Jaké jsou hlavní přínosy zelené střechy?
- Zateplení prostoru pod střechou. V letních měsících zabraňuje přehřívání interiéru a v chladném období působí jako další izolační vrstva.
- Působí jako přírodní klimatizace.
- Zpomaluje odtok dešťové vody, odlehčuje nápor na kanalizace.
- Chladivý efekt na životní prostředí - přirozené ochlazování míst a okolí.
- Více biodiverzity - pro včely, hmyz a ptáky je útočištěm, vrací život do zastavěného prostředí.
- Zachytávání prachu.
- Menší hluk z okolí.
- Snížení dopadu klimatických změn na životní prostředí.
- Plní okrasnou funkci.
Intenzivní nebo extenzivní zelené střechy?
V zásadě existují dva způsoby ozelenění střechy - intenzivní zelené střechy a extenzivní zelené střechy.
- Intenzivní zelené střechy jsou zelené střechy XXL. Vaše zelená střecha se stane využitelnou střešní zahradou s keři, stromy, trávníky, místy k posezení a cestičkami. Intenzivní zelená střecha je tedy z hlediska údržby a náročnosti srovnatelná s běžnou zahradou. A samozřejmě potřebujete velmi stabilní střechu.
- Extenzivní zelené střechy jsou vhodné pro podstatně více střech, protože extenzivní zelené střechy spoléhají na tenkou vrstvu substrátu a rozsáhlou výsadbu rozchodníků. Ať už se jedná o ozelenění střechy garáže, přístřešku na popelnice nebo přístřešku pro auto, extenzivní zelené střechy jsou ideální volbou - a navíc se snadno udržují.
Co na zelenou střechu dát?
Střecha z rozchodníků (latinsky Sedum) je speciální forma zelené střechy. Relativně lehká, nenáročná na údržbu a přitom robustní.
Jak už název napovídá, střechu osázíte rozchodníky. Rozchodník patří do čeledi tlusticovitých - část rostliny tedy uchovává vodu. Rozchodník má velmi mělké kořeny, a proto vyžaduje jen málo substrátu. Rozchodník také není příliš náchylný k chorobám.
Mezi nejznámější druhy rozchodníků patří rozchodník ostrý, šestiřadý, bílý, šlahounovitý nebo skalní.
Jak extenzivní zelenou střechu udržovat?
Kromě pravidelné péče a prohlídek toho, jak to všechno pěkně roste je první rok po realizaci potřeba:
- Zelenou střechu v zásadě nemusíte zalévat. Rozchodníky se dobře vyrovnávají se suchem. Pokud jste však zelenou střechu právě vysadili, můžete rostlinám pomoci v růstu a občas je zalít.
- Odstraňování plevelů (nežádoucí vegetace) přibližně 2x až 4x ročně, během vegetačního období (duben až listopad).
- Kontrola a čištění výpustí (přibližně 2x ročně).
- V případě potřeby vyplnění a vyrovnání povrchu doporučujeme použít např. Garden Boom Green Roof substrate extenzívní střešní substrát.
- • Hnojení, např. Garden BOOM Green Roof fertilizer 1–2x ročně (podle návodu k použití).
Zejména v prvním roce, kdy zelená střecha ještě není tak hustá, se na ní může rozšířit plevel. Čím hustší bude vaše zelená střecha, tím menší šanci bude mít plevel později. Udělal plevel ve vaší zelené střeše díru? Žádný problém. Můžete jednoduše utrhnout výhonky rozchodníku z jiné rostliny a rozprostřít je na půdu.
S příchodem podzimu se na vaši zelenou střechu snáší velké množství listí? Pokud byste nános listí neodstranily, tak by vaše rostliny rozchodníku mohly přes zimu uhynout, udusily by se.
Jak vytvořit zelenou střechu
Jak připravit střechu pro pokládku zelené střechy
Při tvorbě zelené střechy se můžete rozhodnout buď pro kompletní sady, nebo si můžete materiály sestavit jednotlivě. Díky kompletním systémům je ozelenění střechy obzvláště snadné. Vše potřebné je v těchto systémech obsaženo a vzájemně sladěno. Kompletní sady pro zelené střechy jsou zpravidla k dispozici pro zelené střechy o ploše 15 m2 a více.
