Zvířata nejsou kusy nábytku, které by bylo možné dát pryč nebo jednoduše vyměnit, když už se někomu nelíbí. Obzvlášť psi velmi těžko zpracovávají (několikanásobnou) změnu majitele. Proto by rozhodnutí pořídit si psa mělo být závazné. Sestavili jsme pro vás nejdůležitější otázky, které byste si měli položit před pořízením psa. Vždy jsou krátce zmíněny možné odpovědi a důsledky různých rozhodnutí:
1. Hodí se pes do vašeho bytu a domu? Máte zahradu?
Odpovědi na otázku bytových poměrů rozhodují především o tom, zda budete moci psa chovat podle jeho potřeb. Tak například není vhodné nacpat velkého psa do malého pokoje. Nebo rozeného sportovce a milovníka pohybu nechávat celý den zavřeného v bytě.
2. Můžete si zařídit hlídání, když budete pryč?
Máte přátele, příbuzné nebo sousedy, kterým byste mohli vašeho psa svěřit, když občas budete delší dobu pryč? Když budete muset zůstat v práci, tak byste také měli myslet na to, že na vás pes musí dlouhé hodiny čekat sám.
3. Můžete si psa finančně dovolit?
Pořizovacími náklady na psa to zdaleka nekončí. Ze zákona máte povinnost platit poplatek za psa. Výše a pravidla jsou v každém městě upraveny odlišně. Podrodné informace najdete na příšlušném úřadě v místě vašeho bydliště. Kromě toho existuje povinnost označit psa mikročipem a registrace v celostátní databázi. Náklady za aplikaci čipu veterinářem nese chovatel psa.
Pokud se rozhodnete pro druhého psa, musíte tak ještě připočítat případné navýšení. Dále byste měli započítat pravidelné návštěvy zvěrolékaře, náklady na očkování, krmivo pro psy, pojištění, příslušenství pro psa, jako jsou vodítka nebo misky, případně poplatky za psí školu, atd.
4. Štěně nebo raději staršího psa?
Obě varianty mají své výhody a nevýhody. U štěněte snadněji dosáhnete toho, že si na vás pes zvykne a vy budete jeho prvním skutečným páníčkem nebo paničkou. U staršího psa se musíte obrnit trpělivostí. Psi už mají zkušenosti s lidmi, možná ne vždy dobré.
5. Máte děti?
U rodiny s dětmi by rozhodnutí v žádném případě nemělo padnout na psa, který má sklony k agresi. Pes výhradně přátelský k dětem neexistuje. Některá plemena se ale jako dětský kamarád hodí více – například mops, bígl, novofundlandský pes nebo labrador. Například čau-čau je spíš fixovaný na jedinou osobu, což může být pro děti případným zklamáním.
6. Jaká by měla být povaha psa?
Pozorný hlídač nebo kontaktní malý psík? Existují psi, kteří jsou otevření cizím lidem, například labradorský retrívr. Jiní psi se chovají spíš rezervovaně až nedůvěřivě. Zvládnete psa, který celý den okolo vás temperamentně poskakuje? Nebo chcete raději klidnějšího společníka? Informujte se o různých povahách plemen psů a zvažte, jaký se lépe hodí k vám a vašemu prostředí.
7. Kolik času máte na venčení?
Hodně psů chce podnikat kilometrové výlety. Potřeba pohybu se liší od jednoho plemene ke druhému, resp. od psa k psovi. West Highland White teriér potřebuje vyběhnout přibližně na jeden a půl až dva kilometry denně. Naproti tomu doga potřebuje okolo devíti kilometrů denně a irský vlkodav je opravdu šťastný, když může běhat až čtrnáct kilometrů denně. Relativně méně pohybu potřebují čivavy. Vaše chuť běhat a kondice by měly odpovídat vašemu psovi.
8. Kolik času chcete investovat do péče o psa?
Čas potřebný na péči o psa se velmi liší od toho, jakého psa máte doma. Péče o krátkosrsté psy je například v porovnání s dlouhosrstými relativně nenáročná. Chlupy téměř neztrácejí a do psího salónu musí pouze v pravidelných intervalech.
9. Jak náročná může být výchova psa?
Žádný pes nepřichází na svět a nedává ihned packu. Psi si nejprve musí zažít správný výcvik. Existují ovšem plemena psů, u kterých je výcvik jednodušší, než u těch ostatních. Zeptejte se na různé typy psů a při svém rozhodování se také trochu orientujte podle vaší trpělivosti něco psa naučit. Základní povely by ale měl umět každý čtyřnohý přítel.
Učíte své štěně zůstat samo? Chytrá domácí kamera usnadňuje trénink. Pomocí chytrého telefonu se můžete podívat do svého domova. Pokud váš pes leží uvolněně v pelechu, je vhodný čas vstoupit znovu do bytu.
A chytrá bezpečnostní kamera vám také může poskytnout dobrý pocit, když jste venku bez svého psa.
Sledování je samozřejmě užitečné i v případě, že je vaše zvíře nemocné a vy ho chcete jednoduše zkontrolovat nebo pokud vykazuje nápadné chování, které můžete ukázat veterináři.