Jak vybrat měřicí techniku
Pro přesnou práci v domácnosti, dílně, na zahradě a stavbě je zapotřebí přesných měřidel. Jelikož jde o problematiku širokou, tak se vám v kostce pokusíme představit celou škálu měřidel a hlavně jejich využití k práci. S námi to zvládnete.
Podle čeho se měřidla rozdělují?
Měřidla lze rozdělit podle podle několika kritérií.
1. Podle způsobu měření:
- Měřidla poměrová: ta neobsahují žádný číselník a řadíme se k nim například fázová zkoušečka , pokosnice, pokosník, úhelníky, různé šablony a přípravky, etalony, olovnice. Pro danou specifickou práci jsou velmi přesná.
- Měřidla s číselníkem analogová: to jsou například měřítka, pravítka, skládací a svinovací metry, pásma, úhloměry, posuvná měřítka, mikrometry, hloubkoměry, různé druhy vah, vodováhy, nivelační přístroje a latě.
- Měřidla digitální: S rozvojem elektroniky a techniky se jejich škála a oblíbenost neustále rozšiřuje. Jde například o multimetry v elektrotechnice, digitální posuvná měřítka, ultrazvukové a laserové dálkoměry, digitální úhloměry, vodováhy a nivelační přístroje, vyhledávače napětí, kovů a dřeva.
2. Podle přesnosti:
Tady lze říci, že kromě šablon, rozhoduje přesnost výroby měřidla a dělení stupnice. Čím jemnější je dělení měřící stupnice, tím může být měřidlo přesnější. Hodně záleží na obsluze.
Potřebujete-li mít měřidlo opravdu přesné, je nutné jej nechat „ocejchovat“ a potvrdit jeho přesnost specializovanou firmou. Ta ji prověří podle etalonu a vydá k tomu doklad. To však je pro domácí a běžná měření zbytečné.
3. Podle využití:
Pro běžnou dílnu domácího kutila je základním vybavením fázová zkoušečka, multimetr, pravítko, svinovací či skládací metr, posuvné měřítko, úhloměr a vodováha.
Fázová zkoušečka je jednoduché elektrotechnické měřidlo sloužící pouze pro určení přítomnosti proudu (fáze) při montáži zásuvky, vypínače atp.
Multimetr má schopnost změřit elektrické hodnoty. Svinovací a skládací metry měří středně velké vzdálenosti.
Posuvným měřítkem lze velmi přesně změřit například rozteče, průměry a hloubky otvorů. Délku a průměr šroubů. Digitální posuvné měřítko ulehčuje odečítání naměřených hodnot. Vodováhou změříme rovinu na menších předmětech.
Jaká měřidla, kde a při čem používat?
Na stavbu se kromě uvedených určitě hodí dálkoměr či pásmo, nivelační přístroj, nebo alespoň hadicová vodováha, delší stahovací lať s libelou, stavební provázek a olovnice.
Na měření středních vzdáleností jsou určeny ultrazvukové dálkoměry (velikost místnosti). V poslední době je od měření ultrazvukem upouštěno, lomený odraz ultrazvuku může způsobit velkou nepřesnost v měření.
Na měření v interiéru jsou vhodné zejména laserové dálkoměry, které jsou velmi přesné. Kromě měření vzdálenosti umí i sčítat a odečítat míry. Vypočíst kvadraturu a kubaturu. Některé mají i Bluetooth pro přenos dat do jiných zařízení. Pomocí této funkce a k ní vhodné aplikace tak můžete zanést naměřené hodnoty přímo do plánku, či fotografie místa.
Využití zejména v exteriéru najdou optické nivelační přístroje. Vyžadují proškolenou obsluhu, čtyři a více rukou. Používány jsou kromě geodetických prací většího rozsahu k základnímu zaměřování staveb, základových desek a střech.
Pro jednoduchost obsluhy jsou laserové nivelační přístroje oblíbenější. Využití je zejména v interiéru pro obkladové práce, stavbu sádrokartonových příček a nebo třeba k věšení obrázků a skříněk do roviny. Pomocí laserového paprsku vyznačí na zaměřovaném předmětu kolmost a vodorovnost. Není třeba nic kreslit a komplikovaně nastavovat. Prostě se jen „jede podle čáry“.
Některé z nich lze „zamknout“ a nastavit i mimo základní kolmou a vodorovnou rovinu. Některé umí změřit úhel tohoto nastavení. Jiné mají i olovnici. Přístroj vyznačí bod nad a pod sebou a jde tak vyměřit například kolmost pro stavbu sádrokartonové příčky. Využitelných funkcí je celá škála. Velikou výhodou je kontinuita měření po celou dobu prováděné práce.
Pro vyznačení dvou a více bodůve vodorovné rovině na obvykle větší vzdálenost se používá hadicová vodováha. Jde o měřidlo velmi přesné, ale opět vyžaduje „čtyři ruce“.
Pro rychlé určení roviny, např. při ustavení ledničky využijete vodováhu s libelou. Při nákupu zvolte raději dražší vodováhu, je obvykle schopná přesnějšího měření a odolnější vůči mechanickému poškození.
Stavební provázek bývá pevný a velmi tenký. Vytyčují se jím rovnosti stěn a nebo plotů do jednotné osy. Princip je jednoduchý. Provázek vede vždy po přímce mezi jednotlivými body. Olovnicí jde jednoduše vyznačit svislou rovinu.