Pro menší plochy nebo pokud si chcete zelenou střechu navrhnout podle svých individuálních představ, jsou k dispozici tzv. skalkové dlaždice pro zelené střechy. Se skalničkovými dlaždicemi můžete najednou vysadit třeba dvanáct různých druhů rozchodníků.
Nezáleží na tom, zda se rozhodnete pro kompletní sadu, nebo pro zelenou střechu na míru:
Příprava je pro obě varianty stejná. V našem průvodci vám ukážeme, jak připravit střechu pro zelenou střechu. Pak se rozhodněte:
Dříve, než začnete s realizací zelené střechy, řádně ji očistěte. Je potřeba odstranit všechny nečistoty. Zkontrolujte, jestli je hydroizolace odolná vůči prorůstání kořenů a není děravá. Po dešti zkontrolujte, že na střeše nejsou kaluže vody, a že dešťová voda dobře odtéká a odtok není zanesený listím a jinými nečistotami.
Začněte s pokládáním fólie. Fólie zajišťuje těsnost a chrání střechu před poškozením způsobeným kořeny. Fólii zatěžkávejte štěrkem tak dlouho, dokud nebude štěrk vyplněn po celém obvodu, aby se pod ni nedostal vítr. Pokládáte několik fólií vedle sebe? Pak se musí překrývat přibližně o 50 cm. Na okraji se fólie přeloží až k okraji střechy a tam se teprve po položení vegetace přestřihne. Fólie se nemusí lepit ani svařovat.
Pro zelenou střechu musíte použít fólii odolnou proti kořenům. Například fólie EPDM je odolná.
Po položení se fólie vyřízne v místech, kde budou později instalovány střešní vpusti - hydroizolace pod fólií se přitom nesmí poškodit! Fólii neřežte přímo na hydroizolaci a nepoužívejte řezací nůž s běžným ostřím.
Vnější okraj systému zelené střechy je tvořen hliníkovými profily a štěrkem. Okraj by měl být široký přibližně 50 cm. Hliníkové profily se pokládají tak, aby jejich strany směřovaly ven ke štěrkovému pásu. Pro spojení profilů se profily zasunou do sebe pomocí integrovaných spojovacích prvků na tupo. Pro rohové spoje se spojky ohnou pod úhlem 90°. Tím se rohy stabilizují a zabrání se posunu profilů po jejich vyrovnání.
Hliníkové profily nařežte pilkou na železo nebo nůžkami na plech.
Umístěte kontrolní šachtu nad střešní vtok. Je střecha odvodňována žlabem? Pak uspořádejte hliníkové profily s drážkami podél žlabu a zasuňte držák pod odvodňovací panely.
Jakmile jsou hliníkové profily vyrovnány, měli byste je zatížit pytli se štěrkem, aby se nic neposunulo.
Pás mezi okrajem střechy a hliníkovými profily o výšce 5 cm vyplňte štěrkem (zrnitost 16-32 mm). Štěrk by měl být později v jedné rovině s horním okrajem vegetační rohože. Pás štěrku o šířce 50 cm a výšce 5 cm by měl být položen také kolem prostupů, jako jsou kopule střešních oken nebo komíny.
Položte drenážní dlaždice tak, aby otvory (perforace) směřovaly nahoru. Sousední dlaždice musí překrývat řadu otvorů. Pokryjte taškami celou střechu až ke štěrkovému pásu.
K řezání okrajů a míst, kde budou později instalovány střešní vpusti, použijte řezací nůž s hákovým ostřím. Nepoužívejte rovnou čepel nebo nůž, jinak by mohlo dojít k poškození podkladové vrstvy.
Lehký substrát pro zelené střechy tvoří rohože z vláken minerální vlny. Je mimořádně kompaktní a rozměrově stabilní a výborně zadržuje vodu. Substrátové rohože se pokládají přímo na odvodňovací desky. Za tímto účelem je rozviňte těsně vedle sebe a v případě potřeby je nařežte na požadovaný rozměr pomocí řezacího nože s rovným ostřím nebo izolačního nože.
