V minulosti vypadalo dřevěné obložení stěn ponuře, tmavě, mělo spoustu kudrlinek na které se prášilo. Navíc se dřevěné obklady používaly jako dodatečná izolace, která se dnes řeší úplně jinak.
Proč jsou tedy dřevěné obklady na stěnách stále tak oblíbené? Současné trendy dřevěných obkladů jsou výrazné, nadčasové, praktické a září všemi barvami. Je radost se na ně dívat.
Dřevěné obklady si předem naplánujte
Proto plánujte přímo materiál pro podkladovou konstrukci. Obložení stěn má smysl nejprve označit tužkou a poté tenkým fixem. Tímto způsobem zjistíte, zda všechny vzdálenosti sedí a zda obložení stěn vypadá v celé místnosti dobře.
Když se stane pýchou, že jste si obložení stěn nainstalovali sami
Pouhé přibití dřevěných latí na stěnu bez rozmyslu se vám může později vymstít. Zkuste si tedy nejdřív položit pár otázek:
- Měla by být obložena celá stěna? Skvěle vypadá i stěna, která je obložená z jedné nebo ze 2/3.
- Je součástí stěny okno? Kolik je na ploše zásuvek a vypínačů?
- Jaká barva se k vašemu stylu nejvíc hodí?
- Jak dřevěné obklady připevnit, aby mohl mezi stěnou a obložením cirkulovat vzduch?
Všechny rozměry si nejprve označte, perfektně naměřte, ať víte, co vás čeká a nemine.
Jak nalepit dřevo na zeď?
Moderní a minimalistické obložení stěn můžete vytvořit třeba pomocí dřevěné lamelové stěny. To se hodí zejména do místností ve skandinávském nebo japonském stylu. Konkrétně tato lamelová stěna se skládá z akustických panelů. Můžete si je koupit nebo si je vyrobit sami.
Lamelová stěna se obvykle natírá tmavou barvou. Pokud ale máte jen malou místnost nebo je pro vás prostě příliš tmavá, zvolte světlou barvu stěny. Můžete jimi obložit celou stěnu nebo jednotlivé plochy, například za pohovkou nebo jídelním stolem. Lamelová stěna vypadá skvěle také jako čelo postele. Místo vertikálně můžete lamelovou stěnu instalovat také horizontálně.
Tohle se vám k výrobě dřevěného obkladu bude hodit:
TIP
Vymalujte stěnu nebo místo, kam chcete lamelovou stěnu instalovat. Lamely nařežte na požadovanou velikost a jednou nebo dvakrát je natřete mořidlem na dřevo, abyste dosáhli požadované barvy. Při lepení lamelové stěny si pomožte distančními podložkami, abyste zajistili rovnoměrné rozestupy. Připevněte dřevěné lamely pomocí montážního lepidla.
Kazetová stěna ve venkovském stylu
Kazetová stěna vypadá moc dobře v předsíni nebo obývacím pokoji. V ložnici ji můžete použít také jako čelo postele. Obložení nechte jednoduché nebo ho ozvláštněte ozdobnými profily.
Moderní je bílá kazetová stěna nebo kazetová stěna v šedých či béžových tónech. Dalšími skvěle vypadajícími barvami jsou matné, tmavší barvy, například petrolejová.
Tip: Pokud dřevěný obklad natřete stejnou barvou jakou má pohovka, ta se ve stěně doslova ztratí a váš pokoj bude vypadat větší.
Máte také různé možnosti, pokud jde o to, jak postupovat. Doby, kdy se dřevěné obložení vyrábělo výhradně ze dřeva, jsou pryč. Na ohraničení kazetové stěny můžete použít latě nebo profilované dřevo. Pro výplň kazetové stěny se hodí MDF desky, překližkové desky nebo jednoduše natřít stěnu stejnou barvou jako latě.
S vhodnou podkonstrukcí z latí můžete nechat kazetovou stěnu trochu vystupovat do místnosti a namontovat širší desku. Na kazetové stěně je dostatek prostoru pro umístění obrazů nebo váz.
TIP
Nejprve si vše naplánujte a tužkou na zeď označte. Pokud je v místě, kde bude kazetová stěna okno, začněte plánovat od okenního parapetu. V potaz berte také vypínače a zásuvky. Používáte-li na kazetovou stěnu MDF desky nebo překližku, zvažte, zda má smysl použít podezdívku pro zadní větrání.
Při řezání buďte velmi přesní a používejte pokosovou pilu. Lišty připevněte buď montážním lepidlem, nebo použijte šrouby či kolíky na latě. Myslete také na lištu. Pokud mezery na stěně utěsníte silikonem, bude kazeta vypadat jednotněji. V případě potřeby vyplňte vnitřek kazety MDF deskami nebo překližkou a nainstalujte dokončovací lištu.
Čím natřít dřevěné obložení?
