Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 21.11.24 v 20:25 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

V současné době se elektřina ze sluneční energie nejčastěji vyrábí pomocí fotovoltaických systémů. Fotovoltaické moduly se montují na střechu. Jejich fotočlánky nebo solární články přeměňují sluneční světlo na elektřinu.

Plocha 6 metrů čtverečních solárních panelů vyrobí přibližně 1 000 kWh elektřiny. Zatím se však stále jedná o stejnosměrný proud. S tím většina domácích spotřebičů nic nezmůže. Musí se tedy změnit na střídavý proud. O to se stará střídač, kterému se také říká zařízení pro napájení ze sítě. Vyrobená elektřina se pak buď spotřebovává v domácnosti, nebo se dodává do sítě.

Jak vyrobit elektřinu pomocí fotovoltaických systémů

Svou vlastní elektřinu si můžete vyrábět jak ve vlastním bytě, tak i v bytě pronajatém. Pomocí fotovoltaiky na balkón můžete část solární energie vyrábět jak na balkoně, tak na terase a spotřebovávat ji.
A pokud hledáte řešení pro altán nebo osamělou chatu v lese, pak by pro vás mohl být řešením off-grid systém, kdy se energie ukládá do baterie.

Větrnou turbínu si dnes už můžete namontovat i na svůj dům. Samozřejmě větrná turbína není tak obrovská, princip výroby energie je však stejný. Vítr pohání kolo, které pohání generátor, jenž vyrábí elektřinu. Stejně jako u fotovoltaického systému je elektřina buď spotřebována uživatelem, nebo je dodávána do sítě.

Takže zhodnoťte sami nebo s odborníky, zda je v místě dostatečně větrno a o investici do větrné elektrárny můžete začít přemýšlet. Instalaci určitě proberte se stavebním úřadem.

Třetí možností vlastní výroby elektřiny je kogenerační jednotka nebo topný systém s palivovými články. Kogenerační jednotka využívá principu kogenerace. To znamená, že teplo i elektřina jsou vyráběny spalovacím procesem.
Je to, jako by se váš plynový topný systém doma staral nejen o to, abyste měli teplo, ale také vyráběl elektřinu. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.

Výhodou je, že k výrobě elektřiny a tepla je zapotřebí jen málo paliva. Pořízení kogenerační jednotky je však velmi složité a nákladné. V soukromém sektoru se proto vyplatí téměř jen tehdy, pokud ji chcete použít pro zásobování bytového domu a spojí se několik zájemců.

U vytápění palivovými články je situace jiná. Zde se také využívá kombinovaná výroba tepla a elektřiny, ale "studené spalování" v palivovém článku je chemickou reakcí mezi vodíkem a kyslíkem.
I zde se uvolňuje energie ve formě tepla a elektřiny. Na rozdíl od kombinované výroby tepla a elektřiny se vytápění palivovými články vyplatí i pro rodinné domy.

Ano, v zásadě si můžete vyrábět elektřinu doma. Musíte pouze dodržovat předpisy týkající se množství vyrobené elektřiny a absolvovat všechna potřebná licenční řízení pro příslušný systém. To však silně závisí na typu výroby elektřiny.

Jmenovitý elektrický výkon vašeho systému může být až 2 megawatty. Pokud se pohybujete pod touto hranicí, není výroba elektřiny problém. Pokud chcete vyrábět více elektřiny, musíte si zaregistrovat živnost a platit poplatek, protože pak jste považováni za komerčního výrobce elektřiny.

Pro ukládání vlastní vyrobené elektřiny jsou k dispozici zásobníky elektřiny vhodné pro daný systém. Elektřinu v nich můžete skladovat, dokud ji nebudete potřebovat.

Chcete-li se rozhodnout, který typ výroby elektřiny je pro vás vhodný, musíte zvážit různé faktory. Pokud žijete ve velmi stinné oblasti, fotovoltaika nepřipadá v úvahu. Na větrnou elektrárnu musíte získat povolení, a pokud bydlíte v hustě zastavěné oblasti, jsou šance spíše mizivé. Kogenerační jednotka se vyplatí pouze v případě, že s ní chcete vytápět bytový dům. Nejlepší je nechat si poradit od specializované firmy.

Jak vyrobit elektřinu pomocí fotovoltaických systémů

Nejen doma si můžete vyrábět vlastní elektřinu a snížit tak své účty a přispět k ochraně klimatu. Také na cestách jsme stále méně ochotni obejít se bez určité úrovně komfortu. Dříve bylo kempování spojeno s mnoha nedostatky - bez ledničky, bez elektrického světla a bez elektrických spotřebičů. To už ale leckde neplatí.

Při kempování, na stavbě nebo kdekoli jinde je nejlepší spolehnout se na sílu slunce. Přenosné solární panely a zásobníky na jimi vyrobenou energii vám umožní vyrábět a skladovat vlastní elektřinu kdekoli na světě - i daleko od civilizace.
A je to opravdu jednoduché a nekomplikované. Potřebujete pouze tři komponenty: solární panel, propojovací kabel a elektrárnu.

nahoru