Roleta uzavírá okno nebo francouzské okno zvenčí. Skládá se ze závěsných tyčí a tvoří plochou součást, roletovou clonu. Tu lze srolovat, je vedena v bočních lištách na vnější straně okna. Rolety lze otevírat a zavírat pomocí navíjecích pásů a klik. Elektrické trubkové motory, které se ovládají spínačem, dálkovým ovládáním nebo aplikací, jsou vhodnou variantou.
Proč instalovat roletu?
Jak roletu nejlépe používat?
- V chladném období zavírejte všechny rolety se soumrakem. Tímto způsobem uniká přes noc méně tepla z budovy ven. Zejména u starších oken se špatnými izolačními hodnotami můžete výrazně zlepšit celkovou tepelnou izolaci.
- Během dne, kdy je horko, nechte okenice zavřené. Díky tomu jsou místnosti v domě příjemně chladné.
- Při silném větru nebo bouřce byste měli nechat okenice zavřené. Pokud je roleta spuštěna jen částečně, může vítr velmi snadno proniknout mezi roletovou clonu a okno a poškodit roletu. Během bouřky byste měli zavřít všechna okna v domě. Existuje pouze jedna výjimka: Okna ve sklepě, která zajišťují přívod vzduchu do kachlových kamen nebo krbu, musí zůstat otevřená i během bouřky.
- Rolety poskytují určitý stupeň ochrany před zloději. Pokud jsou však několik dní zavřené, je pravděpodobnější, že přilákají pozornost pachatelů trestné činnosti. Je lepší používat automatické systémy, které mohou simulovat vaši přítomnost - nejlépe v kombinaci s časově řízeným světlem.
Jaké jsou druhy rolet?
Rolety se rozlišují podle typu instalace:
- Horní roleta
- Přední roleta
- Vestavěná roleta
Z jakého materiálu si roletu pořídit?
Pokud jde o materiál roletové clony, můžete si vybrat mezi hliníkem a plastem. Roletové závěsy z hliníku jsou dražší než lamely z PVC. Nabízí se otázka, jaké výhody mají rolety z hliníku a zda se tato investice vyplatí. Nelze provést obecné hodnocení. Vždy záleží na podmínkách a na tom, co od rolet očekáváte.
V následující tabulce najdete přehled výhod a nevýhod hliníkových a plastových rolet.
Materiál | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Hliník |
|
|
Umělá hmota/PVC |
|
|
Pravé nebo levé ovládání?
Chytré rolety
Moderní rolety lze pohodlně ovládat spínačem, dálkovým ovládáním nebo aplikací prostřednictvím chytrého telefonu. Díky integrovanému řízení slunečního svitu a větru systémy automaticky vysunou rolety do nastavené polohy, když svítí slunce, aby chránily nábytek a rostliny, a stáhnou je, když fouká vítr, aby nedošlo k poškození roletového závěsu. K dispozici jsou také senzory rozbití skla. Pak se rolety automaticky zavřou.
Jak rolety čistit?
Rolety je nejlepší čistit současně s okny. Byla by škoda, kdyby se vaše čerstvě umytá okna znovu zašpinila. K odstranění nečistot ze všech lamel obvykle stačí měkký hadřík a teplá voda s trochou prostředku na mytí nádobí.
- Nejprve odstraňte z vodicích lišt nečistoty, např. listí, a pečlivě je otřete vlhkým hadříkem.
- Před zavřením rolet pak zakryjte parapet starým plátnem, aby kapající voda nemohla stékat po fasádě. Rolety spouštějte pouze tak, aby zůstaly viditelné světelné nebo větrací štěrbiny.
- Otírejte lamelu po lamele z vnější strany, dokud nejsou všechny lamely čisté.
- Poté je vyčistěte čistou vodou, abyste odstranili veškeré zbytky.
- Nyní očistěte všechny lamely zevnitř.
Nevyklánějte se z okna
Nikdy se nevyklánějte z okna, abyste dosáhli na část vnějšího prostoru. Ztratíte rovnováhu dříve, než si myslíte. Pokud je vnější strana rolet velmi znečištěná, je lepší najmout si specializovanou firmu.
Jak řešit nejčastější poruchy rolet?
I ta nejlepší roleta se po letech stává opotřebovanou. K opravě není vždy potřeba odborník. Zaseknutou roletu můžete obvykle opravit sami. Zasekávání může mít různé příčiny, které je třeba nejprve zjistit:
- Hřídel rolety v roletové skříni je zaseknutá.
- Roletový závěs je zaseknutý ve vodicích kolejnicích.
- Roletový pás se nenavíjí.
Pokud je hřídel rolety zaseknutá v roletové skříni...
Nejprve otevřete kontrolní klapku. Poté zkuste hřídelí otáčet ručně s odjištěnou roletou. Pokud jsou ložiska zaseknutá, je nutné je vyměnit.
Je možné, že se jednotlivé lamely posunuly. Pomocí malého kladívka opatrně zatlačte lamely tam a zpět. Dávejte pozor, abyste nepoškodili žádnou z lamel.
Pokud jsou lamely rolety zaseknuté ve vodicí liště...
Otevřením roletového boxu můžete všechny lamely vrátit do správné polohy. Někdy se však může stát, že se jedna z vodicích lišt uvolní nebo deformuje. Ty se pak musí buď ohnout do správného tvaru, nebo vyměnit.
Pokud se roletový pás nenavine...
V navíječi pásu (malá krabička na vnitřní straně dole nebo ve stěně) je pružina, která napíná navíječ při spuštění rolety. Pokud je tato pružina opotřebovaná nebo dokonce zlomená, řemen se již automaticky nenavíjí. V takovém případě musíte navíječ znovu napnout nebo vyměnit. Pozor na pružinu! Můžete se zde snadno zranit.
Rolety mohou při silném větru nebo při podtlaku či přetlaku v místnosti nebo u vchodových dveří náhle zadrnčet. To je nepříjemné. Ale můžete s tím něco udělat.
V bočních vodicích lištách rolety je obvykle gumový pásek. Mezi roletovou clonou a vodicí lištou tak zůstává jen velmi malý prostor a roleta obvykle nemůže drnčet. Někdy jsou gumičky nedostatečně silné, opotřebované nebo se kolejnice mírně deformují. Pak může roleta drnčet. Zkontrolujte součásti a v případě potřeby je vyměňte.
Pokud neznáte výrobce nebo náhradní díly již nejsou k dispozici, není to problém. Místo gumiček jsou k dispozici kartáčové pásky, které můžete do vodicích lišt vložit, aniž byste museli odstraňovat staré gumičky. Předpokladem je, že kolejnice jsou na vnitřní straně dostatečně široké. Pečlivě změřte, zda je v prostoru dostatek místa. Před lepením očistěte vnitřní stranu kolejnic - nejlépe čisticím prostředkem na rozpouštění mastnoty.