Je Praha - Černý Most vaše správná prodejna?
Moje nákupní seznamy 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
25. 12. 2024 zavřeno
26. 12. 2024 zavřeno
31. 12. 2024 8:00 - 12:00 hod.
1. 1. 2025 zavřeno
Tuto informaci jste si vytiskli dne 22.12.24 v 12:22 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.

Historie drhání, respektive macramé sahá hluboko do minulosti. Většina lidí si drhání a macramé spojuje s pletenými závěsnými koši. Z příze však můžete zauzlovat téměř cokoli - od malých dekorativních prvků až po větší předměty. Uzlovat můžete například batohy nebo nákupní tašky, lapače snů, ozdoby na vánoční stromek, nástěnné dekorace, ubrusy, závěsy, koberce, podtácky a mnoho dalšího. Z macramé si můžete dokonce vyrobit houpací sítě a houpačky. Vše záleží na vaší touze být kreativní a především na kvalitním materiálu.


Macramé příze

Macramé příze a splétané šňůry se liší tloušťkou, barvou, materiálem (bavlna, polyester), povrchovou úpravou a způsobem použití. Především se šňůry liší tloušťkou. Některé jsou silné jen 1 až 2 mm. Jiné mají průměr až 5 mm. Z těch tenčích můžete vázat přívěsky, šperky a další drobné macramé výtvory. Pokud chcete, aby vaše dílo bylo větší, budete potřebovat silnější provazy. Pokud chcete uvázat třeba závěs pro květináč, mělo by být materiál silný alespoň 3 mm.

Druhý velký rozdíl je ve způsobu výroby provazů. Existují rozčesávací (točené) a splétané typy. Rozčesávací jsou buď z 1, nebo ze 3 pramenů. Díky tomu lze na jejich koncích snadno vytvářet ozdobné třásně. U splétaných šňůr to tak dobře nejde. Jsou stabilnější a obvykle o něco silnější.

Korálky, kroužky

Kroužky slouží k zavěšení macramé, nejčastěji na nich začnete splétat závěs na květináč. Korálky udělají na macramé velkou parádu.

Dřevěná tyč

Na dřevěnou tyč se macramé plete jedna radost. Pak už dekorací stačí jen pověsit na zeď.

Macramé se v podstatě skládá z uzlů, které tvoří vzory. Začněte plochým uzlem, ten patří k těm základním a jednoduchým. Plochý uzel se tvoří ze 2 krajních přízí a jedné hlavní příze mezi nimi. Pravou šňůru přeložte přes tu prostřední a zároveň pod levou. Levou přízi pak protáhněte pod středovou, kde se už vytvořilo oko. Pořádně utáhněte.

Inspirace je všude kolem dost, přesné návody najdete jak na sociálních sítích, Pinterestu, youtube kanálech nebo si kreslené postupy vytiskněte. Chce to jen hodně času a trpělivosti.

Čo je to makramé a ako s ním začať

Určete si délku příze
Než začnete, určete si délku příze. Chce to si nejprve rozmyslet, jak dlouhý váš výtvor bude, protože pak už bude na prodloužení dost pozdě. Takže. Potřebná příze musí být alespoň čtyřikrát delší. Nelze to však říci přesně, protože délka nitě závisí na několika faktorech. Především je to tloušťka nitě. Čím silnější je, tím delší musí být. Druhým faktorem je počet uzlů. Opět platí, že čím více uzlů uvážete, tím více materiálu potřebujete.

Na co pověsit macramé
Macramé nejlépe vypadá zavěšené na dřevěných kruzích, dřevěných kroužcích, kusech naplaveného dřeva, na větve stromů nebo na jiná místa a předměty. Předtím, než se do výroby macramé pustíte, promyslete si, jak velké bude, jak dlouhé bude a jak pevné zavěšení bude potřeba. Na těchto "věšácích" je na začátek nutné udělat jednoduchý uzel - lodní smyčka.

Čo je to makramé a ako s ním začať?

Začněme jednoduše. K tomu budete potřebovat 4 šňůry: 2 vnější, 2 vnitřní.
Nejprve položte vnější levou nit přes dvě nitě uprostřed. Pravou nit provlékněte pod dvěma nitěmi uprostřed. Poté ji protáhněte zezadu smyčkou, která vznikla mezi levou nití a dvěma nitěmi uprostřed. Levou nit, která je nyní vpravo, protáhněte smyčkou pravé nitě zepředu. Takto zachytíte obě prostřední nitě do polovičního uzlu. Tento postup opakujte libovolně často. Vznikne ozdobná levotočivá spirála.

  • Budete-li s každým uzlem měnit směr uzlení, uvážete uzel čtvercový. To znamená, že vždy střídáte levou a pak pravou nit nad vedoucími nitěmi uprostřed. Vznikne tak rovné vlákno, nikoli spirála.
  • Mezi jednotlivými čtvercovými uzly můžete také nechávat mezery. Pak uzel zatlačte směrem nahoru a vytvořte pikoty. To jsou ozdobné smyčky, které vyčnívají ze strany vašeho přediva.
  • Další možností je po každém uzlu prohodit dvě vnější nitě se dvěma vnitřními. Vzniknou tak dvě osmičky na levé straně a dvě X na pravé straně.

Pokud jste právě dopletly macramé, ve kterém bude viset třeba květináč, tak je důležité pevné a ozdobné ukončení. Nejlépe se na to hodí splétaný uzel.

Čo je to makramé a ako s ním začať?
nahoru