Kombinovaný, elektrický nebo akumulační bojler?
V nabídce narazíte na tři základní typy bojlerů. U kombinovaného bojleru využíváte takový zdroj energie, který je pro vás výhodnější. Vodu tak můžete ohřívat nejen elektřinou, ale také plynem, tuhými palivy nebo skrze solární systém. Výhodou tohoto bojleru je skutečnost, že vodu dokáže ohřát i během výpadku proudu.
Naproti tomu elektrický bojler vodu efektivně ohřívá při nočním proudu a vyniká svou vysokou bezpečností. Bojler nevyžaduje přívod plynu a je cenově dostupnější.
Akumulační bojler je o něco dražší, ale slouží k akumulaci přebytečného tepla od jeho zdroje. Akumulovat může teplo od kotle, tepelného čerpadla, solárního systému a jiných zdrojů. S jeho pomocí tak můžete uchovat teplo pro další vytápění.
Jaký zvolit objem bojleru?
Vhodný typ ohřívače je základ
Kam bojler umístit?
Jaké funkce oceníte?
Bojlery disponují také celou řadou funkcí zvyšujících uživatelský komfort. Průtokové ohřívače mohou umožňovat volbu teploty vody, samozřejmostí je vizuální kontrola teploty nebo signalizace ohřevu. Neméně důležitá je také bezpečnostní pojistka či ochrana proti zamrznutí a vlhkosti. Moderní bojlery jsou vybaveny také inovativními Eco programy, které šetří vaše finanční prostředky. Některé ohřívače dokonce můžete využívat v kombinaci se solárními systémy.
Nezapomínejte na správnou péči
Investice do nového bojleru rozhodně není zanedbatelná. Aby vám proto zařízení sloužilo pokud možno co nejdéle, je potřeba vědět, jak o bojlery správně pečovat. Pokud péči zanedbáte, spotřebujete více energie na ohřev vody a zvýší se nepřesnost měření její teploty.
Pokud bydlíte v lokalitě s tvrdou vodou, nezapomeňte z bojleru (jeho stěn, nádoby, topného tělesa a termostatu) pravidelně odstraňovat vodní kámen. Každého 2,5 roku byste měli vyměnit také hořčíkovou tyč ochraňující vnitřek nádrže před korozí. Jedině tak vám bude bojler sloužit po mnoho dlouhých let.