Milujete skandinávský styl? Pak jsou pro vás bílé dřevěné obklady na stěnách to pravé. Správnou volbou barvy, olejů a lazur docílíte minimalistického dřevěného obkladu ve světlé barvě, který skvěle vypadá v obýváku, jídelně, v ložnici nebo v předsíni.
Místnost můžete obložit z větší části, nebo vytvořit jen akcenty. Moderní je obložení stěny v rozsahu 1/3 nebo 2/3 její výšky. Na dřevěný obklad pak namontujte háčky, na které si můžete ukládat třeba oblečení,obrázky a doplňky.
Podkladovou konstrukci vyrobte z latí, stěna musí větrat.
Čím obložit třeba stěnu v obýváku?
Abyste v místnosti něco změnili, nepotřebujete k tomu jen malířský váleček a barvu. Na zdi totiž můžete snadno vytvořit detaily ze dřeva. Diagonálně, horizontálně, blíž u sebe, daleko od sebe, celou stěnu nebo jen její část. Vyřádit se lze. Vše si rozkreslete, ať máte nějakou představu. Laťky můžete ke zdi připevnit pomocí montážního lepidla, případně je lze přišroubovat. A jakou barvou vymalovat? Tou, co se vám líbí. Náš tip jsou moderní matné odstíny.
TIP
Nakreslete si vzor na zeď pomocí tužky a pravítka. Vypočítejte si, kolik materiálu budete na stěnu potřebovat. Nařežte dřevěné lamely na požadovanou velikost. K přesnému nařezání úhlů je nejlepší použít pokosovou pilu. Lišty přilepte montážním lepidlem nebo je ke stěně přišroubujte. Pomocí silikonu uzavřete mezery mezi latěmi a stěnou, aby stěna vypadala rovnoměrněji.
Yakisugi: zušlechťování dřeva ohněm
Pokud jste se doposud s termínem Yakisugi nesetkali, pak je nejvyšší čas to napravit. Velmi starou japonskou technikou Yakisugi prodloužíte dřevu životnost a navíc z něj nebudete moci spustit oči.
Yakisugi je 700 let stará tradiční japonská metoda povrchové úpravy dřeva pomocí ohně.Vrchní vrstva dřeva je kontrolovaně opalována plamenem, a tím je pokryta černou vrstvou popela. Rozsáhlé opalování zvýrazňuje zvláštní strukturu vláken, podobnou vzhledu vypálené kůže, a zároveň dodává dřevu až černo-stříbrný lesk. Tím vzniká také přirozená ochrana dřeva.
Pro použití v interiéru je dřevo zušlechtěno speciální povrchovou úpravou, takže černá prkna nezanechávají trvalé skvrny.
Akustické panely na stěnu
Dalším a poměrně rychlým způsobem, jak obložit stěny dřevěným obkladem, jsou akustické panely.
Akustické panely obsahují kromě dřeva také akustický materiál pohlcující zvuk. Obložení stěn akustickým panelem tak plní dvojí funkci: opticky zvýrazní vaši stěnu a zabrání přenosu zvuku. Výsledkem je snížený dozvuk a klidnější klima v místnosti. Proto jsou akustické panely ideální pro ložnici, obývací pokoj nebo pracovnu.
TIP
Instalace akustických panelů je poměrně snadná. Nejprve očistěte stěnu, na kterou chcete akustické panely připevnit. Je třeba také odstranit šrouby, hřebíky apod. Změřte stěnu, přeneste hodnoty na akustické panely a nařežte akustické panely na míru. V závislosti na stavu stěny pak můžete akustické panely upevnit pomocí montážního lepidla nebo můžete akustické panely přišroubovat přímo ke stěně.
Pokud je to možné, řežte akustické panely venku. Plst může nadělat docela nepořádek.
Jaké dřevo na obklady použít?
V tabulce uvidíte, které dřevo je vhodné pro lamelovou stěnu, kazetovou stěnu, bílé obložení stěn a akcentovou stěnu.
Obložení stěn | Jaké dřevo je vhodné? |
---|---|
Lamelová stěna | Obdélníkové pruhy smrkové/borové nebo multiplex desky (nařezané kotoučovou pilou) |
Kazetová stěna | Profilované dřevo nebo desky s hladkými hranami (rám)MDF desky nebo překližka (vnitřek kazet) |
Skandinávské obklady stěn | Desky s hladkými hranami, Lamely (jako podkladová konstrukce) |
Akcentní stěna | Dřevěné hranoly |
Při výrobě a montáži dřevěných obkladů na stětn jde především o precizní práci. Každý úhel by měl být akorát, dvakrát měř a jednou řež tu platí dvojnásobně. Velkým pomocníkem vám bude pokosová pila. Pokud na příklad chcete spojit dvě lamely tak, aby tvořily roh s úhlem 90 stupňů, nařízněte obě lamely pod úhlem 45 stupňů, aby do sebe přesně zapadly.