Vážení zákazníci, protože někteří dopravci v období vánočních svátků uzavřou své provozy, tak může dojít ke zpoždění doručení vašich objednávek. Omlouváme se a děkujeme za pochopení. Klidné svátky, váš HORNBACH.

Je Praha - Černý Most vaše správná prodejna?
Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
26. 12. 2024 zavřeno
31. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
1. 1. 2025 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 26.12.24 v 23:10 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Na trhu jsou k dispozici lednice s mrazícím boxem i bez, tj. chladničky kombinované i monoklimatické. Pro základní orientaci při nákupu nového přístroje je podstatné zodpovědět si nejprve základní otázky:

  • Chci mít lednici zabudovanou do kuchyňské linky, nebo dám přednost solitéru?
  • Kupuji ledničku do kuchyně nebo do jiného prostoru?
  • Kolika lidem bude sloužit?
  • Jak intenzivně nakupujeme, jaké množství jídla máme do zásoby?

Jak vybrat lednici

V základní linii se kombinované ledničky dělí na volně stojící a vestavné spotřebiče.

Vestavné lednice se umísťují do sestavy kuchyňského nábytku. Výhodou přístroje schovaného v korpusu je, že tvoří s kuchyňskou linkou nedílný celek a netřeba řešit jeho exteriér. Drobnou nevýhodou je složitější manipulace při instalaci či opravě a nemožnost mít model s venkovním výrobníkem ledu a zdrojem chlazené vody.

Už ale existují modely, které mají výrobník ledu integrován do chladícího boxu. Výrobci spolupracující s kuchyňskými studii odhadují, že se dnes dodává více lednic pro vestavění do linky než samostatně stojících.

Volně stojící lednička může být působivým solitérem kuchyně, zvlášť rozhodneme-li se pro designový kousek. Volně stojící lednice nemají žádná omezení, nestavte je ale k topení anebo k jiným producentům tepla. Poznali byste to na spotřebě. To ale platí i pro lednici vestavnou. I její umístění plánujeme daleko od radiátoru.

Jak vybrat lednici

Monoklimatické i kombinované ledničky se liší funkcemi, velikostí i vnitřním uspořádáním.

Vodítkem při rozhodování o velikosti lednice je doporučení odborníků, že se má počítat cca s 50 litry objemu „na hlavu“. Není to samozřejmě žádné dogma, protože každý má jiné návyky. Nápovědou budiž počet členů domácnosti, výtěžnost domácí latifundie i množství zvířat chovaných na maso. Nebo obliba nákupů potravin v akci, kdy je třeba kořist z regálu vzápětí i dobře uskladnit.

Kombinované spotřebiče se dodávají ve variantách s mrazícím boxem umístěným nahoře nebo dole. Prim samozřejmě hrají modely s mrazákem dole. Zásuvky plné mražených potravin přece jen navštěvujeme méně často. Byť se musíme ohnout, je to lepší varianta než kostru ohýbat při každé návštěvě chladící části.

Exempláře bez mrazáku si zpravidla pořizují rodiny, které dávají přednost samostatnému mrazícímu boxu, do kterého uskladňují větší dávky masa, zeleniny a dalšího sortimentu.
Lednička s miniaturním mrazícím boxíkem nebo jen výparníkem, kam se vejde plechovka piva nebo nanuk, je naopak vhodná pro osoby, které vaření příliš nedají a v chladnu skladují zpravidla jen láhev šampaňského a pomeranč.

Jak vybrat lednici

Při nákupu nové ledničky pečlivě zapátrejte po informacích a zaměřte se především na tyto oblasti:

