K tomu, abyste vodu mohli ze země načerpat k vám do domu, potřebujete šikovného pomocníka zv. ponorné čerpadlo. Je jich celá řada a obecně slouží k transportu vody či jiné tekutiny.

  • Kalová na odpadní vodu – kalové čerpadlo do septiku, jímky a na splaškovou vodu.
  • Čerpadla na čistou vodu – pitnou vodu či vodu na zalévání. Ta se dále dělí na nízkotlaká, která pracují s tlakem 0,6 až 1 bar a používají se zejména na přečerpání vody a nebo vyčerpání vody např. z bazénu.

Jak vybrat ponorné čerpadlo

Tlaková čerpadla se používají v případě, že potřebujete dostatečný tlak např. na zalévání či závlahu. Jejich výkon začíná na nějakých 2 barech. Platí, že čím větší plocha k zalévání, tím je potřeba větší tlak.

K tlakovým čerpadlům patří také domácí vodárny (v případě, že máte nízký tlak v řádu nebo používáte vodu ze studny). Součástí domácí vodárny může být i expanzní neboli tlaková vodárna, která vám zajistí stálý tlak vody v domácnosti. Domácí vodárny jsou větší zařízení a bývají často vybaveny kolečky, která usnadní transport.

Jak vybrat ponorné čerpadlo

Velmi častá jsou také čerpadla do vrtů, jedná se o podélné trubice, obvykle o průměru 15 cm, které se zasouvají přímo do vyvrtaného otvoru a vzhledem k velikosti jsou mnohdy vybaveny membránovým mechanismem nikoliv hnací vrtulkou.

Nejeden chatař či chalupář zaplesá při pohledu na speciální sudová čerpadla, která jsou uzpůsobena velikostí a ergonomií k jednoduchému uložení do sudu. Nahromadit dešťovou vodu do sudu a následně z něj zalévat nebylo nikdy tak lehké.

Jak uchovávat a využít dešťovou vodu

Dnešní tlaková čerpadla se umí automaticky spínat při zmáčknutí ventilu či kohoutu na konci hadice, zalévání je tedy absolutně bez limitu. S tím také souvisí aktuální trend v automatických závlahových systémech. Pod složitým názvem se skrývá velmi jednoduchý a laicky sestavitelný soubor hadic různých průměrů, rychlospojek a zalévacích koncovek.

Tím, že se používá pouze od jara do podzimu, není nutné hadice instalovat hluboko pod zem a postavit automatický závlahový systém tudíž zvládne i naprostý laik.

Jak položit zavlažovací systém

Čerpadlo není pumpa, a tak je mechanismus poháněn elektrickou energií, všechna hobby čerpadla jsou na 220V a obvykle jsou vybaveny 10m přívodním kabelem. Takřka všechna ponorná čerpadla jsou vybavena plovákem, který zajišťuje, že čerpadlo nepoběží takzvaně na sucho a nespálí se.

Plovák musí být v ose, pokud lehne, pak se čerpadlo automaticky vypíná. Výjimkou jsou čerpadla určená do vrtu a taky specifická čerpadla určená k vyčerpání bazénu, u nichž si můžete výšku dostupné hladiny vody regulovat manuálně.

Čerpadlo je relativně bezúdržbový mechanismus. Mohou mu uškodit v zásadě dvě věci. Za prvé pokud poběží takzvaně na sucho, v tomto případě se může mechanismus spálit, proto je potřeba občasně kontrolovat stav hladiny a to, zda plovák je ve správné poloze. Dále je potřeba kontrolovat stav sacího koše, který se může ucpat obdobně jako hadice vysavače. Kromě odborného poradenství v obchodě doporučujeme číst návod k obsluze, kterým je každé čerpadlo vybaveno.