Prostor v koupelně osvětlením opticky oddělte
Jednotlivé zóny, jako například vanu a umyvadlo lze od sebe efektivně oddělit účelným výběrem jednotlivých svítidel.
Osvětlení prostoru
Prostorové osvětlení má za úkol vytvářet v místnosti prosvětlenou atmosféru.
Vestavné bodovky
Bodová světla prosvětlují místnost nenápadně, ale zato efektivně a lze je považovat za alternativu či doplněk k prostorovému osvětlení.
Nástěnné osvětlení
Optimálního osvětlení u zrcadla lze docílit kombinací svítidel umístěných vlevo a vpravo, stejně jako horního osvětlení. Pro příjemný pohled do zrcadla vybírejte nástěnné osvětlení v teplém, bílém odstínu světla.
Osvětlení zrcadla
Oblast u koupelnového zrcadla vytváří specifickou zónu, kterou je, pro péči o vzhled a obličej, výhodné opatřit osvětlením se samostatným zapínáním. Osvětlení shora či pouze ze strany v tomto ohledu pravděpodobně nebude příliš vhodné, jelikož by byly vidět rušivé stíny. Vybírejte teplý bílý odstín světla.
Světelné efekty
Pro efektní osvětlení ve výklencích, částí stropů a u vyspárované dlažby se nabízí nejrůznější designové varianty LED svítidel, které v koupelně dokáží vytvořit autentickou atmosféru.
Tipy, jak správně koupelnu osvětlit
- Kdo se chce sám sobě líbit v zrcadle, ten potřebuje žárovky s dobrou reprodukcí barev (index reprodukce barev Ra > 90). Takové žárovky by měly být umístěny nejlépe nad zrcadlem a měly by osvětlovat, nikoli oslepovat.
- Jako základní barva pro použití v koupelnách se doporučuje bílý teplý odstín.
- Světlo nikdy nesměřujte na zrcadlo, to oslepuje.
- Osvětlení nad vanou by mělo být koncipováno tak, aby se do něj člověk nemohl koukat a být jím tak zároveň oslepován, když leží ve vaně.
- Samostatné osvětlení sprchy, dokonce také barevné, může být velmi stimulující.
Tři stupně ochrany v koupelně
Tam, kde se nachází dohromady elektřina a vlhko, musíte dávat mimořádný pozor. V zájmu bezpečnosti proto existují speciální předpisy, které mají za cíl odstraňovat rizika a zabránit nehodám.
Tyto takzvané tři zóny ochrany v koupelně jsou definovány ČSN.
Pro sprchy bez vany platí všeobecně zóna ochrany 1. Pro ostatní prostor v zásadě neplatí žádná zvláštní ustanovení.
Zásuvky a zástrčky nejsou v zónách 0, 1 a 2 povoleny. Pokud nesnížíte druh ochrany, jsou ve svítidlech povolené vestavěné vypínače. Opláštěné vedení ke svítidlům se smí instalovat nad a pod omítku, stoupací vedení pouze pod omítku do hloubky alespoň šest centimetrů.
„Při realizaci nebo úpravách elektroinstalace pamatujte na to, že je třeba dodržovat požadavky na elektroinstalaci dle platných právních předpisů a technických norem ČSN.“
Zóna ochrany 0
Zahrnuje bezprostřední vnitřní prostor koupelnové vany či sprchové vaničky, například při použití podvodního osvětlení. Přitom je povoleno používat výhradně provozní prostředky s nízkým ochranným napětím maximálně 12 voltů, které jsou výslovně povoleny pro instalaci do vnitřní části vany. Ty musí být zařazeny do skupiny druhu ochrany alespoň IP X7. Nízké ochranné napětí znamená, že elektrický obvod s nízkým napětím je napájen elektrickými obvody s vyšším napětím, nicméně od nich musí být bezpečně oddělen.
Zóna ochrany 1
Je definována jako plocha uvnitř kolmého ohraničení vany a sprchy. Pokud není nainstalována sprchová vanička, uvažuje se poloměr 120 centimetrů okolo sprchové hlavice v nezapnutém stavu. Spodní ohraničení je podlaha, směrem nahoru se přepokládá vodorovná plocha ve výšce 2,25 metru nad podlahou. Rovněž v zóně ochrany 1 se smí používat pouze svítidla s nízkým ochranným napětím maximálně 12 voltů. V zónách ochrany 1 a 0 se nesmí nacházet žádné transformátory.
Zóna ochrany 2
Navazuje s hloubkou 60 centimetrů na zónu ochrany 1. V zónách 1 a 2 se smí instalovat svítidla s druhem ochrany alespoň IP X4, u zařízení s proudící vodou, například u masážních trysek, je vyžadován druh ochrany IP X5.