Je Praha - Černý Most vaše správná prodejna?
Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
25. 12. 2024 zavřeno
26. 12. 2024 zavřeno
31. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
1. 1. 2025 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.12.24 v 11:01 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Proto zásadně vybíráme materiály s protiskluzovou úpravou. Okolí bazénu sluší především přírodniny, které dobře korespondují se zahradou i vodní plochou. Nyní jsou ale k dispozici i materiály umělé, jež jsou od přírodních téměř k nerozeznání a trumfnou je v užitných vlastnostech, zejména ve snadnosti údržby.

Materiály použité pro úpravu bezprostředního okolí bazénu musejí být samozřejmě dostatečně odolné a musejí snášet vlhkost, aniž by se deformovaly. Hlavně ale mají být protiskluzové, aby se pohyb kolem bazénu nepodobal letní variantě bruslení. Musí se také hodit ke zvolenému zahradnímu nábytku, aby s ním tvořily harmonický celek – prostor k oddechu v moři zeleně zahrady.

Jak upravit terén kolem bazénu

K tvrdým a odolným materiálům řadíme kámen a dlažbu. Jsou téměř nezničitelné a nabízejí nepřebernou škálu designů.

Je pro exteriérové úpravy kolem bazénu luxusnější záležitostí. Má přírodní, mnohdy středomořský vzhled, je robustní a mrazuvzdorný, bezpečný i pro chůzi za mokra a barevně stálý. K jeho předostem patří i minimální nároky na údržbu.
Přírodní kámen má ale relativně omezenou barevnou a tvarovou variabilitu a poměrně vysokou pořizovací cenu. V úvahu je nezbytné brát i vysokou teplotu, na kterou je kámen schopen se rozpálit v horkých letních dnech.
Zastírat nelze ani fakt, že ze spár kolem přírodního kamene se po několika letech může začít uvolňovat písek, který si budete nosit do bazénu.

Kámen můžete uložit různými způsoby, v případě jílovité půdy je potřeba vybudovat pod kameny betonovou robustní základnu. Protože jde o přírodní materiál, počítejte s tím, že se časem může jeho barva změnit. Povrch kamene není zcela hladký. To je sice efektní, ale lehce to ztěžuje běžnou údržbu. I když… v době „wapek“ - vysokotlakých čističů, které zatočí s každou špínou – není problém vůbec nic.

Jak upravit terén kolem bazénu

Levnější variantou je kámen umělý nebo dlaždice z jemné kameniny. Mají vzhled jakéhokoliv přírodního kamene, dlažba je odolná proti zašpinění, barevně stálá, mrazuvzdorná, odolná i protiskluzová. Příjemná je i nízká montážní výška (kolem 2 centimetrů) a deklarovaná odolnost proti kyselinám a louhům. Nyní již existují série dlaždic s tzv. klick systémem, které lze položit na již nevyhovující povrch, aniž by se musel odstraňovat. „Zaklapávací“ dlaždice umí položit i ten největší nešika, nevyžaduje žádné dodatečné terénní úpravy a ani nářadí.

Betonové dlaždice jsou další variantou, jak zvelebit bezprostřední okolí rodinného bazénu. V tomto sortimentu existuje velký výběr tvarů, barev a povrchů, individuální finální úprava je variabilní, záleží na užití různých kladečských vzorů. Dlaždice mají extrémní životnost, snadno se udržují a jsou mrazuvzdorné. Vyžadují vodorovný povrch a kladení do betonového lůžka, nebo alespoň zpevnění pomocí suchých směsí.

Klasická venkovní dlažba díky pořizovací ceně, velkému výběru velikostí, barev a vzorů a jejich vzájemné kombinaci, patří k tradičnímu a stále častěji využívanému povrchu v okolí bazénu. Dlažba má podobné drobné nevýhody jako kámen. Je tvrdá, absorbuje teplo a k pokládce vyžaduje dokonale hladký a rovný podklad, což může být v náročnějším terénu potíž. Oproti kameni se však dobře čistí. Patří ale k materiálům, který je křehčí a může praskat.

Jak upravit terén kolem bazénu

Trendem posledních let jsou materiály tzv. designově atraktivní. Patří k nim exotické dřeviny, jejichž pořizovací cena už dávno nepatří k nedostižným. Dřevo je vzhledově příjemné, flexibilní a dobře opracovatelné. Jedná se o přírodní produkt, jenž vyzařuje teplo a přirozenost. Příjemné je i na dotek či při běhání. Velký výběr zahrnuje plnou škálu kvality, vlastností i cen.

Ani příprava podkladu není zdaleka tak náročná jako u kamene či dlažby. Stačí terén nahrubo srovnat a vysypat drenáží, nejčastěji štěrkem a vyrobit rošt, na který se kladou jednotlivé komponenty. Dřevo ale vyžaduje každoroční nátěr či olejovou impregnaci. Obdobný, jako vyžaduje zahradní nábytek z exotických dřev, který taktéž vyžaduje každoroční pozornost se štětkou v ruce.
A přesto, v původním designu vydrží dřevěné okolí bazénu jen pár let. I přes veškerou péči stárne, šedne a postupně se se na něm začnou dělat třísky, které jsou prokletím pro bosé nohy. Chemikálie používané v bazénu na něm navíc zanechávají skvrny a mapy, jež nezamaskuje ani sebelepší údržba a konzervační nátěry.

