Nejprve pomocí vodováhy zkontrolujte, zda stojí akvárium na skříňce rovně. Nalepte 3D pozadí nebo fototapetu na zadní vnější stěnu akvária. Volte tmavší odstíny pozadí, ryby mají rády tmavou – uklidňuje je. Vy si díky němu užijete barevnost rybek.
Jak založit akvárium
Neodtrhnete od něj oči. Pohled na tiše plující rybičky vás bude uklidňovat celé hodiny a odměnou vám bude naprosto čistá mysl. Jedna rada na začátek – při zakládání akvárka to chce klid, kapku trpělivosti a hlavně skvělého pomocníka v akvarijních potřebách. To vše najdete v HORNBACHu.
Krok za krokem
Akvárium vypláchněte teplou vodou, nechte vyschnout nebo vytřete, aby se vám snadno pokládalo výživné dno. Jedná se o směs minerálů, humusu a kokosového vlákna, která zajišťuje rostlinám v akváriu dostatečnou výživu. Vrstva by neměla být silnější než 5 cm, ideální je pročíst si návod a držet se jej. Při rozprostírání výživného dna pro rostliny nechte na okraji čelní stěny nádrže 5 cm mezeru pro snadné odkalování.
Položte vrstvu akvarijního písku ve spádu od zadní stěny. Písek si vyberte v akvarijních potřebách přesně podle typu rybek, které chcete v akváriu mít. Struktura může být od jemného písku až po drobný štěrk. Opět využijte odborné zkušenosti personálu akvarijních potřeb. Pro ryby je jednoznačně přirozený tmavý písek, protože ryby neznají světlé dno. Díky tmavému písku nebude tak vidět jeho znečištění od řas a navíc opět krásně vynikne kontrast barevných rybek na tmavém dnu.
Vybraný písek rozprostírejte od zadní stěny akvária. Začněte výškou 6-12 cm (záleží na velikosti akvária) a u přední stěny skončete 2-3cm vrstvou písku. Po takto vytvořeném svahu budou všechny nečistoty „sjíždět“ k přední stěně a akvárium tak budete moct snadno a dobře odkalit.
Výběr akvarijní dekorace a její rozložení záleží výhradně na vaší fantazii. Kameny a kořeny dodají vašemu akváriu atmosféru skutečného vodního dna a ryby získají místečka na skrýše. Kořeny navíc slouží rybkám jako zdroj živin. Kameny nevybírejte vápenité, zvyšují tvrdost vody a to většina rybek nemá ráda. Nyní nainstalujte do jednoho ze zadních rohů filtrační stanici a topné tělísko s regulací.
Než napustíte akvárium vodou, rozložte do něj technické vybavení – filtrace, akvarijní topení s termostatem a možné jsou i vzduchové kameny. Při výběru technického vybavení se opět spolehněte na personál akvarijních potřeb – doporučí vám vše s ohledem na objem akvária i požadavky rybek.Technické vybavení umisťujte vždy k zadní stěně akvária a před ně sázejte největší rostliny.
Akvárium napusťte do 1/2 až 4/5 vodou z vodovodního řádu. Je nutné přidat do vody přípravky na odstranění případného chlóru a těžkých kovů. Je důležité, abyste nerozvířili písek na dně. Použijte malý trik: Na dno akvária položte plochý talíř a přes něj napouštějte vodu. Neměla by být příliš studená, nejlepší je pokojová teplota.
Rostliny sázejte do písku bez květináče a zeminy. Pravidlem je, sázet rostliny od zadní stěny akvária směrem dopředu a vždy od největší po nejmenší. Rostliny se sázejí do vody z prostého důvodu. Až když je ponoříte do vody, uvidíte, jak se chovají a pak teprve můžete plánovat kompozici. Vodu z vodovodního řádu obohacenou o přípravky na odstranění případného chlóru a těžkých kovů dolijte nad hranu krycí lišty akvária.
Zapojte akvarijní techniku do elektriky a nastavte spínací hodiny na světlo v akváriu. Ty se starají o to, aby rostliny dostávaly přesně tolik světla, kolik potřebují. To je asi 10-12 hodin. Osvědčila se také polední pauza osvětlení v trvání 2-4 hodin. Světlo v akváriu je nutné především kvůli růstu rostlin, ale vybírá se také dle požadavků rybek i jejich barevnosti.
Poslední krok vyžaduje čas a opravdu dobrou přípravu. Jeden celý měsíc po založení akvária se z rostlin a dna uvolňuje čpavek a dusitany, které by mohly rybkám uškodit.
Postupujte tedy takto:
- 2. den po založení akvária do něj dejte tzv. přípravek pro rozvoj denitrifikačních bakterií. To jsou bakterie, které potřebuje akvárium jako fungující ekosystém
- 2. den dejte do akvária 2 lupínky krmiva pro ryby. Denitrifikační bakterie porostou rychleji
- měsíc po založení akvária do něj vložte první rybky. POZOR – rybky dávejte do vody síťkou
- za týden vložte další rybky a takto pokračujte, dokud nebude vaše akvárium kompletní