  • Řešte energetickou třídu přístroje, aby se z vaší chladící spíže nestala „drahuška“ větrající rodinný rozpočet. Mimochodem, je to často právě zvyšující se spotřeba, co rozhodne o nákupu nového a modernějšího typu. Dnes se ale v drtivé většině vyrábějí spotřebiče třídy A, které se liší počtem plusových znamének. Čím více plusů, tím menší spotřeba.
  • Lenoši by měli zapátrat, jakým způsobem se lednička odmrazuje a rovnou zvolit variantu s automatickým rozmrazováním. „NoFrost“ je neocenitelná funkce, kdy se údržbě lednice budete věnovat pouze v případě, že do ní nějakým nedopatřením vnikne větší množství venkovní vlhkosti. Systém NoFrost a o level vyšší systém NoFrost Plus navíc prospívá ovoci i zelenině, zůstávají déle čerstvé, protože nemají šanci vysychat.
  • Je dobré znát i počet kompresorů a s tím souvisejících okruhů. Velká část ledniček se vyrábí s jedním kompresorem, ale užitečnější je, pokud patříte k lidem, kteří odjíždějí na delší dobu mimo domov, lednice dvoukompresorová. Díky tomu lze obhospodařovat chladící a mrazící část nezávisle na sobě. Jste-li celé léto na chatě, můžete mrazák nebo chladící část klidně vypnout a šetřit na spotřebě. Některé modely jsou vybaveny i úsporným systémem Holiday. Ten uvede vybranou část lednice do stavu hibernace.

  • Pořizujete-li si ledničku do prostoru, kde je jiná než standardní pokojová teplota (studený sklep, garáž nebo naopak horký provoz), měli byste se věnovat tzv. klimatickým třídám. Pokud toto podceníte, mohou nastat potíže a lednice nebude šlapat k vaší spokojenosti. Klimatická třída „studená“ a „normál“ patří do prostoru, kde je standardně od 16 do 32 stupňů, třída subtropická začíná na 18 stupních a končí na 38 a tropická má strop na 45 stupních Celsia.
  • Vaší pozornosti by nemělo uniknout ani vnitřní uspořádání výrobku. Podívejte se, kolik lahví „na stojáka“ se tam vejde, jak velké jsou boxy na ovoce a zeleninu a z čeho jsou vyrobeny police. Z praktických důvodů jsou lepší ty drátěné. Skleněné mají tendenci být soustavně umouněné. Prozkoumejte i velikost a funkčnost plastových boxů. Manipulace s nimi by měla být co nejsnadnější, protože plast umístěný v chladném prostředí má tendenci křehnout a praskat.
  • Pozornosti by neměla uniknout ani udávaná hlučnost, k normálu patří hodnota 43 decibelů.

Jak vybrat lednici

Také byste měli myslet na to, kam a nač ledničku kupujete. Úplně jiné parametry než lednička pro rodinu bude mít přístroj, který si chcete dát do kanceláře. Nebo do místnosti v domě, kde se, stranou od běžné kuchyně, odehrávají večírky. Tam vystačíte s ledničkou s malou mrazničkou nahoře. To na výrobu ledu a vychlazení aperitivu stačí.

Nebo si můžete pořídit vitrínu s proskleným čelem či stále populárnější vinotéku. Ta umí nápoje chladit na patřičnou teplotu, sama od sebe ví, kolik stupňů sluší červenému a kolik bílému vínu.

Jak vybrat lednici

Fajnšmekři s velkou kuchyní a naditější peněženkou rozhodně nepohrdnou tzv. americkou ledničkou, kráskou, která je snem nejedné domácnosti. Než si jí ale koupíte, změřte si, jestli se opravdu vejde na vytyčené místo v kuchyni a zda vůbec projde dveřmi.

Americká lednice prezentovaná systémem side-by-side se vyznačuje přehledně oddělenou chladicí a mrazicí částí o velkém objemu a policemi uspořádanými jako ve skříni. Nebo přehlednými zásuvkami umístěnými po celé výšce přístroje. Tím odpadá hrabání se v hlubokých mrazících zásuvkách, jak tomu je u běžných lednic s mrazničkou.

Chlazení i mražení se u americké lednice odehrává za dvoukřídlými dveřmi, které jsou u mnoha modelů vybaveny dávkovačem studené vody a výrobníkem ledu. Taková lednice musí být napojená na přívod vody, což například v panelákové kuchyni, pokud by se povedla nastěhovat, může způsobit pořádný instalatérský rébus.

Jak vybrat lednici
nahoru