Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 17.07.24 v 16:30 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jak vybrat dřevo

Dřevo je jedinečný materiál, který vyniká jak vizuálně, tak svými vlastnostmi. Udělejte si představu o tom, na co se které dřevo používá a které by se na projekt mohlo hodit vám.

Jak vybrat dřevo

Dřevo se hodí ke všem stylům interiérů. Tvoří skvělý kontrast k jiným materiálům, jako je beton, sklo nebo kov, a jeho další výjimečné vlastnosti z něj činí jedinečný materiál, kterému se žádný jiný stavební materiál nevyrovná. Ať už jde o výrobu nábytku, stavebnictví, výrobu papíru a obalů nebo chemický průmysl - dřevo je v tomto nespornou jedničkou.

Měkké nebo tvrdé dřevo?

Rozlišuje se tvrdé a měkké dřevo. Měkké dřevo jsou jehličnaté a listnaté stromy, jako jsou smrk, borovice, modřín, lípa či olše. Trvdé dřevo je dřevo z listnatých stromů, jako je dub, buk, habr, bříza nebo jasan.
Hlavním rozdílem mezi tvrdým a měkkým dřevem je hustota. Čím je dřevo světlejší, tím je jeho hustota nižší a tím je měkčí.

Druh dřeva je považován za měkké dřevo, pokud je jeho hustota po vysušení v sušárně (hustota vysušeného dřeva) menší než 0,55 gramu na centimetr krychlový.


K čemu se používá tvrdé a měkké dřevo?

Měkké dřevo je relativně levné, snadno se zpracovává, ale také méně trvanlivé a venku může snadno shnít. Proto se používá spíše pro interiérové aplikace, konstrukci nábytku a stavební nástroje.
Tvrdé dřevo je robustnější a odolnější, ale také dražší než měkké dřevo. Proto se z tvrdého dřeva obvykle vyrábějí předměty pro venkovní použití, např. zahradní přístřešky, přístřešky pro auta a vyvýšené záhony.

Druhy dřeva

Stejně jako se od sebe liší stromy, liší se i druhy dřeva. Na obrázcích níže jsou příklady charakteru dřeva. V závislosti na kvalitě, stáří a způsobu zpracování nebo ošetření dřeva může druh dřeva také vypadat jinak.

Některé druhy dřeva v průběhu let tmavnou.

Dřeviny, jako je buk a akát, časem mění barvu na načervenalou, dub a smrk na tmavší okrovou. Skutečnost, že dřevo v průběhu let mění barvu, je tedy zcela normální a právě díky ní je dřevo tak výjimečné.

    Nejčastější otázky při výběru dřeva

    Nejjednodušší způsob, jak kombinovat různé druhy dřeva, je použít podobné odstíny dřeva. Tím vytvoříte jednotný a klidný celkový vzhled. Případně můžete vytvořit kontrasty například pomocí světlých a tmavých odstínů dřeva. Tím vytvoříte živější efekt.

    V jedné místnosti byste neměli používat více než 3 různé druhy dřeva - zejména ne v malých místnostech. V opačném případě vznikne chaos.

    Můžete kombinovat různé druhy dřeva?

    Jednotlivé druhy dřeva se od sebe liší vzhledem, například barvou, kresbou a strukturou, ale také tvrdostí, hmotností, vůní a póry. V závislosti na tom, jak bylo dřevo ošetřeno, zda bylo mořeno nebo lakováno, nelze druh dřeva jednoznačně určit. Naopak to znamená, že můžete také měnit druhy dřeva tak, aby vypadaly jako jiný druh dřeva. Například mořidlem tmavší barvy lze změnit typ dřeva, který má ve skutečnosti světlou barvu, tak, aby odpovídal jiným tmavším typům dřeva.

    Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými druhy dřeva?

    Dřeviny pro venkovní použití musí být odolné proti povětrnostním vlivům. Jinými slovy, musí být odolné vůči povětrnostním vlivům. Douglaska, modřín a akát jsou původní dřeviny, které jsou díky svým vlastnostem nejvhodnější pro venkovní použití.

