Než se vrhnete do vaší prodejny HORNBACH, abyste si koupili nové vchodové dveře, měli byste se zamyslet nad následujícími aspekty. Sestavili jsme pro vás malý kontrolní seznam toho, na co před nákupem vchodových dveří myslet:
- Z jakého materiálu?
- Jakou barvu?
- Jaký design?
- Jsou dostupné?
- Porovnání hodnot tepla
- Bezpečnost
- Správné rozměry
Z jakého materiálu budou vaše nové vchodové dveře?
Vstupní dveře dávají domu tvář. Materiál rozhoduje, kterým směrem se vydá. Obvyklé varianty jsou dřevo, plast, hliník nebo ocel.
Stručně o vlastnostech:
Materiál | Vlastnosti | Údržba |
---|---|---|
Dřevo |
| Dřevěné vchodové dveře potřebují čas od času nový nátěr prostředkem na ochranu dřeva nebo nátěr proti povětrnostním vlivům. |
Plast |
| Vchodové dveře z plastu jsou velmi odolné, navíc jsou na ně pouze nízké náklady na údržbu. |
Hliník |
| Lehké znečištění lze snadno odstranit vlhkým hadříkem a jemným čisticím prostředkem. Neotírejte za sucha, mohlo by dojít k poškrábání povrchu. |
Dřevo s hliníkem |
| Vnitřní strana dřeva by měla být ošetřena ochranným nátěrem na dřevo. Vnější hliníkový povrch se podle potřeby otře vlhkým hadříkem. |
Tepelná izolace vchodových dveří
Jak zabránit tepelným ztrátám? Vaše nové vchodové dveře musí splňovat požadavky vyhlášky o úsporách energie. To zajišťuje dobrou tepelnou izolaci, chrání životní prostředí a snižuje náklady na vytápění. Vyhláška stanoví, že nové vchodové dveře mohou mít součinitel prostupu tepla (hodnotu U) maximálně 1,8 W/(m2 K).
Hodnota U udává, kolik tepla může unikat skrze stavební prvek. Čím vyšší je hodnota U, tím horší je izolační účinek. U vchodových dveří je třeba vzít v úvahu všechny součásti, tj. rám, dveřní křídlo, těsnění a případné zasklení. Důležitá je také spodní mezera mezi dveřmi. Ten by měl být dobře izolovaný, protože tudy může unikat velké množství tepla.
Jakou barvu mají mít vchodové dveře?
Barva vchodových dveří by měla ladit s vaší fasádou. Chcete vědět, které barvy spolu dobře ladí? Vyzkoušejte si to s plánovačem exteriéru HORNBACH. Zde můžete měnit a porovnávat barvu fasády a vchodových dveří a najít tu správnou kombinaci.
Typy vchodových dveří
V novostavbě máte více možností a větší výběr než při rekonstrukci. Obecně se rozlišují jednokřídlé a dvoukřídlé dveře, dveře s bočními výplněmi nebo bez nich a dveře s nadsvětlíkem. K dispozici jsou také vstupní dveře s bezbariérovými podlahovými lištami. To je důležité vzít v úvahu, pokud je někdo v domácnosti odkázán na invalidní vozík nebo pokud se již chcete zajistit na stáří.
Jednokřídlé dveře jsou klasikou. Jejich výhodou je, že vyžadují málo místa. To je praktické, pokud máte úzký nebo malý vstupní prostor. Pokud máte k dispozici více místa, můžete se rozhodnout pro dvoukřídlé vstupní dveře. Jejich síla spočívá v tom, že v případě potřeby můžete otevřít obě části. Tímto způsobem se do domu bezpečně dostane i váš nový pracovní stůl nebo trampolína pro děti. Vypadají také prostorně a lákavě.
Boční panely mohou u vchodových dveří plnit různé funkce. Například můžete do domu přivést slunce tím, že sem nainstalujete sklo. Skvělým designovým prvkem jsou také skla, která umně rámují a zdůrazňují vstupní dveře. Existují přední dveře se dvěma bočními panely nebo pouze s jedním. To je dobrá volba, pokud není k dispozici místo pro celý "rám". To platí i pro světla. Jsou umístěna nad vstupními dveřmi a zajišťují přirozené osvětlení předsíně.
