Kam se hodí sprchový kout?
Sprchové kouty jsou praktické rovnou z několika důvodů. Nejen, že je jejich pořízení poměrně dostupné, také zaberou v místnosti minimum místa. Jsou proto vhodné do menších (třeba panelákových) koupelen, kde bojujete s každičkým centimetrem místa.
Když si navíc vyberete dobře, bude sprchový kout působit elegantním dojmem a vaší koupelně vtiskne luxusní ráz.
A jak na samotný výběr?
- Typ konstrukce sprchového koutu:
Pokud upřednostňujete odlehčený moderní design, vyberte si bezrámovou konstrukci složenou pouze z bezpečnostních skel a pantů nebo ustavovacích profilů, kterými jsou skla přichycena ke zdi. Zajímavou alternativou jsou i půlrámové konstrukce bez svislých vnitřních profilů. Díky posuvným dveřím šetří místo v koupelně. Nejrozšířenější variantou jsou ale sprchové kouty s rámy, u kterých jsou skla zasazena do obvodové konstrukce, což zvyšuje jejich odolnost. - Tvar a velikost sprchovacího prostoru:
S ohledem na dispozici místnosti vybírejte také velikost sprchovacího koutu. Volit můžete mezi čtvercovým, obdélníkovým nebo čtvrtkruhovým sprchovým koutem ve velikosti od 75 x 75 cm až po 90 x 120 cm. Pokud bojujete s místem, zaměřte se na kouty s posuvnými dveřmi. - Způsob otevírání dveří:
Tady si můžete vybírat z posuvných dveří, které nezasahují do prostoru koupelny a tím šetří místo, zalamovacích posuvných dveří disponujících velkou šířkou vchodu, otočných pivotových, které se z velké části otevírají do prostoru a pantových. Ty se otevírají do prostoru, případně u otočných profilů dovnitř i ven.
Kam se hodí sprchový box?
Na rozdíl od sprchového koutu je sprchový box kompletním sprchovým koutem se vším všudy a stačí ho jen napojit na rozvody a odpad. U sprchového koutu se často nevyhnete stavebním úpravám. Součástí boxu navíc mohou být masážní trysky nebo pára. Počítejte ale s vyšší investicí.
Co zohlednit při výběru?
- Správný rozměr a tvar:
I zde můžete zvolit posuvný systém otevírání dveří nebo klasický otočný. Samotný tvar vaničky se různí stejně jako typ konstrukce a zasklení. I v tomto případě může velikost sprchového boxu začínat na rozměrech 75 x 75 cm a propracovat se až k obřímu provedení 90 x 200 cm. Výběr proto přizpůsobte místu, které jste pro sprchový box v koupelně vyčlenili. - Design a typ konstrukce:
Celkový design sprchového boxu ovlivňuje z nemalé části typ konstrukce. I zde můžeme doporučit odlehčenou bezrámovou konstrukci, konstrukci pyrámovou anebo klasickou. Důležité je také rozhodnutí týkající se sprchové vaničky. Volit můžete mezi tou mělkou, z níž se lépe vstává a je tak určen zejména pro starší jedince, nebo vaničkou hlubokou, která může částečně nahrazovat klasickou vanu.
Kam se hodí vana?
Vany obecně umisťujeme do větších koupelen (zejména těch v rodinných domech), které disponují dostatkem prostoru. Kromě klasických van samozřejmě existují i ty s atypickou konstrukcí, které dokážou perfektně bojovat s nedostatkem místa.
A jak takovou vanu vlastně vybírat?
- Dispozice koupelny:
Před zahájením výběru vany se ujistěte, že po jejím umístění v koupelně zůstane dostatek místa pro pohyb a zároveň nedojde ke zbytečnému zabrání prostoru pro umyvadlo, koupelnový nábytek a jiné doplňky. - Materiál:
Neméně důležitým aspektem je také materiál, z něhož je vana vyrobena. Trh dnes nabízí nespočet vanových materiálů, od akrylátu, přes smaltovanou ocel, až po kámen či dokonce sklo. Dnes patří ke standardu akrylát, vynikající svou dlouhou životností a praktickou odolností. Zároveň je také tvarově flexibilnější a má výborné vlastnosti, které moderní spotřebitelé žádají. - Tvar vany:
Dnes se setkáte s nepřeberným množstvím van nejrůznějších tvarů a velikostí, včetně mnoha způsobů umístění odtoku a vodovodní baterie. Samotný výběr by měl podléhat vašim preferencím, ale také možnostem koupelny. Na výběr máte vany obdélníkové, oválné, rohové a asymetrické. Ty nejnáročnější uživatele jistě zaujmou vany hydromasážní.