    Jaké druhy dřeva pro venkovní použití?

    Některé druhy dřeva mají tendenci krvácet, což se nazývá pryskyřice, např. modřín, smrk, borovice a douglaska. Pokud tyto dřeviny navlhnou - deštěm, ale i nátěrem na bázi vody - může z nich unikat dřevní tekutina. To poznáte jako žluté, červené nebo hnědé skvrny na dřevě. Tyto skvrny nejsou na závadu, ale obtížně se odstraňují. Jakmile ze dřeva zmizí všechny nadbytečné složky, pryskyřice se přestane tvořit. Skvrny také časem vyblednou nebo zcela zmizí.

    Které druhy dřeva jsou pryskyřičné?

    O dřevě se říká, že má povrch s otevřenými póry, pokud typ dřeva zůstává prodyšný. Může tedy absorbovat a uvolňovat vlhkost. Nábytek z přírodního dřeva je tak oblíbený, protože tato vlastnost přispívá k dobrému klimatu v interiéru. Mezi druhy dřeva s otevřenými póry patří například jasan, dub a robinia.

    Jaké jsou typy dřeva s otevřenými póry?

    Dřevo nejlépe poznáte podle barvy, kresby a odrazu, ale také podle letokruhů a pórů. Dřeviny se liší také tvrdostí, hmotností a vůní.

    Jak rozeznáte různé druhy dřeva?

    Cílené použití dřevin s výraznou kresbou

    Pro nábytek nebo prvky v místnosti, které mají upoutat pozornost, vybírejte dřeviny s výraznou kresbou. Výrazná kresba upoutá pozornost. Může to být například obzvláště krásný jídelní stůl nebo skříň z tmavého ořechu. Pokud jsou podlaha a stěny světlé, stane se tento nábytek atrakcí pro oči.

    Materiál na bázi dřeva

    Materiály na bázi dřeva jsou průmyslově zpracované dřevěné výrobky. Jejich vlastnosti obvykle převyšují vlastnosti původního dřeva. Ne nadarmo se používají v oblastech vystavených vysokému namáhání. Mezi materiály na bázi dřeva patří OSB desky, MDF desky, dřevotřískové desky atd.

    Jak vybrat dřevo

    Jaké je nejlepší dřevo na nábytek?

    V závislosti na konstrukci nábytku a požadovaném vzhledu jsou pro váš nový nábytek vhodné dřeviny jako javor, bříza, buk, dub, olše, jasan, smrk, třešeň, modřín a ořech.

    • Dubová skříň vydrží navždy. Vaše vnoučata ji budou moci stále používat.
    • Podobné je to s nábytkem z bukového dřeva. Bukové skříně, postele a stoly vydrží dlouho. Tento nábytek je velmi pevný a odolný.
    • Podobná situace je i u ořechu. Jen budete muset pro toto ušlechtilé dřevo sáhnout o něco hlouběji do kapsy.

    Místo těchto druhů dřeva můžete pro výrobu nábytku použít také následující výrobky:

      Z jakého dřeva se staví?

      Dřevo se používá především na stavby a jiné konstrukce. Používá se hlavně na plášť budov, např. na střešní konstrukce a na základní kostru montovaných domů a trámy v dřevostavbách. Rozlišuje se mezi

      • masivním dřevem,
      • lepeným dřevem a
      • konstrukčním dřevem.


      Masivní dřevo

      Masivním dřevem se rozumí výrobky, jejichž průřezy byly vyřezány z kmene stromu a případně dále opracovány obráběním. Na rozdíl od lepeného lamelového dřeva a materiálů na bázi dřeva není struktura mechanicky nebo mechanicko-chemicky upravována. V případě masivního dřeva se rozlišuje kulatina a řezivo. Z masivního dřeva se vyrábí například hranoly, trámy, prkna, desky a latě.