Bezbariérové podlahové lišty
Ve stáří se mohou dveře stát velkým problémem. Protože je lze jen stěží překonat pomocí invalidního vozíku. Šikovní řemeslníci se však nenechají zastavit dveřmi, protože existují praktické bezbariérové podlahové lišty. Spolehlivě těsní, aniž by tvořily překážku. Zajišťují příjemné pohodlí i bez invalidního vozíku.
Třídy odolnosti a zámky pro vchodové dveře
Chytrá řešení pro vaše vchodové dveře
Svůj zamykací systém můžete vždy vylepšit pomocí drobné technologie. Speciální cylindrická vložka není nutná - obvykle je možná nekomplikovaná a jednoduchá instalace do stávajícího uzamykacího systému.
Díky automatickému zamykání je otevírání dveří bezdotykové. Dveře otevřete buď dálkovým ovladačem, nebo chytrým telefonem pomocí skenu prstu nebo PIN kódu. Tímto způsobem se zámek sám odemkne.
Ještě jednodušší je automatické odemykání a zamykání dveří přes Bluetooth, když se přiblížíte ke vchodovým dveřím nebo se od nich vzdálíte. Ztracené klíče už pro vás nepředstavují žádný problém a prostřednictvím aplikace můžete jednoduše zrušit oprávnění k uzamčení ztracených dálkových ovladačů.
S kontaktním čidlem a příslušnou bránou si zachováte kontrolu. Upozornění na každé otevření a zavření vchodových dveří prostřednictvím chytrého telefonu.
Zachovejte si přehled
Zajistěte si dodatečné zabezpečení vchodových dveří. Pomocí kamery můžete zjistit, kdo právě stojí přede dveřmi. Pomocí obousměrného zvuku kamery můžete s návštěvníkem mluvit odkudkoli prostřednictvím chytrého telefonu. Pak můžete buď otevřít dveře - nebo pokračovat v práci na projektu, pokud návštěvník přijde nezván.
Jak správně určit velikost vchodových dveří
Chcete-li vyměnit vchodové dveře, určete nejprve rozměry rámu. Změřte vnitřní a vnější stranu od podlahy po horní okraj dveří na pravé a levé straně. Pak odečtěte 10 mm pro těsnění a podobně. Poté změřte šířku otvoru. Od této hodnoty byste měli odečíst 20 mm.
U novostavby stačí změřit výšku a šířku otvoru ve stěně, tj. světlý rozměr, a odečíst 20 mm. Tímto způsobem můžete snadno určit velikost požadovaného rámu a odpovídajících dveří. Nezapomeňte do výšky započítat i podlahu.
Jak správně měřit dveře
I když jste zkušený domácí kutil, může mít smysl nechat si správná měření provést odborníkem. Může vám také nainstalovat nové vchodové dveře. To se doporučuje zejména u bezpečnostních vchodových dveří s třídou RC, protože při montáži je třeba dodržet zvláštní specifikace.
Co byste ještě měli vědět o vchodových dveřích
Převážná většina vchodových dveří se otevírá dovnitř. To má své dobré důvody. Za prvé, váš host stojí přímo přede dveřmi, když zazvoní zvonek. Pokud by se dveře otevřely směrem ven, hrozilo by nebezpečí zranění. Za druhé, dveře, které se otevírají směrem ven, při dešti zevnitř promoknou a pak kapou do předsíně. Navíc se tím dveře poškozují, protože jejich ochrana proti větru a dešti je pouze na vnější straně.
Časem se může stát, že se vchodové dveře pokřiví. Důvodem může být chlad, vlhkost nebo změna stěn či snížení podlahy. Kvalitnější vchodové dveře jsou často vybaveny závěsy nastavitelnými ve třech směrech. V závislosti na tom, kde dveře trčí nebo táhnou, jim můžete upravit zavěšení: