Jak vyrovnat podlahu
Ať se chystáte pokládat laminátovou podlahu, parkety, vinylovou podlahu, korek, dlažbu nebo koberce, tak pod každý typ je potřeba trochu jiný podklad. Základem všeho je dobrá stěrka.
Podlahový potěr je vrstva pod podlahovou krytinou, která se pokládá na nosný podklad. Je ideální pro vyrovnání podlah.
Pokud je podklad nerovný, musíte jej chtě nechtě vyrovnat. Doporučujeme k tomu použít třeba produkty značky Akkit, která má ve svém portfoliu vyrovnávací hmoty i samonivelační stěrky.
Na trhu existují produkty, které můžete použít k vyrovnání celé podlahy nebo jen jednotlivých částí. Při míchání výrobků, které ještě nejsou připraveny k použití, dbejte na dodržení doporučeného poměru míchání.
V místech s drobnými nerovnostmi v potěru nemusíte celou podlahu znovu vylévat. Obvykle stačí postižená místa vyrovnat vyrovnávací hmotou nebo vyrovnávací a spádovou maltou.
Minimální a maximální tloušťka vrstvy vyrovnávací hmoty závisí na zvoleném výrobku a použité podlahové krytině. Věnujte pozornost pokynům výrobce o doporučených tloušťkách vrstev v technických listech výrobků.
Množství potřebné vyrovnávací hmoty závisí na tloušťce nerovností vaší podlahy. K tomu je třeba nejprve určit tloušťku vrstvy. Rozdělte podlahu na zóny po jednom metru čtverečním. Poté použijte vodováhu a změřte výšku největšího důlku v každé zóně.
Příklad pro místnost o rozloze 10 metrů čtverečních:
Zóna 1 4 mm | Zóna 2 7 mm | Zóna 3 5 mm | Zóna 4 3 mm | Zóna 5 5 mm |
Zóna 6 3 mm | Zóna 7 5 mm | Zóna 8 6 mm | Zóna 9 2 mm | Zóna 10 4 mm |
Poté sečtěte všechny hodnoty a vydělte je počtem zón, tj. 4 + 7 + 5 + 3 + 5 + 3 + 5 + 6 + 2 + 4 = 44 : 10 = 4,4. Tuto hodnotu pak vydělte dvěma 4,4 : 2 = 2,2. V tomto příkladu to znamená, že potřebujete v průměru 2,2 mm vyrovnávací směsi. Pro další vyrovnávací vrstvu můžete přidat další dva milimetry, takže dojdete k celkové tloušťce vrstvy 4,2 mm.
Ve druhém kroku nyní vypočtete skutečné množství vyrovnávací hmoty. Nejprve zjistěte spotřebu na metr čtvereční a milimetr tloušťky vrstvy u příslušného výrobku. Pokud je to například 1,9 kg, vynásobte tuto hodnotu vypočtenou tloušťkou vrstvy a velikostí místnosti. V našem příkladu 1,9 x 4,2 x 10 = 79,8. Celkem byste tedy pro tuto místnost potřebovali přibližně 79,8 kg vyrovnávací hmoty.
Příprava podkladu
Před vyrovnáním podlahy vyrovnávací hmotou musí být podklad suchý, nezamrzlý, pevný, nosný, rozměrově stálý, bez prachu, nečistot, oleje, mastnoty, separačních prostředků a volných částic a musí odpovídat aktuálně platným normám. Vždy dodržujte pokyny výrobce týkající se doby aplikace a schnutí.
Jak vyrovnat dřevěnou podlahu
Chcete vyrovnat starou dřevěnou podlahu, např. dřevěná prkna s perem a drážkou, pro novou podlahovou krytinu? I na to existují speciální výrobky, s nimiž dřevěnou podlahu snadno připravíte na novou podlahovou krytinu.
Samonivelační stěrka
Samonivelační hmota/stěrka je produkt, kdy se hmota sama stane vyrovnávací vrstvou. U jiných nivelačních hmot budete možná muset trochu pomoci, abyste zajistili vytvoření rovného a rovného povrchu.
Jak položit potěr
Při pokládce potěru nezapomeňte na okrajové izolační lišty. Musíte je připevnit ke všem stoupajícím prvkům, abyste zabránili vzniku zvukových mostů a kontaktů, které zhoršují zvukovou izolaci.
Jakou podlahovou krytinu zvolit pro podlahové vytápění?
Jestli můžete na podlahové vytápění položit dlažbu nebo laminátovou, parketovou, vinylovou, kobercovou či korkovou podlahu, závisí na výrobci a podlaze. Informace o tom, které podlahy jsou nejvhodnější pro pokládku na podlahové vytápění, naleznete v návodu výrobce nebo se jednoduše zeptejte odborného poradce ve vaší prodejně HORNBACH.
Mnoho podlahových krytin můžete podle toho také filtrovat v e-shopu.
Pokud lze podlahovou krytinu položit na podlahové vytápění, platí následující:
- Před zahájením pokládky musí být nejprve topenářem vypracován protokol o zahřívání pro podlahové krytiny na vyhřívaných potěrech.
- Povrchovou teplotu podlahy lze pomalu zvyšovat přibližně tři dny po položení podlahy.
- Maximální množství tepla, které můžete na podlahovou krytinu aplikovat, zjistíte v návodu výrobce.
Pokládku podlahy lze udělat i na původní podlahu
Kvůli pokládce nové podlahy někdy nemusíte úplně odstranit starou podlahovou krytinu. Díky některým kombinacím můžete novou podlahovou krytinu položit přímo na starou podlahovou krytinu nebo starou podlahovou krytinu v několika jednoduchých krocích upravit tak, aby byla vhodná k pokrytí.
Renovujete podlahu a máte jen malou výšku pro novou krytinu?
Při renovaci a modernizaci je často pro nové podlahové krytiny možná pouze nízká instalační výška. Zde jsou obecně vhodné laminátové a dřevěné podlahy.
Přesnou instalační výšku požadované podlahové krytiny najdete v informacích o výrobku. V případě potřeby do výšky zahrňte parotěsnou zábranu a izolaci proti kročejovému hluku.