      Lepená dřevěná konstrukce

      Skládá se z nejméně tří desek s plochými hranami nebo lamel, které jsou slepeny ve stejném směru vláken. Označuje se také jako lepené lamelové dřevo nebo lepené nosníky. Glulam je prvotřídní výrobek pro nosné konstrukce, které se používají například v dřevostavebnictví. Je až o 80 % pevnější než běžné dřevo a dokonce předčí pozitivní vlastnosti masivního dřeva. Je pevnější, rozměrově stabilnější, rozměrově stálý, má minimální trhliny a je pružnější s nižší vlastní hmotností. Vyrábí se ze smrku, jedle, borovice, modřínu nebo douglasky.

      Jak vybrat dřevo

      Ochrana lepeného lamelového dřeva

      Pokud lepené dřevo používáte venku, ošetřete ho, aby nezešedlo a bylo chráněno před hmyzem a plísněmi. Nemělo by být také přímo vystaveno povětrnostním vlivům.

      Co je to masivní konstrukční dřevo (KVH)?

      Vyrábí se ze smrku, jedle, borovice, modřínu a douglasky. Třídí se podle nosnosti, vlhkosti dřeva, druhu řezu a rozměrové přesnosti. KVH patří do kategorie řeziva.

      Rozlišuje se masivní konstrukční dřevo pro viditelnou montáž (KVH Si) a pro neviditelnou montáž (KVH NSi). KVH je k dispozici v delších délkách než standardní konstrukční dřevo, protože jej lze prodloužit pomocí prstového spoje.

      Jak vybrat dřevo

      Staré dřevo vypadá skvěle

      Rekultivované dřevo je dřevo, které již bylo použito k jinému účelu. Na přirozeně zestárlém dřevě je často vidět jeho stáří, které mu dodává jedinečný charakter. Rekultivované dřevo pak lze použít například na výrobu nábytku na míru. Pokud se pro nové využití nerozhodnete a odevzdáte jej do recyklačního centra surovin, odpadní dřevo se použije například na výrobu dřevotřískových desek.

      Jak vybrat dřevo

      Jaké má dřevo vlastnosti?

      Dřevo a výrobky ze dřeva se dělí do různých tříd podle povahy materiálu. "A" vždy označuje nejlepší třídu, "B" třídu nižší atd. Každý stupeň dřevěného výrobku, např. lepené lamelové dřevo, má své vlastní definice toho, co je povoleno a co ne.


      Lepené lamelové dřevo BSH

      V závislosti na povaze lepených lamelových desek platí následující charakteristiky pro zařazení do jakostních tříd:

      Kvalita A/B nebo B/C
      Kvalita A/B nebo B/C popisuje kvalitu obou stran lepeného lamelového panelu: kvalita A na jedné straně a kvalita B na druhé straně nebo kvalita B na jedné straně a kvalita C na druhé straně. Postačí, když například horní strana má být bezvadná a drobné vady na spodní straně nejsou vizuálně rušivé, protože nejsou například ve viditelné oblasti.


        Kvalita překližky

        Překližka má své vlastní požadavky na kvalitu, které musí být splněny na každé úrovni.

          Třídy kvality překližky

          Překližky se také dělí do jakostních tříd.

            Jaké dřevo použít na zahradě?

            Přístřešek na auto:
            smrk, borovice, modřín a douglaska.

            Vyvýšený záhon:
            modřín, douglaska tisolistá, robinia, dub (nejlépe z vnitřní strany vyložený fólií).

            Zahradní domek:
            borovice, smrk, modřín (nejlépe ze severní Evropy, protože tam stromy rostou pomalu a jejich dřevo je odolnější).

            Brána do dvora:
            dub nebo modřín

            Plot:
            -smrk, borovice, modřín, douglaska, dub, akát
            -WPC, obvykle snadnější na údržbu než dřevo

            Zahradní lavička / zahradní nábytek:
            teak, akácie, eukalyptus, douglaska, dub, borovice, robinia, modřín.

