu. Při spalování vydává velmi příjemnou vůni. Není proto divu, že se upřednostňuje pro uzení potravin a rovněž se používá při grilování. Bukové dřevo je velmi žádané a nachází se proto v horní cenové kategorii.

Dřevo břízy je rovněž ceněno jako krbové dřevo z mnoha důvodů. Jiskří velmi málo a při hoření se díky obsaženým éterickým olejům modře třpytí a příjemně voní. Díky své bílé kůře je bříza mimořádně atraktivní jako polenové dřevo naskládané na hromady. Březové dřevo ale hoří o něco rychleji než bukové či jasanové, ale výrazně pomaleji než jehličnatá dřeva, jejichž typickým zástupcem je smrk.

Smrkové dřevo velmi snadno vzplane, ale také velmi rychle shoří. Jeho výhřevná hodnota je vysoká, délka hoření nicméně malá. Není příliš vhodné pro otevřené krby, protože velmi jiskří, což je způsobeno uzavřenými smolnými bublinami. Smrkové dřevo je ale v porovnání s jinými druhy dřev poměrně cenově výhodné.

K topení jsou vhodné i topol a vrba. Tyto rychle rostoucí stromy jsou ale považovány za producenty dřeva s nízkou hustotou. Mají tudíž nízkou výhřevnou hodnotu i krátkou dobu hoření. Jako palivová dřeva se proto příliš nedoporučují, ale spálit se dají. Dřevo olše je dobré na podpal. Velmi dobře chytá. Olšové dřevo se velmi snadno rozhoří a je vhodné do kombinace s dalšími druhy krbových dřev.

Odborníci dřevo definují jako dorůstající surovinu a typické ekologické palivo. Je žádané, protože je zároveň i ekonomicky výhodné.

Dřevo by se podle doporučení znalců mělo spalovat v žhnoucím lůžku, vždy umístěné paralelně k okénku ohniště. Není dobře dřevo v topeništi stavět jako stan, ten se snadno zbortí a neefektivně vyhoří. Před podpalem je nejprve nutné rychle rozehřát komín na příslušnou teplotu, aby se vytvořil „tah“. Toho docílíte podpalem pomocí malých dřev nebo jinými tipy podpalovačů.

Dřevo k hoření potřebuje dostatečný přívod vzduchu. Pokud je přívod vzduchu malý nebo výrazně omezován, může dřevo začít čoudit, což je v domácnosti menší kalamita. Nejen proto, že se bytem rychle rozšíří nelibý odér plný nebezpečných zplodin.

Jak topit dřevem a briketami

Pohledové okénko krbových kamen nebo krbu se navíc pokryje sazemi a romantická vyhlídka do topeniště přestane fungovat. Řešením jsou čistící prostředky na krby a kamna, ale ty lze aplikovat až poté, co topeniště vystydne.

K podobné kalamitě dojde i při spalování odpadu či nevhodných paliv, jako např. lakovaného, lepeného či impregnovaného dřeva. To zároveň vede i k poškození kamen. Není proto divu, že při použití nevhodných paliv propadá jakákoli záruka na topné spotřebiče.

V HORNBACHu seženete i praktické podpalovací třísky, jež jsou určeny do všech druhů topenišť. Základem je skladovat je v suchu. Komorově sušený výrobek má výhřevnost 19 MJ/kg a zbytkovou vlhkost zhruba 6 % - 8 %. Pro nárazové zapalování ohně v krbu či k roztopení dřeva na grilování je vhodný i ekologický podpalovač vyrobený z dřevité vaty. Obsahují vznětlivý materiál v podobě dřeva a vosků. Na trhu jsou i exempláře s parafínem. Takový ekologický podpalovač má neomezenou životnost a je dokonce odolný vůči mokru. Ideální společník na vandr nebo na první jarní výpravu na zazimovanou, vlhkem prolezlou chalupu.

Dřevo je výchozí surovinou pro výrobu dřevěných briket. Lisují za velkého tlaku bez použití pojiv do různých tvarů. Kvůli povrchu a vysoké hustotě při skladování v suchu takřka nenasávají vlhkost. Jsou tudíž ihned k použití. Existují cihlovité, kulaté či blokové tvary. Brikety ve tvaru kvádru jsou výborně stohovatelné. Jsou proto poměrně prostorově úsporné.

Dřevěné brikety se vyrábějí z drcené dřevní hmoty, která následně projde sušením a lisováním do požadovaného tvaru. Při jejich výrobě se už nepoužívají žádné další pomocné látky, takže jsou prokazatelně ekologickým zdrojem energie. Aby měly brikety požadované vlastnosti, musí se dřevní hmota dostatečně vysušit a lisovat pod vysokým tlakem. Brikety mají dlouhou dobu hoření a jsou minimálně citlivé na vzdušnou vlhkost. Právě díky technologii výroby mají brikety jen 10 % vlhkosti, což zajišťuje vysokou výhřevnost. Samy o sobě jsou vhodné i na podpal, nutnost pořizovat si podpalové dřevo odpadá.

