Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 17.07.24 v 16:17 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Aquascaping aneb jak vybrat rostliny a dekorace do akvária

Chystáte se založit akvárium? Je vaším cílem mít v něm parádní podmořský svět? Pak se nechte inspirovat aquascapingem a výsledek bude stát za to.

Aquascaping aneb jak vybrat rostliny a dekorace do akvária

Aquascaping pro začátečníky

Aquascape. Aqua znamená voda, scape je krajina. Aquascaping je tvorba co nejrealističtější krajiny pod vodou. Inspirace přírodou je nekonečná, aquascaping je uměním.

V 90. letech minulého století vydal japonský fotograf Takaši Amano v Německu knihu "Pflanzenparadiese unter Wasser". Tento fotograf a designér se specializoval na navrhování a fotografování akvárií a je považován za zakladatele přírodních akvárií a aquascapingu.

Ryby hrají v aquascapingu až druhé housle. Aby byla nádrž harmonická, rozhodují se akvascapisté často pro větší hejna určitého druhu ryb. Musíte se jen ujistit, že hodnoty vody, které vyžadují vaše rostliny, jsou vhodné i pro živočišné obyvatele.

Pokud jste si vybrali vodní rostliny, které milují kyselou a měkkou vodu, vyberte k nim měkkovodní ryby, jako jsou například characiny. Do akvária se hodí také krevety a šneci, zejména pokud se rádi živí řasami, jako například krevety Amano nebo šneci rohatí.

Jak vybrat rostliny a dekorace do akvária

Správné vybavení pro aquascapery

Základem vaší akva krajiny je samozřejmě akvárium. Pro začátek by nemělo být ani příliš velké, ani příliš malé - akvárium o průměru 60 cm je pro vaši první akva krajinu velmi vhodná velikost.

Akvarijní technika

Dalším základem úspěchu je výběr správné akvarijní techniky a příslušenství. Mezi ně patří vnější filtr do akvária. Speciálně pro aquascaping jsou nyní k dispozici filtry s průhlednými hadicemi, takže je celkový obraz méně rušivý.

Další důležitou součásti je akvarijní osvětlení, konkrétně horní světlo, které dostane k rostlinám všechno světlo, co potřebují.

Osvětlení musí být pro vaše rostliny dostatečně silné. Platí pravidlo: je lepší mít příliš mnoho světla než příliš málo - většina LED diod je dnes stmívatelná.

Ještě něco by mělo být na vašem nákupním seznamu: CO2 do akvária. Stejně jako filtrační technika jsou i zařízení CO2 vyrobena ze skleněných komponent a průhledných trubic. Do akvária patří také kapátko CO2.
Posledním důležitým prvkem pro vaši akvaterapii je topení do akvária.

Hardscape a softscape v akváriu

Na vybavení akvária budete potřebovat správný materiál. Základem je substrát bohatý na živiny. Půda poskytuje vodním rostlinám optimální výživu. Drť nebo akvarijní písek používejte spíše jako dekoraci.

Jak vybrat rostliny a dekorace do akvária
Jak vybrat rostliny a dekorace do akvária

Softscape = Akvarijní rostliny

Softscape v aquascapingu znamená výsadbu akvarijních rostlina a mechů. Některé vodní rostliny jsou trvalky, například kapradiny. Trvalky musí být vázány na kameny nebo kořeny a nepatří do substrátu. Předem si tak zjistěte, co která akvarijní rostliny potřebuje.

Čím více rostlin na začátku vysadíte, tím méně se budete potýkat s řasami, tím vyšší bude obsah kyslíku a tím lepší bude kvalita vody. Ryby vám za to poděkují.

Co je to hardscape?

Po přidání substrátu můžete začít tvořit svůj podvodní svět pomocí živých i neživých prvků. Když mluvíme o hardscape v aquascapingu, máme na mysli tvrdé materiály, jako např.:

  • Kameny,
  • kořeny,
  • dřevo,
  • břidlice.

