Jak vybrat měřicí techniku
Pro přesnou práci v domácnosti, dílně, na zahradě a stavbě je zapotřebí přesných měřidel. Jelikož jde o problematiku širokou, tak se vám v kostce pokusíme představit celou škálu měřidel a hlavně jejich využití k práci. S námi to zvládnete.
Podle čeho se měřidla rozdělují?
Měřidla lze rozdělit podle podle několika kritérií.
- Měřidla poměrová: ta neobsahují žádný číselník a řadíme se k nim například fázová zkoušečka , pokosnice, pokosník, úhelníky, různé šablony a přípravky, etalony, olovnice. Pro danou specifickou práci jsou velmi přesná.
- Měřidla s číselníkem analogová: to jsou například měřítka, pravítka, skládací a svinovací metry, pásma, úhloměry, posuvná měřítka, mikrometry, hloubkoměry, různé druhy vah, vodováhy, nivelační přístroje a latě.
- Měřidla digitální: S rozvojem elektroniky a techniky se jejich škála a oblíbenost neustále rozšiřuje. Jde například o multimetry v elektrotechnice, digitální posuvná měřítka, ultrazvukové a laserové dálkoměry, digitální úhloměry, vodováhy a nivelační přístroje, vyhledávače napětí, kovů a dřeva.
Jaká měřidla, kde a při čem používat?
Na stavbu se kromě uvedených určitě hodí dálkoměr či pásmo, nivelační přístroj, nebo alespoň hadicová vodováha, delší stahovací lať s libelou, stavební provázek a olovnice.
Na měření středních vzdáleností jsou určeny ultrazvukové dálkoměry (velikost místnosti). V poslední době je od měření ultrazvukem upouštěno, lomený odraz ultrazvuku může způsobit velkou nepřesnost v měření.
Na měření v interiéru jsou vhodné zejména laserové dálkoměry, které jsou velmi přesné. Kromě měření vzdálenosti umí i sčítat a odečítat míry. Vypočíst kvadraturu a kubaturu. Některé mají i Bluetooth pro přenos dat do jiných zařízení. Pomocí této funkce a k ní vhodné aplikace tak můžete zanést naměřené hodnoty přímo do plánku, či fotografie místa.