Je Praha - Černý Most vaše správná prodejna?
Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
25. 12. 2024 zavřeno
26. 12. 2024 zavřeno
31. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
1. 1. 2025 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.12.24 v 9:39 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Velká část poškození konstrukcí v suterénu je způsobena vlhkostí pronikající zvenčí. Vlhkost ve stěnách budovy způsobuje ochlazování zdiva. Plísně a houby následně napadají a rozkládají stěny, omítka se drolí a barva se odlupuje. Takové zatuchlé klima v místnostech může mít vliv i na zdraví.

Pokud je základové zdivo domu nedostatečně chráněno proti vodě nebo není chráněno vůbec, voda do zdiva bez překážek proniká. Existuje mnoho způsobů, jak se může vlhkost dostat do domu. Houby, silné mrazy a kořeny stromů mohou způsobit trhliny ve zdi, kterými může voda pronikat dovnitř.

  • Stěnu je třeba utěsnit vodotěsnými materiály, aby byla chráněna před vlhkostí a vodou, která se v ní shromažďuje a tlačí na ni.
  • Proti vzlínající vlhkosti musí být do zdi nastříkána nepropustná hydrofobní bariéra.
  • Vodu, která se na stěně neustále shromažďuje, je třeba odvádět pomocí drenážního systému.
  • Pokud se stavba nachází na vlhkém místě, samotné drenážní trubky často nestačí. V takovém případě je třeba použít systémy pro odvodňování stavebních pozemků.
  • Pokud potrubí protéká, je třeba jej opravit. Vždy zabraňte přístupu vlhkosti tam, kde se dostává dovnitř, nikoli tam, kde uniká - vždy na vnější stěně, nikoli na vnitřní stěně.

Jak udělat drenáž kolem domu

Podle toho, zda chcete vytvořit drenážní systém pro dům, zahradu nebo větší zemědělskou plochu, jsou vhodné různé trubky. Drenážní trubky mají speciální vlastnosti, proto je důležitý správný výběr.

Při odvodňování domu a pokládce drenážního systému buďte velmi svědomití, protože i malé chyby mohou mít velké následky.

V závislosti na složení půdy a její propustnosti se dešťová voda vsakuje více či méně rychle. Kromě této normální půdní vlhkosti existuje také voda, která se krátkodobě hromadí, k čemuž dochází například tehdy, když nepropustná půda neodvádí srážky dostatečně rychle po přívalových deštích.
Pomocí infiltračního testu zjistíte, jak dobře srážky infiltrují do vaší půdy a zda je nutné odvodnění.

Jak udělat drenáž kolem domu

Vykopejte jámu o rozměrech 50 x 50 x 50 cm a během 2 hodin ji několikrát zalijte vodou, aby se půda zcela nasytila vodou. V díře vyznačte výšku 30 cm a naplňte ji vodou až po značku. Po 10 minutách znovu doplňte vodu z odměrného válce až po značku 30 cm. Zapište si množství vody, které jste doplnili. Tento krok opakujte alespoň třikrát, abyste získali spolehlivý výsledek. Z těchto tří měření odečtěte průměr.

  • Velmi nízká infiltrační kapacita - Pokud bylo doplněno méně než 1,5 litru za 10 minut: Odvodnění je užitečné.
  • Dobrá infiltrační schopnost - Více než 1,5 litru za 10 minut
  • Velmi dobrá infiltrační schopnost - Pro více než 3 litry za 10 minut

Výrazně odlišné výsledky se mohou objevit, pokud byla půda na začátku nedostatečně zavlažována, půda je nehomogenní, např. v důsledku krtinců, kořenových chodeb, trhlin apod., došlo k chybě při odečtu množství vody. Přesné posouzení může poskytnout pouze hydrogeologický posudek.

Promění se vaše zahrada po dešti vždy v obrovskou bažinu? A potřebujete i v době slabých srážek gumáky?
Pokud zpětná voda neodtéká, půda nebo podloží často trpí špatnou propustností vody a příliš velkým množstvím jílu a hlíny. To se také označuje jako těžká půda nebo soudržná půda, která dokáže absorbovat velké množství vody, ale vsakující se vodu odvádí jen pomalu.
Pokud místo absorbuje příliš mnoho vody, vede to ke zhoršení půdního profilu, ztrátě půdního vápníku, a tím k okyselení půdy.V důsledku toho se kořeny dusí, rychleji rostou plevele a rozvíjejí se choroby rostlin. Kromě toho se taková půda velmi špatně zpracovává. V těchto případech je nezbytné povrchové odvodnění.