Hardscape je základem designu vašeho přírodního akvária. Pomocí kamenů a kořenů totiž definujete základní strukturu vaší akvaterapie.
Jak vybrat rostliny a dekorace do akvária

Jak založit akvárium

Připravili jsme pro vás několik tipů, jak založit akvárium:

  • Promyslete si koncepci akvária. S tím vám pomohou pravidla designu, jako je zlatý řez.
  • Nechte zeminu stoupat směrem dozadu, abyste opticky vytvořili větší hloubku.
  • Nejdříve si na stole rozvrhněte hardscape, abyste si to vyzkoušeli. To vám umožní optimalizovat dekoraci předtím, než do akvária umístíte kameny apod.
  • Nerovnoměrný počet kamenů je vizuálně přitažlivější.

Jak správně sázet rostliny do akvária?

Jak vybrat rostliny a dekorace do akvária

Akvarijní rostliny rodu Anubias na kořenech, nejznámější jsou druhy anubias barteri a anubias barteri nana, dávají tomuto aquascapingu strukturu. To, co v popředí vypadá trochu jako louka, je eleocharis pusilla, což je nejmenší druh bahničky. Stačí si jí koupit pouze jeden exemplář, protože je in vitro a rozrůstá se sama.

Výhody akvarijních rostlin in vitro

Výhodou vodních rostlin in vitro je, že neobsahují zárodky. To znamená, že neobsahují bakterie, řasy ani plže. A i když to tak někdy nevypadá, v baleních je spousta rostlin.

Nástroje pro aquascaping

Na aquascaping existují speciální nástroje, které vám usnadní život. Patří mezi ně např.

  • Nerezové nůžky
  • Nerezové pinzety
  • Uhlazovačky písku
  • Nerezové svorky

Akvárium se při aquascapingu zakládá na sucho, což má nespornou výhodu. Můžete pracovat jemněji a pomaleji.

  • Nejprve do akvária přidejte substrát. Zeminu uhlaďte podle potřeby.
  • Umístěte hardscape do akvária. Pokud jako hardscape používáte kořeny nebo dřevo, musíte počítat s tím, že mohou snadno odplout. Možná proto budete muset kořeny zatížit nebo zajistit.
  • Jakmile je vše na svém místě, navlhčete půdu postřikovačem na rostliny.
  • Nyní je na řadě měkká "softscape" krajina: osaďte akvárium.
  • Nainstalujte technologii, tj. vnější filtr, instalaci CO2 a osvětlení, stejně jako teploměr a topení.
  • Je čas na vodu. Vložte do akvária kuchyňskou papírovou utěrku a opatrně přidejte vodu. Kuchyňská papírová utěrka zajistí, že se voda rychleji vyčistí. Jakmile je akvárium plné, opatrně papírovou utěrku odstraňte.
  • Akvárium pohnojte.

Nyní začíná takzvaná startovací fáze vašeho akvária. Biotop, který jste vytvořili, se nyní takříkajíc učí fungovat a buduje si rovnováhu. Vaše akvárium proto ještě není stabilní a neměli byste do něj zatím zavádět žádné ryby. Ryby můžete do akvária nasadit až po ukončení startovací fáze.

Jak vybrat rostliny a dekorace do akvária
01

Nejprve pro akvárium najděte ideální místo. Při výběru místa mějte na paměti celkovou hmotnost akvária: k hmotnosti samotného akvária se přičítá 1 kg na litr vody.

02

Naplňte dno akvária substrátem. Vpředu směrem ke sklu ponechte asi 1-2 cm volného místa a směrem dozadu nechte substrát stoupat.

03

Dalším krokem je doplnění akvarijního písku do substrátu. Začněte vepředu a pomalu postupujte směrem dozadu. K rovnoměrnému rozdělení písku můžete použít odměrku.

04

Nasypte akvarijní písek přibližně do poslední třetiny akvária a nechte ho opatrně vysypat. Část substrátu by měla zůstat viditelná v zadní části.

05

Pečlivě uhlaďte substrát a akvarijní písek pomocí lopatky.

