Spád vám zajistí, že voda z balkonu bude rovnoměrně stékat a nebude dělat louže. Položte na podlahu vodováhu, a pokud vidíte, že spád je alespoň 1 cm, je to v pořádku. Pokud je vodováha v rovině, je nutné balkón vyspádovat tenkovrstvým betonem. Na původní podklad natřete penetraci, tenkovrstvý beton a vše nechte 4-5 dní vyzrát.
Jak vydláždit balkón
Připravte si beton, penetraci, stěrku, dlažbu, lepidlo, spárovku, řezačku obkladů, míchadlo, hřeben, váleček. Pomocníka potřebovat nebudete, s naším návodem to dáte sami. Mělo by být mezi 15-20 stupni Celsia a pokud budete čekat déšť, mějte připravený igelit.
Nepodceňujte přípravu
Příprava podkladu pro novou dlažbu je tím nejdůležitějším krokem. Postup přípravy se bude lišit podle toho, jaký povrch váš balkón má a zda je problematický – beton, dlažba.
- Pokud pokládáte novou dlažbu na beton, je potřeba zajistit vady – drolení, praskliny, díry, vysoká savost (test savosti - nalijte na beton vodu a pokud vám do 2-3 minut zmizí, je povrch vadný). Povrch opravte tenkovrstvým betonem.
- Pokud je na balkóně původní dlažba, zkontrolujte poklepem, zda dlažba „neduní“. Znamenalo by to, že nedrží a podklad pro novu dlažbu není spolehlivý. V takovémto případě je potřeba starou dlažbu osekat a odstranit původní lepidlo.
- Pokud je stará dlažba v pořádku a vy na ni budete pokládat novou, zjistěte si, zda vám vše výškově sedí – jestli otevřete dveře od balkónu atp. Postup, jak pokládat dlažbu na dlažbu najdete zde.
Možnosti pokládky dlažby
1. Dlažba na dlažbu
- vyčistěte spáry a mastnotu z dlažby
- naneste adhezní můstek (penetrace s křemičitým pískem, která zajistí snadné přilnutí materiálů)
- lepte výhradně disperzním lepidlem s 4mm hřebenem
2. Kamenný koberec
- nebudete muset nic řezat, povrch připravíte stejně jako před dlážděním (beton, penetrace, hydroizolace, penetrace)
- smícháte pojivo s kamínky a stěrkou je nanesete do roviny
3. Pokládka na terče
- ideální na velkoformátovou dlažbu nebo do extrémních klimatických podmínek
- terče se pokládají na upravený podklad a na ně se usazuje dlažba
Na tento projekt budete potřebovat
Před samotnou pokládkou vyberte dlažbu, lepidlo, křížky, hřeben a připravte si kladečský plán:
- dlažba – mrazuvzdorná (nenasákne vodu a nerozpraská mrazem), protiskluz R10, R11
- lepidlo – flexibilní, mrazuvzdorné
- hřeben – nářadí pro nanášení lepidla vybírejte podle velikosti dlažby. Hřeben určuje množství naneseného lepidla. 30x30 cm – 6mm hřeben; 60x60 cm – 10mm hřeben.
- kladečský plán – rozměřte si povrch a rozvrhněte si pokládku tak, aby vám nevznikaly 1cm mezery, které nelze položit. Začněte zakládat od exteriéru, kde je dlažba vystavena povětrnostním vlivům (řezné strany dlažby nasákávají). U zdi, pod střechou můžete skončit klidně půlkou dlažby…
- křížky – určují šířku spáry a zajistí vám rovnoměrnou pokládku; volte 3mm šířku. Na velkoformátové dlažby můžete použít novinku 3D klipy,
Krok za krokem
Spádování
Díky přesahu bude voda z balkónu bezpečně odtékat. Můžete mít přesah ze samotné dlažby nebo můžete využít tzv. balkonovou lištu. Pokud budete dávat na balkón nový beton, položte podlahovou lištu po něj. Jinak je nutné lištu umístit pod hydroizolaci.
Hydroizolace
Na napenetrovaný a dobře připravený podklad naneste válečkem 1-2 mm vrstvu hydroizolace. Ta zabrání prostupu vody mezi dlažbou a betonem.
Suchou hydroizolační směs míchejte s vodou míchadlem na nejpomalejší otáčky. Při rychlých otáčkách by se vám do směsi dostal vzduch a namíchali byste si rychleschnoucí směs, kterou byste nestihli natáhnout.
Pás stěny do výšky soklu natřete hydroizolační stěrkou.
Na tu přiložte hydroizolační pásku. Zabrání průniku vlhkosti a zatékání. Pásky pak obložíte sokly.
Hydroizolaci nechte 1 den zaschnout, opět povrch napenetrujte a může začít dláždit.
Dláždění
Namíchejte si přiměřené množství lepidla, které stihnete nanést hřebenem, položit na něj dlažbu, vše vyladit, dořezat atp. Zbytek lepidla v kbelíku by vám během práce ztvrdl.
Pokládejte dlažbu spolu s křížky a zaťukejte jemně gumovým kladívkem. Nechte 1-3 dny zaschnout, by byla dlažba pochozí na spárování.
Pokud máte plochu balkónu velkou, je potřeba vždy po 8 metrech dlažby použít tzv. dilatační šňůru, která vyrovnává tlaky takto velké plochy.
Tip na řezání dlažby
Dnešní dlažba je vyrobená z extra tvrzených materiálů. Pracujte proto výhradně s profi řezačkami (není nutné je kupovat, mají je v půjčovnách). Ušetříte čas, energii i peníze za znehodnocený materiál nevhodnou řezačkou.
Spárování
Spárovačku kupte výhradně mrazuvzdornou a flexibilní. Někteří výrobci nabízejí také spárovací hmoty s protiplísňovými a vodouodpuzující účinky. Odstín volte dle vašeho vkusu, ideálně podle barvy dlažby. Namíchejte spárovačku podle návodu na obalu. Na roztírání spárovačky si pořiďte neoprenovou stěrku – zamáčknete s ní snadno hmotu do spáry a zbytek spárovačky z dlažby krásně setřete.
Pozor
Sokly vždy spárujte silikonem. Dvě řezné plochy pracují jinak a klasická spárovačka by praskala.
Dlažbu po spárovačce musíte vyčistit ihned a během čištění vodu vyměnit 3x. Dlažba musí být po zaschnutí skutečně čistá, jinak si přiděláte práci s dalším čištěním.