Kam s ním
Než se vrhnete do hledání ideálního terária, promyslete si, kam ho umístíte. Pokud najdete místo s dostatkem denního světla, bude to výborné. Pokud ne, bez umělého osvětlení se neobejdete. Dokonce i noční živočichové potřebují jasně odlišit den a noc. A když to nepůjde přirozeným způsobem, měli byste jim zajistit alespoň světlo umělé.
Tvar terária
Tvar terária by se měl odvíjet od přirozeného prostředí, ve kterém zvíře běžně žije. Žije ve stromech nebo na skalních stěnách? Pořiďte terárium orientované na výšku. Žije na zemi? Sáhněte po delším teráriu. Váš nový spolubydlící by měl mít k životu dostatečný prostor:
● Ještěři - délka terária by měla být přibližně 7x delší než jejich tělo bez ocasu.
● Hadi - nejdelší stěna terária by měla být minimálně tak dlouhá jako samotný had.
Také mějte na paměti, že zvíře může po pořízení ještě nějakou dobu růst. Raději si nechte rezervu.
Teplota
Ať už si pořídíte jakéhokoliv živočicha z říše plazů, počítejte s tím, že nemá termoregulaci. Je tedy závislý na teplotě okolí. A tu určujete vy. Pokud bude teplota v teráriu nízká, váš nový přírůstek bude tmavý. Proč? Černá barva lépe pohlcuje teplo. To všichni známe, když se v létě oblékneme do tmavého oblečení a pak si to celý den vyčítáme.
Další nepříjemná věc je, že váš plaz nebude v chladném prostředí příliš dobře žrát. Je to z toho důvodu, že jeho vnitřní orgány nebudou optimálně fungovat. A tím pádem nedokáže správně trávit potravu.
Řešení
Aby váš nový kamarád hezky prospíval, dopřejte mu optimální teplotu pomocí terarijního topení. Zjistěte v jakých přirozených podmínkách zvíře ve volné přírodě žije a podle toho nastavte teplotu.
Teplota by neměla být na všech místech terária stejná. Jak to zajistíte? Do jednoho rohu například umístíme vyhřívací lampu a do druhého nějakou rostlinu, která zajistí potřebný stín.
Dekorace do terária
Možná už máte přesně vymyšlené, jaké doplňky do terária dáte. Ale pozor. Substrát, rostliny i další komponenty by měly co nejvíce korespondovat s místem, kde živočich běžně žije. Pokud si například pořizujete zvíře, které žije ve výškách a vy mu nedopřejete dostatek ploch pro lezení, jeskyní a větví, příliš šťastné nebude.
Osvětlení
Osvětlení, další položka, kterou budete při pořizování vybavení do terária řešit. Zde nastává nejčastější problém v tom, že my vnímáme světlo naprosto jinak než plazi. Mrkneme do terária a řekneme si: „Tady je dost světla, to bude stačit.” Omyl. Plaz má jiné oči než my. On potřebuje více UVA záření, které se někdy také označuje jako dlouhovlnné. Jinak nebude příliš aktivní.
Řešení
Při pořizování správného osvětlení raději sáhněte po výhřevné žárovce. Ne po infračervené. Úplně nejlepší variantou je plnospektrální dosvit. Jak to? Tato speciální světla dodají zvířeti plné spektrum slunečního svitu. A ono bude aktivnější a šťastnější.
Denní ještěři a UVB záření
Pokud si plánujete pořídit denního ještěra, bude vás zajímat UVB záření. To se nazývá také jako středněvlnné. Aby se váš ještěr vyhnul křivici, potřebuje dostatek UVB záření. Křivice je onemocnění kostí, které se bez UVB záření špatně vyvíjí, deformují a lámou. U tohoto druhu onemocnění se do kostí neukládá vápník a dochází k postupnému rozpadu.
Řešení
Při pořizování správného osvětlení berte i v tomto případě ohled na to, odkud plaz pochází. Pouštní plazi mají například mnohem větší nároky na UVB záření než chameleon, který je zvyklý žít v pralese, kam se přímé slunce téměř nedostane.
Napadá vás ještě nějaký komponent, který plánujete dát do terária? Napište nám. Společně vše probereme a najdeme to nejlepší. Jsme tu pro vás.