06

Nyní můžete umístit první akvarijní rostlinu. Prvky hardscape by mohl uplavat, takže nezapomeňte kořeny zatížit nebo zajistit.

07

Nyní, když už si číslo 1 našlo své místo v akváriu, můžete do akvária umístit i další rostliny.

08

Podvodní krajina vám roste před očima.

09

Přidejte rostlinu, která vytváří dojem louky a máte vyhráno.

10

Než akvárium naplníte vodou, měli byste rostliny a substrát zakrýt kuchyňskou utěrkou. Tím ochráníte jak vodní rostliny, tak substrát a zajistíte, že se voda rychleji vyčistí.

11

Nyní můžete akvárium opatrně naplnit vodou. Jakmile je plné, můžete si opatrně odstranit kuchyňské utěrky.
Teď už můžete také připojit akvarijní techniku, jako je (vnější) filtr, instalace CO2, osvětlení, teploměr a topné těleso.

12

Rostliny jsou na svém místě, voda je napuštěna: vaše akvárium je nyní v takzvané startovací fázi. Rostlinám a mikroorganismům musíte dát čas na rozvoj.
Přibližně po 14 dnech můžete svou podvodní krajinu poprvé pohnojit, protože v prvních dnech obvykle stačí rostlinám k výživě zemina.

Péče o vodní krajinu

I v případě, že jste se rozhodli rybičky do akvária nedávat a vytvořili jste "pouze" úchvatnou podmořskou krajinu, je třeba ji pravidelně udržovat. Údržba zahrnuje mimo jiné:

  • pravidelné hnojení akvária
  • částečnou výměnu vody
  • čištění skla a tvrdého povrchu
  • odstraňování řas
  • čištění filtru

Iwagumi - Skalní zahrady pod vodou

Kouzelné slovo pro kouzelnou podvodní krajinu: Iwagumi.

Iwagumi je japonský název a znamená zhruba skalní útvar. Při sestavování Iwagumi se v podstatě řídí pravidly japonských skalek. Výsledkem je minimalistické přírodní akvárium.

Iwagumi se v podstatě skládá z:

  • kamenů,
  • pouze z jednoho druhu rostliny a
  • pouze jednoho druhu ryby.

Ostatní tvrdé materiály, jako je dřevo nebo kořeny, nemají v Iwagumi místo.

Jak vybrat rostliny a dekorace do akvária

Výběr kamenů do Iwagumi je zásadní

Každý kámen, který umístíte do iwagumi, musí mít svůj vlastní charakter. Měl by být výrazný, s výraznou kresbou nebo rýhami. Pořiďte si dobrý výběr kamenů, abyste mohli sestavit dokonalou kombinaci.

Jak postavit Iwagumi

Nejdůležitější zásada zní: Používejte lichý počet kamenů. Kameny by měly ladit barvou a strukturou, ale lišit se tvarem i velikostí.

Jak vybrat rostliny a dekorace do akvária

Každý kámen v akváriu hraje podpůrnou roli a musí být umístěn s rozmyslem. Oyaishi je hlavním kamenem v akváriu Iwagumi. Je to největší a nejvelkolepější z vašich kamenů. Fukuishi je druhý největší kámen a obvykle se nachází napravo nebo nalevo od Oyaishi. Je to protiváha. Kameny soeishi jsou menší a jsou zde proto, aby ještě více zdůraznily oyaishi. Nejmenší kameny ve vašem iwagumi se nazývají suteishi. Pomocí těchto kamenů vytváříte pocit sounáležitosti mezi všemi kameny.
Jak vidíte, musíte si trochu pohrát. Na druhou stranu výběr rostlin je mnohem jednodušší: kameny jsou vrcholem vašeho Iwagumi, takže rostliny by nikdy neměly přerůstat vaše kameny. Ideální jsou půdopokryvné a trávě podobné rostliny.
Aranžování kamenů je skutečné umění - a zabere spoustu času. Dejte si na čas, stojí to za to!

nahoru