Zbylé kousky vegetační rohože použijte na mezery. Pro další krok opět použijte řezací nůž s hákovým ostřím. Pomocí něj odřízněte vyčnívající fólii na ochranu kořenů v úrovni okraje střechy - ne však příliš, aby přes ni nemohla stékat voda. Neřežte přímo na hydroizolaci, aby nedošlo k jejímu poškození.
Po položení rohoží je zalévejte tak, dokud nejsou zcela nasycené.
Aby rostliny zakořenily, je třeba je ihned po položení důkladně zalít. Zkontrolujte, zda drenážní vrstva pod vegetační rohoží také absorbovala vodu a je zcela nasycená. To usnadní pozdější údržbu. Během následujících 4 až 6 týdnů pravidelně kontrolujte vlhkost a v případě potřeby zalévejte.
Umístěte do odtoku mřížku, abyste zabránili ucpání odtoku. Kolem okapu a pokládaných rohoží položte pás hrubého štěrku o šířce přibližně 20 cm. Máte střešní okno nebo komín? Položte kolem něj 50 cm dlouhý pruh štěrku. Štěrk by měl být vysoký asi 5-9 cm. Vrstva štěrku musí být nakonec ve stejné výšce jako rozchodník.
Na podklad rovnoměrně rozprostřete asi 3 cm keramzitu. Tím zabráníte přílišnému přemokření rostlin rozchodníku. Tímto způsobem pokryjte celou střechu až po pásy s hrubým štěrkem.
Dlaždice s rozchodníky pokládejte na substrát tak dlouho, dokud nebude zcela zakrytý. V případě potřeby rozchodník ořízněte. Nakonec zkraťte přebytečné kořenové pletivo na okraji střechy. Ne příliš, protože pak přes něj nemůže stékat voda. I zde použijte nůž s háčkem a dejte pozor, abyste nepoškodili hydroizolaci.
Jednou pak rozchodníkovou zelenou střechu důkladně zalijte, aby se urychlilo zakořenění.
Zelená střecha na přístřešku pro auto
Pro některé přístřešky na auta jsou k dispozici také kompletní balíčky zelených střech.
Nezapomeňte, že zelená střecha zvyšuje zatížení střechy vašeho přístřešku na auto o 50 kg/m 2. Možná pak budete muset nainstalovat zvýšení sněhové zátěže.
Střešní substrát je vyrobený ze směsi kvalitních tříděných minerálních složek (zeolit, tříděná minerální drť z vulkanických hornin) a rašeliny a má upravenou hodnotu pH. Obsahuje dusík, fosfor a draslík ve stopovém množství.
- Vhodný na extenzivní vegetační střechy, případně do statických nádob
- Ideální také pro použití do statických i mobilních nádob
- Optimální hodnota pH s nižším množstvím živin (dusík, fosfor, draslík)
- Není vhodný pro rostliny citlivé na sucho
- Balení: 45 l
- Vydatnost: cca 0,5 m2 (při vrstvě 10 cm)
- Paletové množství: 39 ks
Hnojivo na zelené střechy je určené na hnojení střešních zahrad. Pozvolné uvolňování dlouhodobě působícího dusíku zajišťuje vyváženou a rovnoměrnou výživu během vegetačního období. Proto se hnojivo aplikuje 1 - 2 x ročně, zpravidla na začátku vegetace (brzy na jaře). Jemná granulace spolu s nízkou koncentrací živin zajistí rovnoměrnou a vyváženou distribuci výživy.
- Složení NPK: 10-08-08 + 2MgO
- Aplikuje se pouze 1–2 x za rok
- Podporuje rychlejší zapojení porostu po výsadbě
- Dávkování: 50–140 g/m2
- Zvyšuje odolnost rostlin vůči nepříznivým klimatickým podmínkám
- Působení: 1 rok
- Obsahuje víc než 75 % dlouhodobě působícího dusíku
- Granulace hnojiva: 1–3,2 mm
- Kromě základních živin NPK obsahuje také hořčík
- Balení: 15 kg
- Vydatnost: 100-300 m2
- Paletové množství: 48 ks