Podle toho, jak veliký pozemek bude odvodňován, tak jsou možné různé rastry položení. Ve všech případech je voda sváděna do sběrného bodu, odkud je kanalizačním potrubím sváděna například do drenážní jámy nebo kanalizace, vodního toku aj.

  • Vykopejte odvodňovací příkopy. Vzdálenost mezi dvěma drenážními trubkami by měla být maximálně 5 až 6 m.
  • Dno jámy vyplňte asi 10 cm silnou vrstvou filtračně stabilního materiálu, např. štěrkopísku o zrnitosti 0/32. Tuto vrstvu spádujte cca 0,5 cm na 1m směrem k výtoku.
  • Poté do výkopu položte drenážní trubky. Propojte je spojkami. Trubky pokryjte filtračně stabilním materiálem, např. štěrkopískem o zrnitosti 0/32, a vše zasypte ornicí, kterou na závěr zhutněte.
  • Pro delší životnost byste měli obalit štěrkopískový zásyp separační a filtrační tkaninou. Případně můžete použít drenážní trubky s kokosovým povrchem, které rovněž zabraňují ucpání trubek částečkami zeminy.

V závislosti na oblasti použití jsou dostatečné následující hloubky výkopů:

Trávník Trávník hluboký nejméně 30 až 50 cm
Zeleninová zahrádka a osetí v hloubce nejméně 50 až 80 cm
Sad a stromy v hloubce nejméně 80 až 150 cm

Neustálé deště a podmáčení mohou mít neblahý vliv na zahradní cesty a příjezdové cesty, kdy dochází ke změkčení podloží a povrch se propadá nebo sesouvá. Aby se příjezdová nebo zahradní cesta po dešti neproměnila v podolský bazén, může i zde pomoci odvodnění.

Souběžně s cestou se vykope 60 až 70 cm hluboký příkop se sklonem alespoň 3 %, do kterého se do štěrkopísku (v případě potřeby vyloženého tkaninou) položí trubky. Samotná zpevněná plocha by měla mít mírný sklon asi 5 % k plánovanému odvodňovacímu příkopu (tj. 5 cm na 1 m).

Tkanina se pokládá pod štěrkopískové lůžko po celé ploše. Vysoce vodopropustná tkanina rozkládá tlakové zatížení na dlažbu a zabraňuje sedání podloží. Netkaná textilie zvládá i větší zatížení na příjezdových cestách nebo parkovištích.

Drenážní malta tvrdne na vzduchu. Stává se pevnou, ale zůstává propustná pro vodu. Drenážní malta je vhodná zejména pro pokládku kamenů a terénní úpravy. Vždy nanášejte jen takové množství drenážní malty, s jakým můžete pokládat desky, než malta začne tvrdnout. Spáry musí zůstat propustné pro vodu, a proto se nesmí pevně zapravovat.

Dlažební prvky jsou charakteristické schopností propouštět srážkovou vodu do podkladních vrstev v celé ploše svého formátu. Tato schopnost je docílena užitím specializované mezerovité struktury betonového střepu tohoto druhu dlažebních prvků. Díky tomu lze budovat dlážděné plochy s klasickou minimální spárou, což je žádoucí např. pro uživatele invalidních vozíků, při současném splnění požadavku na maximální vodopropustnost zasakováním srážkových vod přímo v místě jejich dopadu.

Drenážní dlažba

Drenážní dlažby jsou určeny pro plochy s požadavkem na vysokou propustnost srážkových vod do podkladních vrstev. Lze je použít k vytvoření nenásilného přechodu dlážděných ploch v zatravněné zelené plochy nebo zpevnění svahů s mírným sklonem. Předností těchto dlažeb je jednoduchá manipulace a zejména výsledný přírodní vzhled zpevněné plochy. Vysoká vodopropustnost je dána designem výrobku a širokými spárami mezi jednotlivými kameny. Mezery mezi dlažebními kameny a otvory lze vyplnit kamenivem nebo osadit trávou.

Výhody vsakovací dlažby

  • reguluje přívalové deště
  • snižuje riziko záplav a erozí
  • odlehčuje kanalizaci a čističkám odpadních vod
  • vodozádržné řešení napomáhá k zásobování podzemních vod
  • dlážděné plochy s min. spárou
  • zlepšení klimatických podmínek v urbanizovaných lokalitách

nahoru