Výroba energie pomocí fotovoltaických systémů
V současné době se elektřina ze sluneční energie nejčastěji vyrábí pomocí fotovoltaických systémů. Fotovoltaické moduly se montují na střechu. Jejich fotočlánky nebo solární články přeměňují sluneční světlo na elektřinu.
Plocha 6 metrů čtverečních solárních panelů vyrobí přibližně 1 000 kWh elektřiny. Zatím se však stále jedná o stejnosměrný proud. S tím většina domácích spotřebičů nic nezmůže. Musí se tedy změnit na střídavý proud. O to se stará střídač, kterému se také říká zařízení pro napájení ze sítě. Vyrobená elektřina se pak buď spotřebovává v domácnosti, nebo se dodává do sítě.
Zkontrolujte počet hodin slunečního svitu
Instalace fotovoltaického systému nemá smysl na každé střeše. Aby byl systém rentabilní, musí být po celý rok dostatek slunečního svitu. Nejlepší je nechat si to ověřit odbornou firmou.
Větrná elektrárna
Větrnou turbínu si dnes už můžete namontovat i na svůj dům. Samozřejmě větrná turbína není tak obrovská, princip výroby energie je však stejný. Vítr pohání kolo, které pohání generátor, jenž vyrábí elektřinu. Stejně jako u fotovoltaického systému je elektřina buď spotřebována uživatelem, nebo je dodávána do sítě.
Takže zhodnoťte sami nebo s odborníky, zda je v místě dostatečně větrno a o investici do větrné elektrárny můžete začít přemýšlet. Instalaci určitě proberte se stavebním úřadem.
Kogenerační jednotka nebo vytápění palivovými články
Třetí možností vlastní výroby elektřiny je kogenerační jednotka nebo topný systém s palivovými články. Kogenerační jednotka využívá principu kogenerace. To znamená, že teplo i elektřina jsou vyráběny spalovacím procesem.
Je to, jako by se váš plynový topný systém doma staral nejen o to, abyste měli teplo, ale také vyráběl elektřinu. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.
Výhodou je, že k výrobě elektřiny a tepla je zapotřebí jen málo paliva. Pořízení kogenerační jednotky je však velmi složité a nákladné. V soukromém sektoru se proto vyplatí téměř jen tehdy, pokud ji chcete použít pro zásobování bytového domu a spojí se několik zájemců.
U vytápění palivovými články je situace jiná. Zde se také využívá kombinovaná výroba tepla a elektřiny, ale "studené spalování" v palivovém článku je chemickou reakcí mezi vodíkem a kyslíkem.
I zde se uvolňuje energie ve formě tepla a elektřiny. Na rozdíl od kombinované výroby tepla a elektřiny se vytápění palivovými články vyplatí i pro rodinné domy.
Otázky a odpovědi - výroba elektřiny v domácnosti
Energie na cesty
Nejen doma si můžete vyrábět vlastní elektřinu a snížit tak své účty a přispět k ochraně klimatu. Také na cestách jsme stále méně ochotni obejít se bez určité úrovně komfortu. Dříve bylo kempování spojeno s mnoha nedostatky - bez ledničky, bez elektrického světla a bez elektrických spotřebičů. To už ale leckde neplatí.
Při kempování, na stavbě nebo kdekoli jinde je nejlepší spolehnout se na sílu slunce. Přenosné solární panely a zásobníky na jimi vyrobenou energii vám umožní vyrábět a skladovat vlastní elektřinu kdekoli na světě - i daleko od civilizace.
A je to opravdu jednoduché a nekomplikované. Potřebujete pouze tři komponenty: solární panel, propojovací kabel a elektrárnu.