Kvalitní brikety by měly obsahovat jen čisté a kvalitně slisované piliny a měly by být po dřevu i cítit. Rozhodně by se neměla samovolně rozpadat a dobrý je jen úplně suchý výrobek. Příjemná je i jejich relativně nízká cena, takže se brikety dají využívat i k standardnímu vytápění obydlí, nejen pro efekt produkovaný krbem.

V porovnání se dřevem odpadá nutnost dalšího zpracování, brikety jsou hotový produkt vhodný k použití ihned. Jednou z hlavních předností briket je výhřevnost a dlouhá doba hoření, kdy odpovídající typy dokáží oheň udržet i přes noc.

Jak topit dřevem a briketami

Při topení briketami je dobré vědět, že požadované výhřevnosti po velmi dlouhou dobu lze dosáhnout pouze při plném uzavření přívodu vzduchu. Tím brikety zůstanou po dobu hoření a žhnutí kompaktní. Odborníci se shodují, že takto dosáhneme nejefektivnějšího a nejekonomičtějšího využití dřevěných briket.

Užitné vlastnosti briket jsou závislé na velikosti topného média, tahu komína i na aktuální hodnotě atmosférického tlaku vzduchu. Nejpodstatnější je ale kvalita samotných briket. Tepelný komfort vyprodukují jen vysoce kvalitní dřevěné brikety, v nichž se nevyskytují žádné cizorodé látky. Proto je vhodné tento typ briket pořizovat u prověřených, kvalitu garantujících prodejců.

Brikety při hoření zvětšují objem, proto se topeniště nemůže plnit až po okraj. Výrobek se samozřejmě skladuje v suchu.

Dřevěné brikety jsou „sourozencem“ dřevěných pelet, což jsou menší výlisky z téhož materiálu na bází dřeva. I pelety, nebo také peletky, patří do rodiny ekonomických a ekologických zdrojů vytápění. Abyste mohli dřevěnými peletami účinně topit, nevyhnete se investici do peletových kamen nebo automatického kotle na pelety. Prodej automatických kotlů na tento druh paliva rok od roku roste, což podporují i kotlíkové dotace nebo program Nová zelená úsporám.

Dřevěné pelety jsou vyráběné z odpadu, který vzniká při dřevovýrobě. Pro výrobu pelet jsou optimální především čisté smrkové piliny. Dřevěný odpad se drtí a za vysokého tlaku je pomocí speciálních lisů na pelety stlačován. Výsledkem jsou drobné stejnoměrné válečky s relativně vysokou výhřevností, která závisí na jejich kvalitě a vlhkosti. Průměrná výhřevnost dřevních pelet se pohybuje kolem 16,5 MJ/kg. Jen pro srovnání, suché dřevo z jehličnatých stromů má výhřevnost kolem 19 MJ/kg, dřevo z listnatých stromů 18 MJ/kg.

Ako kúriť drevom a briketami

Pelety při vytápění produkují málo popela. Zatímco při vytápění dřevem musíte relativně často přikládat, kotel na pelety je vybavený zásobníkem, který naplníte a nemusíte se o nic dalšího starat. O účinnosti vytápění peletami rozhoduje nejen kotel, ale také kvalita pelet. Klasické kotle na pelety mají obecně problém se spalováním necertifikovaných pelet. Potíže způsobuje především popelnatost nad 0,5 % z objemu, stejně jako nižší bod tavení popela, který se následně připéká na hořáky.

Laciněji pořízené pelety ne vždy znamenají úsporu, protože jsou méně kvalitní a pro dosažení tepelné pohody jich spotřebujete více. Kvalitu pelet vám pomohou rozpoznat certifikáty. Nejkvalitnější jsou dřevěné palety kategorie ENplus s rozlišením na A1, A2a B. Dobrou zprávou je, že přes 70 procent dřevěných pelet vyrobených v tuzemsku už označení ENplus nese.

Vytápění dřevěnými peletami oproti jiným druhům tuhých paliv přináší nesrovnatelný komfort obsluhy. Zapalování a přikládání je automatické, takže již téměř nemusíte chodit do kotelny. Zvenku přijdete rovnou do tepla a chod kotle i tepelnou pohodu řídíte přes pokojový termostat.
Máte-li správný model, dokonce se sám vyčistí i kotel. Vynášení popela tak bude na pořadu dne jen jedenkrát až dvakrát měsíčně. Záleží na kvalitě pelet. Existují i kotle s automatickým odpopelněním, které interval vynášení ještě prodlouží. Manipulace s popelem ale neznamená žádnou práci pro Popelku. Popela se vlastně ani nedotknete. Komfortně ho vysypete z plnícího boxu, nebo z něj jen vyjmete sáček s popelem.

nahoru