Snad nikde neplatí víc pravidlo, že nejlepší je prevence. Nedat zlodějům záminku k tomu, aby na váš byt nebo dům vůbec pomyslel, je základ úspěchu.
Co dělat, než odjedete?
- V první řadě vězte, že o dovolené byste měli říct jen svým blízkým. Nepište na sociální sítě, že se těšíte na odjezd a na jak dlouho se vzdalujete. Nerozhlašujte to po okolí.
- Nebalte a nenakládejte zavazadla s velkou pompou, křikem a rámusem. Mohla by to být předehra k zlodějskému plánu.
- Zatažení žaluzií, rolet a závěsů, to je trik tak starý, že už na něj zloději neskočí. Stejně jako třeba na sušící se prádlo – pokud u vás pozorují den co den to samé, tedy zatemněno a prádlo na šňůře už týden, jsou si téměř jistí, že prostě nejste doma.
- Přetékající poštovní schránka je další znamení toho, že už jste kolem ní pár dní neprošli. Takže je pro zloděje vzduch čistý.
- Pravidelné rozsvěcování a zhasínání. S výdobytkem časového spínání jsme se uklidnili zhruba na pár měsíců, ale ty doby už jsou dávno pryč. Zloději jsou chytří a za chvíli poznají, že se u vás v půl sedmé rozsvítí v kuchyni a v deset potom v ložnici. Každý den. Na minutu přesně. To lidi nedělávají.
- O klíči v květináči nebo pod rohožkou snad ani nemusíme mluvit.
Nemusí to stačit. Jak zabezpečit dveře a okna?
Chovat se nenápadně samozřejmě nestačí. Počítejte s tím, že když si zloděj váš dům vyhlédne, nebude se ostýchat přiblížit se do jeho bezprostřední blízkosti. Když nenajde klíč pod rohožkou, bude se chtít dostat dovnitř dveřmi nebo okny. Co s tím?
Bezpečné dveře
Bytelné a odolné vchodové dveře jsou prvním krokem k úspěchu. Dveře určitě zajistěte proti vyražení a proti vyháčkování – to platí hlavně u dvoukřídlých dveří. Použít k tomu můžete západky nebo kolíky. Vyražení zase zamezíte zpevněním obvodu dveří, třeba pomocí kovového pásku.
Věnujte se taky pantům, ideální je mít z vnitřní strany bytu hned tři a dát na ně zarážku proti vysazení. V panelových domech stojí za zkoušku vylití zárubní řídkým betonem. Ten pomůže proti roztažení a následnému vniknutí do bytu.
Nezapomeňte na zámky. Už když se do bytu nebo domu stěhujete, případně měníte dveře, myslete na to, že se chcete cítit bezpečně, když budete doma, a v pohodě, když doma nebudete. Vybírejte z kvalitních zámků s cylindrickou vložkou, u kterého budete moct zakrýt kování. Zvolit můžete taky bezpečnostní štít nebo vícebodový systém, který zajistí dveře po celém jejich obvodu.
Zabezpečení oken a balkónů
Zloděj, který zjistí, že by bylo moc náročné dostat se k vám dveřmi, obhlédne vaše okna, balkón nebo lodžii. Okna můžete zajistit několika způsoby – mít v nich vrstvené nebo tvrzené výplně, opatřit je mřížemi, pořídit si pojistky proti vysazení.
Na balkónech a lodžiích určitě nejen kvůli zlodějům využijete zasklení. Kola nebo další věci, o které nechcete přijít a které na těchto místech jinak skladujete, umístěte po dobu své nepřítomnosti třeba dovnitř do bytu, ale tak, aby nebyly na očích, když někdo nakoukne dovnitř.
Zabezpečení domu a bytu jako celku
Dílčí části domu bychom měli, podívejme se ještě na elektrické zabezpečení obecnějšího ražení. Nikdy není od věci klasický alarm, detektory s mikrospínači, které reagují na pohyb, teplo nebo třeba neobvyklé vibrace, dále pak dobře poslouží kamery a moderní chytré zámky, které vás například SMS zprávou upozorní na to, že se někdo dostal do vašeho bydlení.
Pár tipů na zabezpečení domova navíc
Pokud máte poblíž příbuzného, kamaráda nebo známého, poproste ho, aby se k vám občas podíval, jestli je všechno v pořádku. Při té příležitosti vám může vybrat schránku, aby nepřetékala dopisy a reklamními letáky.
Jestli chcete být skutečně důslední, zapište si výrobní čísla svých elektronických mazlíčků – televize, počítačů a dalších. Podle nich se dá případně ukradená věc snadno identifikovat.