Aktuální trendy a praktické tipy, jak vybrat plot
Drátěný. Dřevěný. Kovaný. Přírodní. Živý. Dřevoplastový. Kamenný. Cihlový… Zkrátka plot. Přídomků k němu vymyslíme desítky. Nicméně každá další charakteristika může laika znejistit. Jaký plot vybrat a na co si dát pozor? Připravili jsme přehled trendů i praktických informací, které vás ve světě plotů a oplocení zorientují.
Stavba plotu vs. stavební povolení
Od 1. ledna 2018 je stavba plotu, respektive její povolení, jednodušší. Pokud plánovaný plot nehraničí s veřejným prostranstvím a není vyšší než 2 metry, odpadá vám povinnost hlásit jeho stavbu úřadům. A nepotřebujete ani souhlas sousedů.
Pokud plot s veřejným prostranstvím, například chodníkem, sousedí, pak potřebujete územní souhlas, kterým se stavba umístí a už nekolauduje. K jeho získání musíte doložit, z jakého materiálu plot bude, jaká bude jeho výška a rozměry jednotlivých polí.
Chrání nás před nezvanými návštěvníky, ale i před zraky lidí z ulice nebo hlukem okolí. Jeho funkce je estetická, ale i ochranná. A každý typ má svá pro a proti. K nejpopulárnějším dnes patří takzvané dřevoplastové ploty. Ty v sobě snoubí estetiku dřeva a praktičnost plastů. V závěsu jsou ale ploty plastové, dřevěné i obyčejné pletivo. A své fandy mají i ploty živé – byť jsou nejnáročnější na péči i čas.
WPC plot – vydrží věčnost, vypadá dobře
Dřevěný plot – klasika, která potřebuje péči
Plastový plot – nehnije a nekoroduje
Dalším populárním materiálem je plast. Ten na rozdíl od dřeva nehnije a na rozdíl od kovů nekoroduje. Ve prospěch plastových plotů hovoří i jejich snadná údržba a cenová dostupnost. Plastové plotovky navíc můžete podle potřeby upravovat. Do plastu můžete vrtat, můžete ho řezat a užitné vlastnosti se nezmění.