Co je to balkónová elektrárna?
Tato elektrárna je vhodná pro zákazníky, kteří nemají k dispozici střechu pro instalaci tradiční solární elektrárny.
- Extrémně jednoduchá instalace,
- nízká pořizovací cena
- a dlouhá životnost.
Stačí je umístit na balkon nebo na okenní parapet a připojit k elektrické zásuvce. Balkonová elektrárna při napájení spotřebičů spolupracuje s veřejnou elektrickou sítí. Co nezvládne vyrobit elektrárna, doplní se automaticky z veřejné sítě.
Nezapomeňte, že...
Při pořízení balkonové elektrárny je třeba vyplnit formulář a odeslat žádost o připojení mikrozdroje na příslušnou distribuční společnost. Vše je definováno ve vyhlášce č. 16/2016 sb., o podmínkách připojení k elektrizační soustavě. Svého distributora naleznete na vaší faktuře za elektřinu. Přehledné rozdělení je také možné najít na stránkách ERU. V rámci procesu schválení distributorem musejí žadatelé zamezit úniku vyrobené přebytečné energie zpět do sítě.
Jak funguje balkonová elektrárna?
Co balkónové elektrárny do zásuvky umí?
Solární moduly vyrábí elektřinu přímo ze slunečního záření, kterou měnič přeměňuje na „elektřinu pro domácnost“. Měnič je připojen přímo k elektrickému okruhu v bytě. V nejjednodušším případě přes zástrčku do stávající zásuvky.
Elektřina z balkónové elektrárny teče do zapojené zásuvky a odtud do TV, lednice nebo pračky, které jsou zapojeny do dalších zásuvek v bytě. Z veřejné sítě se tím odebírá méně elektřiny. Pokud elektřina vyrobená z balkonu nestačí k provozu domácích spotřebičů, doplní se požadované množství automaticky z veřejné sítě.
Jaký je rozdíl oproti klasickému fotovoltaickému systému?
Balkonové elektrárny jsou menší než fotovoltaické systémy a jsou určeny soukromým osobám k přímé instalaci, připojení a používání. Balkonové solární systémy lze poměrně snadno odpojit a provozovat jinde. Mají výkon až 300 wattů.
Klasické fotovoltaické systémy na soukromých domech mají naproti tomu výkon mezi 3 a 20 kilowatty (kWp).
Před tím, než si pořídíte a instalujete balkonové solární panely, tak musíte vše probrat s majitelem domu či bytu nebo s ostatními vlastníky bytů. Jde v prvé řadě o souhlas všech a odpovědnost za případné budoucí škody. Například: balkón nemusí takové zatížení unést, estetika budovy je narušena, pojištění na škody způsobené balkonovou elektrárnu není uzavřeno.
Správná instalace solárních modulů
Pokud chcete namontovat balkonovou elektrárnu na šikmou taškovou střechu, můžete v podstatě použít stejné upevňovací prvky jako u velkého fotovoltaického systému. Zde byste však měli využít služeb profesionálů.
Pokud chcete solární moduly namontovat na plochou střechu garáže, budete opět potřebovat montážní rám. I zde se ujistěte, že je bezpečně upevněn a odolá všem bouřkám a dešti.
Balkónová elektrárna v pronajatém bytě
Když bydlíte v pronájmu, můžete si na balkón balkonovou elektrárnu instalovat za předpokladu, že své plány s pronajímatelem projednáte. Stopku by vám mohla vystavit například památkově chráněná budova nebo vyslovený nesouhlas.
Jsou balkonová solární zařízení bezpečná?
SMART HOME: víte, kolik elektřiny právě vyrábíte?
Zajímá vás, kolik elektřiny právě vyrábí vaše balkonová elektrárna? U některých balkonových elektráren to můžete snadno zjistit díky aplikaci výrobce (Technaxx 300 TX-212 nemá vlastní aplikaci!)
Pokud ne, existuje chytré řešení:
Nainstalujte na přívodní zásuvku modul pro zapuštěnou montáž. Pomocí modulu pro zapuštěnou montáž můžete také později udělat zásuvky, vypínače světel nebo elektrické žaluzie chytrými.
Pokud je podomítkový modul kompatibilní s bránou SMART HOME by hornbach, můžete kdykoli zobrazit aktuální výrobu elektřiny pomocí příslušné aplikace.
Důležité informace ještě jednou...
- Při pořízení balkonové elektrárny je třeba vyplnit formulář a odeslat žádost o připojení mikrozdroje na příslušnou distribuční společnost. Vše je definováno ve vyhlášce č. 16/2016 sb., o podmínkách připojení k elektrizační soustavě. Svého distributora naleznete na vaší faktuře za elektřinu. Přehledné rozdělení je také možné najít na stránkách ERU. V rámci procesu schválení distributorem musejí žadatelé zamezit úniku vyrobené přebytečné energie zpět do sítě.
- Užitečné odkazy