Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 02.11.24 v 23:28 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Kolik litrů by měla nádrž na dešťovou vodu pojmout? Jak hluboko by měla být instalována? K čemu by se měl používat? Při rozhodování je třeba zvážit mnoho faktorů.

Každý den spotřebujeme přibližně 140 litrů pitné vody na obyvatele a stejně tolik odpadní vody vyprodukujeme. Chcete-li ušetřit cenné zdroje a především peníze, můžete využít dešťovou vodu. Měkká dešťová voda je vhodná zejména pro pračku, toaletu, úklidové práce a zalévání zahrady. Pokud tedy používáte dešťovou vodu, nahradíte až 50 % cenné pitné vody. A to už je znát.

Tolik pitné vody ušetříte v průměru za den a osobu:

Jak vybrat podzemní nádrž

Postačí vám sud na dešťovou vodu, podzemní nádrž, nebo je pro zahradu nutno vybudovat kompletní systém k zadržování dešťové voddy? O velikosti systému rozhoduje velikost střešních ploch, ze kterých dešťová voda stéká do nádrže, počet osob v domácnosti a v neposlední řadě také rozsah využití dešťové vody.

Pokud chcete připojit pračku, splachovat toaletu a zalévat zahradu, budete potřebovat více vody. Ti, kteří zásobují dešťovou vodou pouze trávník a rostliny, potřebují obvykle menší objem nádrže na dešťovou vodu.

Ať už si vyberete jakoukoli nádrž, ujistěte se, že je světelně nepropustná, a že je umístěna na stinném místě. Bakterie a řasy nemají šanci pouze tehdy, pokud je voda skladována na chladném a tmavém místě. V tabulce se dozvíte, který typ systému je vhodný pro vaše využití dešťové vody:

Požadovaná oblast použití Co k tomu potřebujete
Pouze zavlažování zahrady
  • Sud(y) na déšť
  • Systém s nadzemní nebo podzemní nádrží
Pouze spotřebiče vody v domě (WC, pračka) Systém s podzemní nebo sklepní nádrží
Spotřebiče vody v domě a zavlažování zahrady Systém s podzemní nebo sklepní nádrží

Se systémem na sběr dešťové vody můžete s dobrým pocitem zalévat zahradu a trávník. Když používáte dešťovou vodu, tak nejenže šetříte peníze, ale zároveň aktivně přispíváte k ochraně životního prostředí, protože na zahradě nepoužíváte drahou pitnou vodu.

Jaký systém pro zachytávání dešťové vody byste si však měli vybrat? Nemá smysl vybírat příliš velký systém na zachytávání dešťové vody, protože investice by se měla vrátit v co nejkratší době. Výpočet velikosti nádrže má proto určitý význam. Následující tabulka vám pomůže s hrubým plánováním zachycování dešťové vody.

Plocha střechy v m2 Velikost zahrady v m2 Objem nádrže v litrech
100 100-200 >300
<50 x 1000
50 x x 2400
75 x 3400
100 x x 4500
>130 x 6000

Pokud využíváte dešťovou vodu s domácí vodárnou, je váš potenciál úspor největší. Vaše zahrada bude zavlažována kvalitní dešťovou vodou zdarma. A také ušetříte spoustu pitné vody ve vaší domácnosti. Velké spotřebiče vody, např. splachování WC a pračky, již spotřebují značné množství pitné vody denně, které lze nahradit zachytáváním dešťové vody.

Při výběru systému na odvod dešťové vody pro další spotřebu v domě je také třeba vzít v úvahu některé faktory. Následující tabulka vám pomůže rozhodnout, jaká velikost nádrže je dostatečná pro vaše potřeby v oblasti sběru dešťové vody.

Velikost domácnosti Připojení spotřebitelé Velikost nádrže v litrech
Osoby Plocha střechy v m2 WC Pračka Plocha zahrady v m2
1-2 50 x x 50 3400
2-3 80 x x 100 4500
3-4 100 x x 200 6000
4-6 120 x x 400 9000
6-8 >160 x x 800 12000

Všude tam, kde není možné získat pitnou vodu od regionálních dodavatelů vody, např. na lesních nebo horských chatách, je možné zajistit si vlastní zásobování dešťovou vodou. Potřebujete pouze samospádový systém, který zpracovává předem filtrovanou dešťovou vodu.

Nicméně v zájmu vlastní bezpečnosti by měly být ve vhodných intervalech odebírány vzorky kvality filtrované vody, případně mohou být vyžadovány v závislosti na příslušnosti obce.