Proto se už dlouho používají bezúdržbové materiály, jež vešly ve známost jako woodplastic. Jedná se o dřevoplastová prkna tvořená ze 60 procent z kvalitní dřevité moučky a ze 40 % z polymeru a barviva. Užitné vlastnosti dřevoplastových materiálů jsou pro okolí bazénu požehnáním. Mají vysokou životnost i odolnost vůči všem vlivům počasí.
Nepodléhají ani UV záření nebo znečištěnému prostředí. Není potřeba napouštět je nátěry, k údržbě postačí „rejžák“ na tyči nebo vysokotlaký čistič. K běžnému úklidu postačí hadice s vodou.

WPC (Wood-Plastic-Composites) je odolný proti vlhkosti, jedná se o materiál tvarově stabilní a s dlouhou živostností. Je příjemný pro chůzi na boso, netvoří třísky a díky povrchové úpravě je dokonale protiskluzový. Vyznačuje se snadnou manipulací a pokládkou zpravidla na rošt, k němuž se připevňuje pomocí kovových zámečků. V nynější době je též podstatné, že je zcela recyklovatelný.

Z WPC se vyrábějí i dlaždice se systémem klick, jež se zacvakávají do sebe a lze z nich vytvořit jakoukoli plochu. Jsou vhodné nejen k bazénům, ale i na balkony a terasy. Kladou se na rovnou plochu, a to znamená, že i jimi lze zmodernizovat už nevyhovující, okoukaný povrch.
Woodplastiková prkna a dlaždice se systémem klick se vyrábějí v sériích designem shodných s plotovými dílci, z nichž lze vybudovat zástěnu nebo postavit část plotu, jež k bazénu přiléhá. Plot je pak materiálově i vzhledově shodný s okolím bazénu, což může být v zahradě elegantním prvkem.

Všechny výše popsané materiály, jež jsou všechny vhodné k úpravě bezprostředního okolí bazénu, lze i libovolně kombinovat. Lze tak vytvořit originální zákoutí, kdy se pro jeho jednotlivé prvky využívají nejlepší vlastnosti konkrétního materiálu.

S dlažbou či terasou kolem vodní plochy se dobře rýmuje i trávník. Patří k levnějším a údržbu vyžadujícím řešením, ale chybět by neměl. Už proto, že slunění na trávě je určitě příjemnější než grilování se na dlažbě či na woodplastikovém pódiu. Nyní jsou v kursu travní koberce, díky nimž se okolí bazénu zazelená okamžitě po jeho dokončení. Netřeba proto čekat, až trávník vzejde.

Chcete-li si vybudovat písečnou pláž, je vhodné zakomponovat ji mezi dřevěné prvky a nezapomenout na čisticí zónu. Postačí solární sprcha a plato s kamínky. Nedílnou součástí okolí každého bazénu jsou i okrasné květiny vysazené přímo do terénu nebo do květináčů. Pro většinu rostlin není chlorovaná voda problém.

Pokud chcete v okolí bazénu vysázet stromy, není dobré to udělat hned na jeho okraji. Odborníci doporučují umístit stromy alespoň dva metry od něj. Zvažte, zda vám nebudou stínit a vyhněte se opadavým a listnatým stromům a stromům se šiškami.

Vzhledem k tomu, že bazén bude umístěn na slunném místě, vybírejte rostliny, které snesou slunce, a zároveň nepotřebují úplné sucho, protože u bazénu nelze zabránit tomu, aby voda tu a tam nevystříkla. Myslete také na to, že vodní hladina odráží slunce a vytváří tak ještě teplejší prostředí. K vhodným rostlinám patří například agáve, aloe, malé palmy, některé druhy kaktusů či pryšců. Vhodná květena kolem bazénu tak vytvoří iluzi tropů, jež budete mít jen kousek od domu.

Pokud chcete materiál, který není úplně běžný, volte například travertin. Patří k luxusnějším variantám, byť nemusí být barevně zcela jednotný. Je to ale jeho přirozená vlastnost. Každopádně je velmi konzistentní, mrazuvzdorný a protiskluzový. Použít lze i dlažební kostky. Jsou stále oblíbené a v případě poškození se dají snadno vyměnit. Cihly vytvářejí zajímavý vzhled, ale vyžadují údržbu a mohou se až nepříjemně rozpalovat. Pěkné jsou i plochy tvořené kamínky lepenými k podkladu napevno, pomocí speciálního pojiva, např. pryskyřicí.

Bazén, stejně jako jeho bezprostřední okolí, je vizitkou majitele a uživatelů. Proto mu sluší nejen krásné materiály a atraktivní design, ale především čistota. Proto do svých plánů na krásné okolí zakomponujte i skrýš na hadici, jež je u každého rodinného bazénu nezbytným pomocníkem.

Jak upravit terén kolem bazénu
nahoru