Jak vybrat vinylovou podlahu a později nelitovat
Omrzelo vás lino v paneláku nebo staré parkety v domě? Nebo prostě jen potřebujete nový povrch a na mušku jste si vzali vinylovou podlahu? Nedivíme se. A hned vám pomůžeme se správným výběrem, který vám nejen ušetří nervy, ale taky udělá velkou radost.
5 nejčastějších otázek při výběru vinylové podlahy
Ano, vinyl vydrží hodně. Ale i přesto raději předcházejte situacím, kdy by se v místnostech jako je koupelna, WC nebo kuchyň, mohl materiál "koupat ve vodě". Pokud se vám voda na podlahu nějakým způsobem dostane, nenechávejte jí na místě déle než 15 minut.
Vinyl je odolný vůči oděru a vlhkosti. Nicméně doporučujeme nábytek raději opatřit filcovými podložkami a neházet na zem ostré nože. Životnost materiálu se tak o dost prodlouží. Velmi dobře se udržuje, je příjemný na dotek a pokládka vinylové podlahy je snadnou záležitostí. Má malý tepelný odpor a tedy rychlejší prodyšnost tepla směrem nahoru. Proto je vhodný pro podlahové vytápění.
Ano, vinylové podlahy jsou pro tento účel dokonce ideální podlahovou krytinou. Jsou vhodné na teplovodní topení. Nedoporučujeme vinyl používat na topení z elektrických rohoží. Krytina by rychlé náběhy tepla špatně snášela.
Vinylová podlaha se pokládá buď jako plovoucí nebo se na podklad nalepuje. Na pokládku plovoucím způsobem se používá tzv. "zámkový" vinyl, který do podkladu nepřibíjíme, ale spojujeme lamely k sobě. Tento systém se nazývá "klik spojování".
Nejčastější způsob pokládky vinylu je jeho lepení na podklad. Lamela má zespodu nanesené lepidlo a způsob pokládky je tak velmi rychlý a jednoduchý.
V závislosti na stylu pokládky rozdělujeme vinyl na tvrzený a měkčený.
Měkčený vinyl o tloušťce 2 až 3,5 mm se nejčastěji k podkladu lepí. Vinylové lamely o tloušťce 4 - 5 mm se k sobě spojují "zámky" (zaklapnutím) a vinyl o tloušťce 6 - 9 mm je vyroben na podkladu HDF (tvrzený lisovaný papír). Obě dvě varianty se pokládají klik systémem jako plovoucí podlaha.
A co designy? Je z čeho vybírat?
Nejčastějšími designy jsou vzory a dekory dřeva, stále oblíbenějšího betonu, dlažby nebo břidlice. Setkat se můžete i s napodobením korku, koberce a dokonce i se vzorem, který má na dotek 3D efekt.
Vinylové podlahy jsou čím dál oblíbenější a na popularitě získávají díky mnohým svým výhodám. Ve spoustě domácností už se nepokládá laminátová podlaha, nahrazuje ji právě modernější vinylová.
K jejím nesporným kladům patří:
- snadná údržba
- množství nabízených dekorů
- příjemný povrch
- antistatika
- vysoká chemická odolnost a nenasákavost
- odolnost vůči mechanickému poškození
- pružnost
- možnost oprav
- příznivá cena
Vinylová podlaha si sama o sobě a se svými několika vrstvami dobře poradí s kročejovým hlukem. Utlumí tak zvuky nejen pro souseda bydlícího pod vámi, ale i zvuky, které se pohybem přenášejí do vašich dalších místností.
Dobrou zprávou je i to, že některé druhy vinylu můžete s klidem položit i do místností s podlahovým vytápěním. Neublíží mu to.
Kde najde vinyl své uplatnění?
Vinylové podlahy jsou na rozdíl od jiných, podobných, odolnější. Hodí se do méně vytížené ložnice, ale i frekventovaného obývacího pokoje, do kuchyně a díky nenasákavosti i do koupelny. Kromě běžných domácností se čím dál častěji objevují v komerčních prostorách, hotelech a kancelářích, které tak ladí k dokonalosti. Stačí jen správně vybrat.
A jak tedy vybrat vinylovou podlahu?
Začněme tím, že existují dva druhy pokládky – vinylovou podlahu můžeme položit jako plovoucí tak, že ji do sebe budeme zaklikávat, nebo ji budeme lepit na podklad. Druhý způsob bývá častější, protože dává větší jistotu, že podlaha nebude „pracovat“ a hýbat se.
Ruku v ruce s postupem pokládky jde to, jestli použijeme vinyl měkčený nebo tvrzený. Měkčený vinyl má tloušťku 2-3,5 mm a obvykle se k podkladu lepí. Lamely od 3,5 mm se pak k sobě připojují zámky.
Žádný strach, i s pokládkou vám poradíme. Máme pro vás návody jak nalepit vinylovou podlahu i jak vinylovou podlahu položit stylem zaklikávání.
Co si při volbě vinylové podlahy ohlídat?
Abyste si vybrali opravdu dobře a abyste věděli, do čeho vůbec jdete, sledujte při koupi podlahy její zdravotní nezávadnost. Každý spolehlivý prodejce by vám měl být schopný ukázat dokumenty, které ji prokazují. Existuje přitom hned několik certifikátů, tak se nenechte ukonejšit jedním jediným.
K dalším důležitým parametrům patří celková tloušťka a tloušťka nášlapné vrstvy. Platí, že čím tlustší je nášlapná vrstva, tím bude podlaha odolnější. Struktura povrchu hraje taky svou roli – podlaha by totiž neměla být ani úplně hladká, ani příliš hrubá.
Pozor si dejte taky na typ naklikávacího systému. Nejrozšířenější je typ Uniclic nebo Valinge. Další typy mohou být rovněž spolehlivé, ale nejsou tolik rozšířené a zřejmě za ně nikdo do ohně ruku nedá.
Pokud chcete pokládat vinylovou podlahu do místnosti, kde máte podlahové vytápění, zaměřte se i na tento parametr – poradit by vám měl výrobce podle konkrétních podlah.
Podstatný je samozřejmě materiál základové desky, protože není vinyl jako vinyl a lepší jsou těžší desky, které jsou tvarově stabilnější a lépe odolávají vodě.
Jak je to s dekorem? Výběr bývá náročný!
Ne že by nebylo z čeho vybírat, a museli byste tak dělat kompromisy. Naopak – designů vinylových podlah je dnes tolik a většinou jsou tak věrohodné, že jsou k nerozeznání od dřeva nebo kamene. Potom člověk stojí před hodně náročnou volbou, protože podlahu nepředělává každý rok.
Vždycky volte spíše méně výrazné designy. Pokud se vám při výběru líbí výraznější, ba dokonce křiklavý design, popřemýšlejte, jestli to není jen vaše momentální rozpoložení a nebudete volby za pár let (v horším případě měsíců) litovat.
Zdaleka nejoblíbenějším designovým provedením je dnes samozřejmě dřevo. I těchto dekorů je ale celá škála a při výběru si musíte uvědomit, jak světlá je místnost, kde budete podlahu pokládat i to, že podlaha by měla být tou nejtmavší částí místnosti, i když toto pravidlo už spousta lidí „porušuje“ a jejich domácnosti stejně vypadají perfektně.
Přemýšlejte o tom, jaký budete mít nábytek a jestli s ním bude podlaha ladit. Všechno do sebe musí zapadnout – nejen funkčně a prakticky, ale i vzhledově. Přejeme vám při výběru hodně štěstí!