Soužití v panelových, bytových nebo činžovních domech může být někdy opravdový oříšek, zkouška trpělivosti, komunikačních schopností a diplomacie. Domácí řády velí nejen dodržovat klid od 22.00 do 6.00 hod., ale je všeobecnou slušností snížit hluk po 20.00 hod. a po celou neděli.
Ne vždycky se však lidé dokážou dohodnout a často se najde někdo, kdo porušuje pravidla poklidného soužití. Pak je na čase začít přemýšlet o tom, jak svůj byt odhlučnit, a to ze všech možných stran a všemi dostupnými a účinnými způsoby.
Když zvuková izolace, tak kompletní
Sami, nebo s profesionály?
Jak na podlahu, zdi a strop?
Jak už bylo řečeno, ideální je komplexní řešení, tedy izolace stropu, podlahy i stěn. Co je potřeba na jednotlivé části a jaký je postup?
Koberce na zeď, které volí obyvatelé východních zemí, zřejmě nechcete. Postavit ke zdem nábytek, který od hluku taky trochu odpomůže, je další, leč ne zcela ideální možnost. Nejčastěji volenou variantou je stavba sádrokartonové příčky zhruba 5-10 cm od zdí a vyplnění vzniklého prostoru minerální vatou. Pokud jásáte a hned víte, že chcete vybudovat prostor pro jistotu hned 10 cm, uvědomte si včas, že tím zmenšíte místnost. Při odhlučnění dvou zdí to bude to hned o 20 cm méně a tak bychom mohli pokračovat.
Pokud bydlíte v panelovém domě, kde jsou nové podlahy, měla by pod samotnou podlahou být i kročejová izolace. Ta zamezuje přílišnému přenosu zvuku nejen pod vámi, ale i v místnostech, jež sousedí s tou, kterou řešíte. Pokud ani to nestačí, je na místě zvýšení podlahy (a ideálně odhlučnění stropu v bytě pod vámi). Někdy totiž obyčejné zvýšení podlahy nemusí stačit.
Možná se teprve chystáte dělat novou podlahu. Pak si pamatujte, že byste měli mít hned několik vrstev – základem je pevná vrstva, dále první vrstva podlahy (dřevovláknité desky nebo desky z minerální vlny), desky na správný přenos tlaku (klidně dvě vrstvy pokládané křížem), kročejová izolace a samotná podlaha.
Pozor si dávejte na dveře. Pokud je máte nízko, vsaďte na menší průřezy a takový systém kročejového tlumení, díky kterému se dají vynechat dřevovláknité nebo OSB desky.
Pokud váš soused nahoře nepřistoupí na izolaci své podlahy nebo zkrátka potřebujete kompletní zvukovou izolaci vy, pusťte se taky do odhlučnění stropu. I tady je nejlepší vytvořit prostor o tloušťce 5-10 cm, který vyplníte vhodným materiálem. Někteří odborníci doporučují v těchto případech použít spíš akustickou pěnu než minerální vlnu.
Další možností jsou akustické desky, které stačí speciálním lepidlem připevnit ke stropu a podle návodu je podepřít, aby lepidlo ztuhlo a desky následně držely na svém místě. Když se vám desky nebudou líbit vzhledově, můžete na ně přidat stropní desky podle svého vkusu.