            Pískoviště:

            • Akát, douglaska, modřín, borovice, smrk, jedle
            • Vždy používejte neošetřené dřevo, protože chemické látky se mohou dostat do písku, se kterým si hrají děti.
            • Pískoviště zakryjte, když si v něm děti nehrají, abyste dřevo ochránili před vlhkostí a hnilobou.

            Zpracování a úprava dřeva

            Neošetřené dřevo dodává jednotlivým kusům nábytku jeho vlastní kouzlo. Protože vlhkost a nečistoty mohou pronikat do otevřených pórů dřevěného povrchu, mělo by se neošetřené dřevo používat pouze v interiéru (s výjimkou pískoviště na zahradě).

            hrubě řezané
            - povrch dřeva má vzhled masivního dřeva a vypadá a působí drsně a matně.

            neošetřeno/neošetřeno
            - tímto termínem se označuje dřevo, které je ponecháno v přírodním stavu nebo bylo pouze mechanicky opracováno, např. obroušeno.

            ošetřeno
            - takto se označuje dřevo, které bylo lepeno, natíráno nebo lakováno bez organohalogenových sloučenin, např. bednicí desky a panely.

            voskované
            - povrch je chráněn voskem a má lesklý vzhled. Vosk také zvýrazňuje přirozenou kresbu dřeva.

            naolejované
            - povrch je chráněn olejem a na rozdíl od voskovaného dřeva má matný vzhled. Olej také zvýrazňuje přirozenou kresbu dřeva.

            lakované
            - lakované dřevo je dřevo, na jehož povrch byla nanesena barevná krycí vrstva - na rozdíl od průsvitných lazur.

            lazurované
            - na rozdíl od laků pronikají lazury hlouběji do dřeva a nechávají vyniknout jeho strukturu - na rozdíl od neprůhledných laků.

            Jak se zpracovává pokácené dřevo?

            Než se dřevo čerstvě vytěžené v lese dále zpracuje, musí projít několika fázemi. Poté dosáhne kvality potřebné pro mnoho projektů a při použití se téměř nezmění.

            Komorové sušení

            Čerstvé dřevo z lesa obsahuje přibližně 40 % vody. Pokud se dřevo nechá sušit venku při relativní vlhkosti přibližně 50 %, trvá to 4 až 12 měsíců. To může způsobit praskání nebo deformaci dřeva. Proto se dnes používají technické postupy, jako je komorové sušení. To probíhá v elektronicky řízených sušicích komorách, ve kterých se vlhkost jednoduše odpařuje. Proces sušení je po celou dobu monitorován a v případě potřeby může být řízen. Masivní konstrukční dřevo může mít na konci sušení maximální zbytkovou vlhkost 15 %, řezivo 12 %.

            Hřebenový spoj

            Hřebenový spoj je moderní technika spojování dvou masivních dřev. Lze jej použít k výrobě velmi dlouhých dílců. Při tomto postupu se do koncových částí dřevěných dílců vyfrézují symetrické klínovité hroty, které se slepí a vytvoří souvislé prameny. Pro tyto spoje se používají modifikované melaminové pryskyřice a pro lepení lamel polyuretanová lepidla. Rozlišuje se mezi horizontálním spojováním, které se používá hlavně v nábytkářském nebo podlahářském sektoru, a vertikálním spojováním, které je běžné v konstrukčním dřevě.

            Tlaková impregnace

            Tlaková impregnace je jedním z postupů ochrany dřeva. Zahrnuje souhru vakuové a tlakové fáze. Kvalitní tlaková impregnace trvale chrání dřevo před hmyzem, houbami a plísněmi, ale i půdou a vodou.
            Existují dřeva, která jsou již od přírody velmi odolná. Původní přírodní dřeviny, jako je borovice, smrk nebo douglaska, jsou často během procesu tlakové impregnace ošetřeny ochrannými prostředky na dřevo.

            Jak vybrat dřevo
            nahoru