Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.11.24 v 19:11 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Úhlové brusky dělíme podle velikosti kotouče. Vždy jde o největší kotouč, který lze do brusky upnout. Upínací průměr kotouče je obvykle, až na malé speciální výjimky, stejný (22/23mm = 7/8").
Tento upínací průměr je používán výhradně pro tento typ přístrojů jako standard. Je to z důvodu bezpečnosti.

Úhlová bruska má na výstupu velmi vysoké otáčky. Nelze do ní použít všechny nástroje, které by se vám zdály vhodné.

Pracovní průměry kotoučů jsou 230, 180, 150, 125 a 115 mm. Kotouče se při práci obrušují a lze je pak použít do brusky určené pro menší průměr kotouče.

Základním parametrem je obvodová rychlost kotouče. Čím větší je použitelný průměr kotouče, tím menší jsou výstupní otáčky.

Kotouče k úhlovým bruskám rozdělujeme na:

  • řezné
  • brusné
  • diamantové

Řezné se používají pro dělení kovů; tenší na plechy a nerez nebo plasty, širší na silnější materiál.

Brusné na kovy mívají tloušťku 6 a více milimetrů. Brousíme hranou, ne plochou kotouče, protože by mohlo dojít k jeho roztržení.

Diamantové se používají k dělení betonu, obkladů a dlažeb. Bývají segmentové. Ty jsou na řezy, kde odbroušený materiál nemá kudy ven a zářezy kotouče jej vyhazují z drážky (drážka má dno). Nebo jsou celoobvodové, na tenké desky. Řez je přes celou tloušťku materiálu a nařezaný prach je vynášen spodem.

Zvláštním druhem jsou brusné kotouče osazené lamelami brusného papíru. Jsou využívány i k broušení dřeva. Ale je potřeba mít "lehkou ruku".

Jak vybrat úhlovou brusku

Přístroj vznikl prvotně k opracování kovu, ale dnes je škála jeho využití veliká (řezání a broušení obkladů, betonu, plastu i dřeva).

Velké brusky s maximálním průměrem kotouče 230 mm jsou nejvíce používány k dělení a broušení železných traverz a trubek, ale také betonu (zámková dlažba) nebo k výřezům stavebních otvorů a drážek do zdí a podlah.

Brusky s příkonem nad 2000 W mají zabudován omezovač rozběhového proudu. Jednak vám v ruce prudce neškubnou plným rozjezdem, jednak "nevyhazují" běžně instalované jističe. Totéž platí o bruskách s průměrem 180 mm.

V domácích dílnách je velmi oblíbená "kompromisní" bruska s průměrem kotouče 150 mm. Pro drobnější práce s kovem a obkladačkami je nejvíc oblíbená bruska s průměrem kotouče 125 mm. Je lehká a lze ji dobře držet a vést jednou rukou.

Jak vybrat úhlovou brusku

115 mm brusky se většinou, kromě drobně nižší ceny, od 125 mm liší jen průměrem krytu. Otáčkami i příkonem bývají stejné.
Některé modely brusek 125 mm jsou vybaveny regulací otáček. Lze je pak použít k leštění (autolak) a jiným činnostem vyžadujícím nižší otáčky.

Úhlové brusky jsou obvykle a nejčastěji konstruovány na síťové připojení. Pro pohodlnější použití jsou vyráběny přístroje akumulátorové. Jednotlivé značky prodávají buď brusky samostatně s akumulátory, nebo bez nich. Jde o brusky pro průměr kotouče 125 mm. Jejich využití je na menší přířezy při montážích a v místech s obtížným zajištěním síťového připojení. Jejich oblíbenost mezi řemeslníky roste.

Pro úhlové brusky existují, podobně jako pro vrtačky, stojany. Ty umožní upnutou brusku využít k přesnému, opakovanému dělení materiálu.

Jak vybrat úhlovou brusku

Jako u každého stroje zde platí, poslouchejte, jak "zpívá". Bude -li "kňučet", uvolněte přítlak a nechte jej chvíli volnoběžně protočit. Ochladí se a bude věrně sloužit dál.

  • Je-ji to možné, zejména při řezání dřeva, držte brusku vždy oběma rukama.
  • Materiál řežte tak, aby nedošlo k sevření kotouče.
  • V poslední době jsou úhlové brusky používány i k opracování dřeva. Na toto použití je třeba využívat jen značkové, bezpečné kotouče. Při práci buďte velmi pozorní! Vysoké otáčky spojené s velikou silou motoru a zejména s tím, že řežete "z ruky" bez opěrného stolu, mohou způsobit velmi nepříjemné úrazy.
  • Nepoužívejte úhlovou brusku bez krytu. Důvody jsou dva. Především ohrožujete sami sebe. Kryt ale také částečně zabraňuje okujím (prachu) vniknout do ústrojí brusky a snížit tak její životnost.
  • Regulace bývá citlivá a zejména je potřeba myslet na to, že motor není správně ochlazován, protože má nižší otáčky než optimální. Dlouhodobé zatížení v nižších otáčkách může vést k fatální poruše.

Jak vybrat úhlovou brusku
nahoru