Terén kolem bazénu musí být bezpečný
Kámen a dlažba
Levnější variantou je kámen umělý nebo dlaždice z jemné kameniny. Mají vzhled jakéhokoliv přírodního kamene, dlažba je odolná proti zašpinění, barevně stálá, mrazuvzdorná, odolná i protiskluzová. Příjemná je i nízká montážní výška (kolem 2 centimetrů) a deklarovaná odolnost proti kyselinám a louhům. Nyní již existují série dlaždic s tzv. klick systémem, které lze položit na již nevyhovující povrch, aniž by se musel odstraňovat. „Zaklapávací“ dlaždice umí položit i ten největší nešika, nevyžaduje žádné dodatečné terénní úpravy a ani nářadí.
Betonové dlaždice jsou další variantou, jak zvelebit bezprostřední okolí rodinného bazénu. V tomto sortimentu existuje velký výběr tvarů, barev a povrchů, individuální finální úprava je variabilní, záleží na užití různých kladečských vzorů. Dlaždice mají extrémní životnost, snadno se udržují a jsou mrazuvzdorné. Vyžadují vodorovný povrch a kladení do betonového lůžka, nebo alespoň zpevnění pomocí suchých směsí.
Dřevo versus WPC
Trendem posledních let jsou materiály tzv. designově atraktivní. Patří k nim exotické dřeviny, jejichž pořizovací cena už dávno nepatří k nedostižným. Dřevo je vzhledově příjemné, flexibilní a dobře opracovatelné. Jedná se o přírodní produkt, jenž vyzařuje teplo a přirozenost. Příjemné je i na dotek či při běhání. Velký výběr zahrnuje plnou škálu kvality, vlastností i cen.
Ani příprava podkladu není zdaleka tak náročná jako u kamene či dlažby. Stačí terén nahrubo srovnat a vysypat drenáží, nejčastěji štěrkem a vyrobit rošt, na který se kladou jednotlivé komponenty. Dřevo ale vyžaduje každoroční nátěr či olejovou impregnaci. Obdobný, jako vyžaduje zahradní nábytek z exotických dřev, který taktéž vyžaduje každoroční pozornost se štětkou v ruce.
A přesto, v původním designu vydrží dřevěné okolí bazénu jen pár let. I přes veškerou péči stárne, šedne a postupně se se na něm začnou dělat třísky, které jsou prokletím pro bosé nohy. Chemikálie používané v bazénu na něm navíc zanechávají skvrny a mapy, jež nezamaskuje ani sebelepší údržba a konzervační nátěry.
Proto se už dlouho používají bezúdržbové materiály, jež vešly ve známost jako woodplastic. Jedná se o dřevoplastová prkna tvořená ze 60 procent z kvalitní dřevité moučky a ze 40 % z polymeru a barviva. Užitné vlastnosti dřevoplastových materiálů jsou pro okolí bazénu požehnáním. Mají vysokou životnost i odolnost vůči všem vlivům počasí.
Nepodléhají ani UV záření nebo znečištěnému prostředí. Není potřeba napouštět je nátěry, k údržbě postačí „rejžák“ na tyči nebo vysokotlaký čistič. K běžnému úklidu postačí hadice s vodou.
WPC (Wood-Plastic-Composites) je odolný proti vlhkosti, jedná se o materiál tvarově stabilní a s dlouhou živostností. Je příjemný pro chůzi na boso, netvoří třísky a díky povrchové úpravě je dokonale protiskluzový. Vyznačuje se snadnou manipulací a pokládkou zpravidla na rošt, k němuž se připevňuje pomocí kovových zámečků. V nynější době je též podstatné, že je zcela recyklovatelný.
Z WPC se vyrábějí i dlaždice se systémem klick, jež se zacvakávají do sebe a lze z nich vytvořit jakoukoli plochu. Jsou vhodné nejen k bazénům, ale i na balkony a terasy. Kladou se na rovnou plochu, a to znamená, že i jimi lze zmodernizovat už nevyhovující, okoukaný povrch.
Woodplastiková prkna a dlaždice se systémem klick se vyrábějí v sériích designem shodných s plotovými dílci, z nichž lze vybudovat zástěnu nebo postavit část plotu, jež k bazénu přiléhá. Plot je pak materiálově i vzhledově shodný s okolím bazénu, což může být v zahradě elegantním prvkem.