Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 02.11.24 v 20:58 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

V první řadě si samozřejmě musíme uvědomit, že když vybíráme schody do interiéru, ať už do rodinného domu, nebo do mezonetového bytu, budeme po nich chodit nejspíš několikrát denně. Někdy s plnýma rukama, jindy s dítětem v náruči, budeme po nich chodit i nemocní a vystresovaní, takže nesoustředění.

Proto byste při výběru měli vycházet z bezpečnosti celého schodiště a jeho umístění a nesnažit se za každou cenu napasovat vysněnou podobu schodů někam, kam se třeba funkčně vůbec nehodí.

Jak vybrat interiérové schodiště

V domech jsou nejčastěji schody součástí předsíně či chodby, v mezonetových bytech zpravidla vycházejí z obývacího pokoje. V drtivé většině případů tak spojují „společenské prostory“, jako je kuchyň a obývací pokoj, s těmi „intimními“, tedy s ložnicí a dětským pokojem (nebo dětskými pokoji).

O přesném umístění schodiště byste se měli poradit s architektem, zvlášť pokud pořizujete typový dům a umístění vám tak nějak nesedí. V takových domech totiž ke změnám není moc příležitostí.

Jenže pozor. Schody z obývacího pokoje jsou v kurzu a spousta lidí se pro ně rozhoduje i v případě, že bydlí v domě. Pak nezapomeňte na to, že tím narušíte určitou intimitu obývacího pokoje, protože z uzavřené místnosti se rázem stane místnost průchozí. A taky nezamezíte přenášení zvuku, pachů a prachu mezi obývacím pokojem a horním patrem domu.

Stranou, nebo do centra dění? To je další důležitá otázka. Pokud je dům dvougenerační, žije v něm víc lidí nebo se předpokládají časté návštěvy, vyberte si spíš umístění stranou, odděleně od obytných místností. Trochu toho soukromí přece jen asi chcete.

Jak vybrat interiérové schodiště

Jakmile budete mít představu, odkud kam schody povedou, bude na řadě otázka, jestli vybrat klasiku, nebo elegantní točité schody.

První možnost obvykle volí ti, kteří nejsou nijak zvlášť omezeni prostorem.

Točité schodiště je naopak dobrou volbou do interiéru, kde není místa příliš nazbyt. Než si ho ale vyberete, uvědomte si, jestli se vám na točitých schodech náhodou nedělá špatně a nemotá se vám na nich hlava. V takovém případě by vám bydlení spíše znepříjemnily.

Jak vybrat interiérové schodiště

V případě, že se rozhodnete umístit schody mimo obytný prostor, pravděpodobně padne volba na monolitické schody, nejčastěji ocelobetonové. Do interiéru, kde mají ale nadělat parádu a sloužit jako pěkný architektonický prvek, jsou vhodnější ty montované.

Co se materiálu týče, závisí hlavně na vzhledu interiéru jako celku. Tam, kde chceme docílit dokonalého přírodního vzhledu, je perfektním tahem masivní dřevěné schodiště. Podobnou možností jsou schody laminátové. Pokud ale máte bydlení v masivním dřevu, hned ji zavrhněte, dohromady by to vypadalo jako pěst na oko. Laminátové schody se však lépe udržují a jsou odolnější proti oděru a poškození.

Jestliže vybíráte schody do luxusního moderního bydlení, jsou krásnou možností také kamenné schody. Kámen je totiž jedním z nejodolnějších a nejstabilnějších materiálů. Designem evokuje téměř palácové schodiště. A pokud nemáte děti a zvířata, můžete zauvažovat i o schodech skleněných.

Jak vybrat interiérové schodiště

Když už vyberete schodiště, je třeba vyladit taky nášlapy, tedy jednotlivé schody. Ideálně by měly vypadat stejně jako samotné schodiště.

A nakonec ještě bezpečnostní prvky. Kromě například protiskluzu na schodech, kterým může být klidně koberec, by mělo být nedílnou součástí schodiště zábradlí. Zajímavou volbou je skleněné zábradlí, můžete zvolit ale také kované nebo dřevěné či laminátové. Zde jde především o otázku vašeho vkusu a o to, aby celé schodiště ladilo se zbytkem interiéru.

nahoru