Využívání šedé vody také výrazně pomáhá snižovat neustále rostoucí náklady na vodné a stočné. Ta se shromažďuje pomocí samostatné potrubní sítě a případně se znovu rozvádí spolu s vyčištěnou dešťovou vodou k opětovnému použití jako užitková voda.

Úpravou v zařízení na využití šedé vody se získá vysoce kvalitní, hygienicky nezávadná voda, která je vhodná zejména pro splachování toalety, úklid, praní a zavlažování.

Výhody modulu na využití průsakové vody jsou dvě. Na jedné straně přispíváte velkou měrou k ochraně životního prostředí, protože dešťovou vodu přivádíte přímo do podzemních vod. Na druhou stranu můžete ušetřit spoustu peněz. V každém případě byste se měli před zahájením stavby obrátit na příslušný stavební úřad pro více informací.

Před instalací průsakové nádrže byste měli provést zkoušku průsaku. Pokud totiž do půdy neproniká voda, nemá to cenu.

Zámková a skladebná vsakovací dlažba jsou určeny pro plochy s požadavkem propustnosti srážkových vod do podkladních vrstev. Vodupropustnosti je dosaženo mezerovitou strukturou prvků při standardní (tj. minimální) velikosti spár.

VSK dlažby jsou určeny pro plochy s požadavkem na vysokou propustnost srážkových vod do podkladních vrstev. Jemnozrnná struktura VSK dlažeb zaručuje výborné vsakovací parametry při zachování standardní velikosti spár. Vsakování vody je značnou měrou ovlivněno skladbou podlkadních vrstev. Všechny VSK dlažby jsou mrazuvzdorné.

  • reguluje přívalové deště
  • snižuje riziko záplav a erozí
  • odlehčuje kanalizaci a čističkám odpadních vod
  • vodozádržné řešení napomáhá k zásobování podzemních vod
  • dlážděné plochy s min. spárou
  • zlepšení klimatických podmínek v urbanizovaných lokalitách

Ekologická dlažba

Kvůli silnému záboru půdy budovami, silnicemi a parkovišti nemůže příroda doplnit dostatek podzemní vody, aby zajistila zásobování vodou. Používání systémů na zachytávání dešťové vody je proto opatřením na aktivní ochranu podzemních vod.

Podívejte se na programy Nová zelená úsporám, zeptejte se na místním úřadě nebo městském úřadě, zda jsou k dispozici nějaké dotace. Pokud si chcete pořídit systém na zachytávání dešťové vody, využijte dotace a financování.

Nová zelená úsporám

To závisí na několika faktorech: Jak vysoké jsou ceny vody a poplatky za odpadní vody? Jsou k dispozici nějaké dotace? Mohli byste využít státní dotace? Jaké jsou vaše životní návyky? Používáte hodně nebo méně vody? Používá se zachycená dešťová voda pouze k zalévání zahrady, nebo i v domácnosti (toaleta, pračka atd.)? Podle toho, jak se jednotlivé faktory vzájemně ovlivňují, se vám systém vrátí již po 5 letech nebo až po 30 letech.

Pro vypouštění srážkových vod do půdy může být vyžadováno povolení podle zákona. To platí pro podzemní způsoby vsakování, například havarijní přepady z cisteren do potrubí (podzemní dešťové potrubí). Systémy, které se používají i pro zásobování domácností, musí být registrovány v souladu s vyhláškou o pitné vodě. Povinnost platit za odvod srážkových vod se vztahuje na vodu, která je odvedena do kanalizace. Některé povrchy mají z této povinnosti výjimku.

Poplatky za odvádění srážkových vod se v obcích a městech vypočítávají různě. Některé obce vyžadují samostatné vodoměry, aby bylo možné samostatně evidovat spotřebovanou dešťovou vodu. Je důležité systém správně nainstalovat, aby bylo trvale a spolehlivě zaručeno absolutní oddělení dešťové vody od pitné. Za čistotu pitné vody nese výhradní odpovědnost provozovatel dešťové kanalizace. Potrubí na dešťovou vodu musí být označeno nápisem "Bez pitné vody". Kohoutky musí být zajištěny nebo zablokovány proti neoprávněnému odběru (např. dětmi).

Každoročně by se měly kontrolovat následující položky:

  • Stav, připojení a sklon žlabů a svodů.
  • Vzhled a zápach dešťové vody v zásobníkuTěsnost, spoje a kryt zásobní nádrže
  • Posilovací systém a elektrická instalace
  • Rozvody dešťové vody a odběrná místa
  • Nádrž na vodu by se měla čistit každých 5-10 let.
  • V závislosti na pokynech výrobce je třeba zkontrolovat a případně vyčistit i filtr.

nahoru