Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.11.24 v 20:18 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

  • Za drobný peníz můžete v rodinném rozpočtu ušetřit nemalou částku za vytápění.
  • Do rodinného domu nebo bytové jednotky vám nebude profukovat studený vzduch.
  • Významně utlumíte venkovní hluk a částečně také snížíte hlučnost při otevírání a zavírání.
  • Zbavíte se rosení zevnitř oken a dveří, což často vede k výskytu plísní.

Zkontrolujte těsnění všech oken a také vstupních, vnitřních i balkónových dveří. U křídla, které nedoléhá k okennímu rámu, můžete zpozorovat nepříjemné profukování. Co za to může? Problém je nejčastěji způsoben špatným seřízením, poškozeným kováním nebo opotřebovaným těsněním.

Jak utěsnit okna a dveře na zimu

Kontrolu těsnosti oken můžete provést zapálenou svíčkou podél rámu. Pokud plamen bliká nebo se naklání, našli jste místo, kde to netěsní.

Zkontrolujte místa, kterými táhne nejčastěji:

Z vnější strany je okno vystaveno všem povětrnostním vlivům. Abyste zabránili pronikání studeného vzduchu, tak netěsnost můžete utěsnit těsnicí hmotou nebo okenní pěnou, ať už na okenním rámu nebo pod parapetem. Nakonec použijte okenní tmel, abyste vytvořili pěknou spáru.

Vnitřek můžete snadno utěsnit akrylátem. Stačí ho nastříkat na stěnu kolem okna. Použijte silikonovou stěrku, aby bylo vše hladké. Na okenní parapet použijte silikon.

Jak utěsnit okna a dveře na zimu

Poněkud složitější situace nastává u starých dřevěných oken a dveří, které se bohužel mnohem více opotřebují a jsou tak náchylnější na tepelné ztráty. Jejich izolační vlastnosti můžete vylepšit nalepením pěnového nebo pryžového těsnění na vnitřní hranu křídla.

Jsou-li okna dvojitá, těsnění se nalepuje na vnitřní křídlo. Na zdvojená okna se těsnění zase umisťuje mezi dva sešroubované rámy, aby bylo dosaženo maximálního efektu.

Správnou těsnicí pásku najdete jednoduše tak, že mezi okna vtisknete kousek pěny, plsti nebo plastelíny.

Volba je na vás:

  • Univerzální samolepicí tmel - univerzální řešení
  • Pěnová těsnicí páska - mezera v rámu
  • E-profil - úzká drážka
  • P-profil - široká drážka

Montáž samolepicího těsnění je velmi snadná, takže ji zvládne i úplný začátečník. Pokročilejší technikou pro zaplnění mezer dřevěných oken a dveří je vyfrézování drážek do okenního rámu a umístění silikonového profilu. K tomu však už člověk musí mít nějaké znalosti a zkušenosti.

Jak utěsnit okna a dveře na zimu

Stará dřevěná okna můžete opravit pomocí okenního tmelu. Nejprve byste měli z okna odstranit starý tmel. Stačí vzít fén a nahřát ho. Díky teplu ho lze z okenní lišty snadno odstranit šroubovákem nebo špachtlí.

Abyste okno ochránili, oblejpte ho maskovací páskou. Poté dřevo natřete lazurou s lněným olejem. Nyní jsou potřeba vaše super schopnosti - uválejte okenní tmel do malých válečků a aplikujte ho. Nechte ho vyschnout - to je vše.

Jak utěsnit okna a dveře na zimu

Fouká vám mezi sklem a křídlem dřevěného okna či dveří? Budete potřebovat přesklení. Odborník vám vymění jednoduché tabulky za izolační dvojsklo se zachováním původního dřevěného rámu. Výhodou je, že se nic nemusí frézovat.

Jak utěsnit okna a dveře

Máte-li plastová okna nebo dveře ještě v záruce, není nic jednoduššího, než je reklamovat. Servisní technik zkontroluje rámy a seřídí okna i dveře tak, aby všechny části včetně kování a těsnění přesně doléhaly.

Pokud už okna či dveře nemáte v záruce, můžete si u dodavatelské společnosti nebo jiné okenářské firmy objednat pozáruční servis. Stávající kování si můžete zkusit seřídit i svépomocí, stačí vám k tomu imbusový klíč a návod k obsluze konkrétního typu oken či dveří, v němž najdete přehledné pokyny pro jejich údržbu.

Když ani seřízení nepomůže, přichází v úvahu výměna kování nebo těsnění, které je možné zakoupit ve specializovaných prodejnách.
I zde můžete použít levnou variantu silikonu. Musíte jej nastříkat pouze na vnitřní stranu rámu. Počkejte, až zcela vyschne. Můžete jej zakrýt potravinovou fólií a okno zavřít. Tímto způsobem se silikon přizpůsobí spoji.

Než investujete do nového těsnění, měli byste nejprve zkontrolovat, jaké nastavení má vaše okno v současné době. Plastová okna mají letní a zimní režim. Můžete tak rozhodnout, jakým tlakem bude okno přitlačeno k vnějšímu rámu.

Jak utěsnit okna a dveře na zimu

Velkých úspor za vytápění můžete docílit, pokud budete topit pouze v pokojích, které skutečně využíváte. Pro každou místnost je navíc doporučena jiná optimální teplota. Například v předsíni vystačí topit na 15 °C, v ložnici na 16-18 °C a v obývacích místnostech na 20 °C. Nejtepleji by mělo být v koupelně a to 24 °C. Jestliže chcete ušetřit, snižte teplotu v kuchyni na 18-19 °C. Místnost se zahřeje přirozeně, když budete vařit.

Když jste mimo domov, interiér zbytečně nepřetápějte. Má to neblahý vliv i na lidské zdraví. Při odchodu z bytu nebo rodinného domu byste měli teplotu snížit na celou dobu, co jste pryč. Topení ale není vhodné zcela vypínat. Teplota by neměla výrazně kolísat, aby nedošlo k vychladnutí okenních rámů a stěn. Radiátor stačí nastavit na 16 °C a po vašem příchodu teplotu znovu zvýšit. Totéž platí i v případě, když odjedete na dovolenou.

Termostatické hlavice a ventily k ústřednímu topení vám ulehčí práci s regulací teploty v jednotlivých místnostech. Radiátorový ventil je zpravidla opatřen čísly od jedné do pěti, což odpovídá rozsahu od 14 °C do 28 °C. V pokojích se doporučuje nastavit stupeň tři a dle potřeby regulovat. Chystáte se ve své domácnosti modernizovat topení? Přečtěte si náš návod na výměnu radiátorů.

Jak utěsnit okna a dveře
nahoru